REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przypadki zamiany w spółdzelni mieszkaniowej

 Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz
Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego
Zamiany mieszkań mogą dokonać osoby dysponujące zbywalnymi prawami do lokalu.
Zamiany mieszkań mogą dokonać osoby dysponujące zbywalnymi prawami do lokalu.
materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Umowa zamiany jest umową nazwaną, wzajemną, unormowaną przepisami Kodeksu cywilnego. Zamiana ta jest bardzo podobna do umowy sprzedaży.

Zgodnie z art. 603 Kodeksu cywilnego. przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.  Umowę zamiany odróżnia od umowy sprzedaży to, że wzajemne świadczenia stron są niepieniężne. Umowa zamiany jest jednak bardzo podobna do umowy sprzedaży. Dlatego też  Kodeks cywilny  odsyła w tej materii do przepisów regulujących umowę sprzedaży.

REKLAMA

Umowa zamiany ma często charakter mieszany, co oznacza, że przedmioty zamiany nie muszą być ekwiwalentne.

Z kodeksową (czystą) zamianą lokali w spółdzielni mieszkaniowej mamy do czynienia wyłącznie w przypadku praw rzeczowych zbywalnych. W spółdzielni będzie to prawo odrębnej własności i własnościowe prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej.

Przy czystej zamianie kodeksowej, udział Spółdzielni nie jest konieczny, ani przewidziany przepisami prawa. Zamiany dokonują osoby, którym przysługują określone prawa.

Poza spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu i prawem odrębnej własności lokalu, które jak podkreślono wyżej są prawami zbywalnymi, w spółdzielniach mieszkaniowych występują spółdzielcze lokatorskie prawa do lokali oraz prawo najmu uregulowane w kodeksie cywilnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Zmiana prawa spółdzielczego

REKLAMA

Lokatorskie prawo do lokalu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej jest prawem niezbywalnym i nie może być przedmiotem obrotu, co za tym idzie także zamiany. Natomiast najem to prawo obligacyjne, dlatego też w tym przypadku również nie może być mowy o zamianie w rozumieniu art. 603 kc.

Możliwe jest jednak dokonanie operacji, którą niektórzy nazywają quasi-zamianą. Dalej w przypadku takiej operacji w niniejszym artykule posługiwać będziemy się wyrazem zamiana ujętym w cudzysłów.

W przypadku lokatorskiego prawa do lokalu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej jest to jedynie możliwość teoretyczna. Taka „zamiana” oznaczałaby rezygnację z dotychczasowego prawa do lokalu. Przy takiej operacji prawa do lokali „zamienianych” wygasają a następuje powstanie nowych praw na nowych lokalach. W obowiązującym stanie prawnym taka zamiana w praktyce nie będzie jednak możliwa bowiem co do zasady, w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkaniowego spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową tego lokalu a lokal wystawia na przetarg.

Sytuacja wygląda odmiennie w przypadku praw obligacyjnych, jakim jest umowa najmu. Dla „zamiany” lokali o statusie najmu musimy zastosować przepisy dotyczące zmiany po stronie podmiotowej, czyli wierzyciela i dłużnika jako, że mamy do czynienia z umowa wzajemną. Zastosowanie znajdą tu przepisy art. 509 i n. k.c.

Zobacz również: Co musi zawierać umowa przedwstępna zamiany mieszkań

W konsekwencji, dochodzić będzie do złożenia oświadczeń woli przynajmniej przez trzy podmioty – tak w przypadku, gdy wynajmującym oba lokale mieszkalne jest jedna spółdzielnia. Sytuacja się skomplikuje, gdy wynajmującym jeden z lokali jest inny podmiot. Wówczas konieczne będą oświadczenia 4 podmiotów.

W praktyce można uznać za dopuszczalne i w pełni poprawne dwie metody przeprowadzenia takiej operacji:

 1. pierwsza metoda – poprzez podpisanie dwóch umów trójstronnych, a mianowicie zmiany po stronie najemcy za zgodą wynajmujących (spółdzielni) dla każdego ze stosunków najmu - dochodzi wówczas do cesji (przeniesienia) praw i obowiązków każdego z najemców, przy czym, każdy z nich w stosunku do drugiego ma roszczenie o wydanie przedmiotu najmu;
 2. druga metoda - przez podpisanie porozumień rozwiązujących dotychczasowe umowy i zawarcie nowych umów najmu – w tym przypadku zawierając nową umowę najmu, to wyłącznie spółdzielnia zobowiązana jest wydać przedmiot najmu, zatem jest odpowiedzialna przed nowym najemcą za opróżnienie lokalu przez dotychczasowego najemcę. 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  REKLAMA

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  REKLAMA

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

  ZUS informuje, że rodzice i opiekunowie cały czas (także w 2024 roku) mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Świadczenie to wypłacane jest przez ZUS w dwóch opcjach: po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata - w zależności od wyboru rodzica. Od 2022 roku ZUS przyznał to świadczenie dla ponad 800 tys. dzieci. Na konta rodziców trafiło z tego tytułu w sumie ponad 5 mld 868 mln zł. 

  REKLAMA