REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy wójt nie wyda decyzji o warunkach zabudowy?

Marta Wrzosek
Zanim złożymy wniosek o wydanie decyzji, warto upewnić się, czy nie ma żadnych przeszkód do wydania przez wójta decyzji o warunkach zabudowy.
Zanim złożymy wniosek o wydanie decyzji, warto upewnić się, czy nie ma żadnych przeszkód do wydania przez wójta decyzji o warunkach zabudowy.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli na terenie danej gminy nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego, aby rozpocząć inwestycję budowlaną niezbędne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Zanim jednak złożymy wniosek warto upewnić się, czy spełniamy wszystkie wymogi.

Gdy nie ma planu…

REKLAMA

Z całą pewnością pierwszym etapem koniecznym dla rozpoczęcia inwestycji jest znalezienie atrakcyjnego, interesującego nas gruntu. Jeżeli nie uchwalono dla niego planu zagospodarowania przestrzennego, inwestor może wnioskować o wydanie (w zależności od rodzaju inwestycji):

1. decyzji o warunkach zabudowy;

2. decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego (gdy inwestycja ma znaczenie lokalne, ponadlokalne lub krajowe i ma służyć zaspokajaniu potrzeb publicznych).

Zobacz również: Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalenia takich decyzji stanowią bowiem podstawę do uzyskania pozwolenia na budowę. Czyli, krótko mówiąc, chcąc zbudować dom na terenie, dla którego nie uchwalono planu zagospodarowania przestrzennego, musimy złożyć w gminie wniosek o decyzję o warunkach zabudowy, a dopiero gdy taką otrzymamy, możemy wnioskować o pozwolenie na budowę i rozpocząć naszą inwestycję.

Decyzja o warunkach zabudowy

Decyzja wydawana jest wyłącznie na wniosek inwestora przez organ wykonawczy gminy, czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wniosek powinien zawierać przede wszystkim określenie granic terenu, na którym ma powstać inwestycja i mapę, na której musimy wskazać nie tylko obszar inwestycji, ale także ten, na który będzie ona oddziaływać. Co więcej, we wniosku należy zawrzeć charakterystykę inwestycji (zapotrzebowanie na wodę, energię, sposób odprowadzania ścieków), a także jej przeznaczenie.

Kiedy wójt nie wyda decyzji o warunkach zabudowy?

Zanim złożymy wniosek o wydanie decyzji, warto upewnić się, czy spełniamy wszelkie kryteria, czy nie ma żadnych przeszkód do wydania przez wójta decyzji o warunkach zabudowy.

Organ wykonawczy gminy odmówi bowiem wydania DWZ, jeżeli działka nie spełnia wymagań ustawowych. Zgodnie z nimi co najmniej jedna działka znajdująca się w sąsiedztwie powinna mieć dostęp do drogi publicznej. Ponadto, powinna być zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagać dotyczących nowej zabudowy. Ma to gwarantować zachowanie ładu przestrzennego.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Drugim, bardzo istotnym, warunkiem uzyskania decyzji o warunkach zabudowy jest odpowiednie uzbrojenie terenu. Oznacza to, że musimy wyposażyć naszą działkę w przewody (urządzenia) wodociągowe, elektryczne, telekomunikacyjne, kanalizacyjne, etc. Oczywiście, tych wszystkich urządzeń nie musimy mieć w momencie składania wniosku, wystarczy złożyć w urzędzie gminy zapewnienie, że doprowadzimy do naszej działki taką infrastrukturę w określonym czasie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

REKLAMA

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

REKLAMA

24 dni w sanatorium na koszt ZUS-u. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

Matura 2024 r.: są arkusze egzaminacyjne z języka polskiego (CKE). I odpowiedzi [matura 2024 r. relacja]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

REKLAMA