REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli co zrobić z uciążliwym sąsiadem? – cz. 2

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Kodeks cywilny przewiduje przypadki, w których właściciel może złożyć pozew o zaniechanie nadmiernych immisji
Kodeks cywilny przewiduje przypadki, w których właściciel może złożyć pozew o zaniechanie nadmiernych immisji

REKLAMA

REKLAMA

Nadmierny hałas, czy nieprzyjemny fetor wydobywający się z nieruchomości sąsiada. W jakich warunkach można złożyć pozew o zaniechanie nadmiernej immisji?

Problem z uciążliwym sąsiadem może być rozwiązany na drodze cywilnej. Taką możliwość daje ustanowiony w Kodeksie cywilnym zakaz nadmiernej immisji. Immisji, czyli działania lub zaniechania na własnym gruncie, którego skutki są odczuwalne na gruntach sąsiednich.

REKLAMA

Jak była o tym mowa w części pierwszej w przypadku nadmiernej immisji poszkodowanym sąsiadom przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem oraz zaprzestanie naruszeń. Poza tym jeżeli wskutek nadmiernej immisji poszkodowany sąsiad poniesie szkodę na swoim majątku (np. obniżenie wartości nieruchomości, skażenie naturalne, utrata plonów) będzie mógł domagać się stosownego odszkodowania.

Zobacz: Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli co zrobić z uciążliwym sąsiadem? – cz. 1

Kiedy immisja jest nadmierna?

REKLAMA

Roszczenia związane z immisją nie oznaczają jednak, że każda immisja, czyli oddziaływanie ja grunt sąsiedni,  jest zabroniona. Wręcz przeciwnie. Sama immisja jako taka jest dozwolona. Zabroniona jest jedynie immisja, która jest nadmierna. Kiedy jednak mamy do czynienia z nadmierną immisją?

Zgodnie z treścią art. 144 Kodeksu cywilnego chodzi tutaj o immisję, która zakłóca korzystanie z nieruchomości sąsiednich „ponad przeciętną miarę”. Miara ta wynika, wedle treści przepisu, ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości oraz stosunków miejscowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalenie, czy na podstawie tych dwóch kryteriów (społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych) dochodzi do immisji ponad przeciętną miarę jest zadaniem sądu. Tak oceniony rozmiar immisji będzie zatem uzależniony m.in. od tego gdzie znajduje się nieruchomość, jaki jest jej charakter.

REKLAMA

Immisja związana z prowadzeniem gospodarstwa rolnego nie będzie uznana za nadmierną na obszarze wiejskim, ale może być za takową uznana w obrębie miasta. Prowadzenie hałaśliwej działalności w obszarze przeznaczonym pod zabudowę mieszkalną może być uznana za przekraczającą przeciętną miarę. Inaczej będzie jednak na obszarze przemysłowo-usługowym.

W przypadku hałasu sąd, oceniając nadmierność immisji, dokonać powinien nie tylko pomiaru hałasu lecz również ocenić charakter nieruchomości w obrębie których następuje immisja. Na terenie zabudowy mieszkalnej w formie domków jednorodzinnych dopuszczalny jest hałas o mniejszym natężeniu.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za gaz wzrosną o prawie 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

REKLAMA

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA

Propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. Jest już decyzja rządu

Znamy już rządową propozycję podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Rodziny, Pracy i Polityki. Wynika z niej, że od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynosić 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia przyszłego roku wynosiłaby 30,20 zł.

Aktywny Rodzic (babciowe) od 1 października 2024 r. ZUS wypłaci środki wstecz

Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" (babciowego) będzie można składać już od 1 października 2024 r. Wypłatą świadczeń zajmie się ZUS. Rodzice w okresie pierwszych trzech miesięcy trwania programu będą mogli wnioskować o świadczenie z wypłatą środków wstecz.

REKLAMA