reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli co zrobić z uciążliwym sąsiadem? – cz. 2

Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli co zrobić z uciążliwym sąsiadem? – cz. 2

Nadmierny hałas, czy nieprzyjemny fetor wydobywający się z nieruchomości sąsiada. W jakich warunkach można złożyć pozew o zaniechanie nadmiernej immisji?

Problem z uciążliwym sąsiadem może być rozwiązany na drodze cywilnej. Taką możliwość daje ustanowiony w Kodeksie cywilnym zakaz nadmiernej immisji. Immisji, czyli działania lub zaniechania na własnym gruncie, którego skutki są odczuwalne na gruntach sąsiednich.

Jak była o tym mowa w części pierwszej w przypadku nadmiernej immisji poszkodowanym sąsiadom przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem oraz zaprzestanie naruszeń. Poza tym jeżeli wskutek nadmiernej immisji poszkodowany sąsiad poniesie szkodę na swoim majątku (np. obniżenie wartości nieruchomości, skażenie naturalne, utrata plonów) będzie mógł domagać się stosownego odszkodowania.

Zobacz: Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli co zrobić z uciążliwym sąsiadem? – cz. 1

Kiedy immisja jest nadmierna?

Roszczenia związane z immisją nie oznaczają jednak, że każda immisja, czyli oddziaływanie ja grunt sąsiedni,  jest zabroniona. Wręcz przeciwnie. Sama immisja jako taka jest dozwolona. Zabroniona jest jedynie immisja, która jest nadmierna. Kiedy jednak mamy do czynienia z nadmierną immisją?

Zgodnie z treścią art. 144 Kodeksu cywilnego chodzi tutaj o immisję, która zakłóca korzystanie z nieruchomości sąsiednich „ponad przeciętną miarę”. Miara ta wynika, wedle treści przepisu, ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości oraz stosunków miejscowych.

Ustalenie, czy na podstawie tych dwóch kryteriów (społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych) dochodzi do immisji ponad przeciętną miarę jest zadaniem sądu. Tak oceniony rozmiar immisji będzie zatem uzależniony m.in. od tego gdzie znajduje się nieruchomość, jaki jest jej charakter.

Immisja związana z prowadzeniem gospodarstwa rolnego nie będzie uznana za nadmierną na obszarze wiejskim, ale może być za takową uznana w obrębie miasta. Prowadzenie hałaśliwej działalności w obszarze przeznaczonym pod zabudowę mieszkalną może być uznana za przekraczającą przeciętną miarę. Inaczej będzie jednak na obszarze przemysłowo-usługowym.

W przypadku hałasu sąd, oceniając nadmierność immisji, dokonać powinien nie tylko pomiaru hałasu lecz również ocenić charakter nieruchomości w obrębie których następuje immisja. Na terenie zabudowy mieszkalnej w formie domków jednorodzinnych dopuszczalny jest hałas o mniejszym natężeniu.

Zobacz serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kodeks cywilny przewiduje przypadki, w których właściciel może złożyć pozew o zaniechanie nadmiernych immisji
Kodeks cywilny przewiduje przypadki, w których właściciel może złożyć pozew o zaniechanie nadmiernych immisji

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Dramowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama