REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Jednym z praw pracownika wynikającym z kodeksu pracy jest zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem. Sprawdź, ile dni przysługuje na opiekę nad dzieckiem. Jak wnioskować o zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem?
W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.
Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?
Wyjazd za pasem, a szef cofnął zgodę na urlop. Czy tak wolno? Trwają wakacje 2024, a wraz z nimi na znaczeniu nabrały problemy związane z udzielaniem urlopów. Także te, dotyczące możliwość przesunięcia zaplanowanego urlopu.
REKLAMA
Zdarza się czasem, że pracownik w trakcie urlopu wypoczynkowego zachoruje. Albo w trakcie urlopu ulegnie np. wypadkowi i niezbędne będzie jego leczenie. Powstaje pytanie, czy w takim przypadku świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych stanowiące dofinansowanie takiego urlopu powinno być wypłacone? A jeżeli już wcześniej było wypłacone, czy powinno być zwrócone?
Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.
Ponad 30 dni urlopu dla osób 55+. Dodatkowe 5 dni na niezbędne wizyty u lekarzy. Taki pomysł trafił do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Czy ma szansę na realizację i czy mógłby zachęcić emerytów do pracy?
Niedawno w jednym ze znanych polskich seriali pojawił się dość ciekawy wątek. Kobieta, wskutek splotu niefortunnych zdarzeń, sprawowała opiekę nad swoim synem będąc w stanie nietrzeźwości. Jeden z mężczyzn, który był tego świadkiem wezwał Policję. Od tego momentu zaczęły się dla tej kobiety problemy związane z próbą odebrania jej władzy rodzicielskiej przez Sąd opiekuńczy. Czy taki scenariusz jest możliwy w realnym życiu? Niestety tak, ale będzie to zależeć od kilku czynników.
REKLAMA
Czy pracownik musi się zgodzić na wykorzystanie urlopu w czasie wypowiedzenia? O terminie udzielenia go pracownikowi decyduje pracodawca, jednak robiąc to, ma obowiązek brać pod uwagę wnioski pracowników. Istnieją jednak przypadki, gdy ogólne zasady udzielania urlopów doznają ograniczeń, a termin ich wykorzystania zależy tylko od woli jednej ze stron umowy o pracę.
Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie.
Czy będą kolejne zmiany w uprawnieniach rodzicielskich? Czy zastąpienie zasiłku macierzyńskiego zasiłkiem rodzicielskim poprawi sytuację młodych rodziców, a w szczególności, młodych matek? Celem jest nie tylko zmiana nazewnictwa, ale przede wszystkim zainicjowanie zmian społecznych.
NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.
W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?
Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.
Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.
Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.
Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Tyle dni urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na część etatu?
Opieka na dziecko do lat 14 - kiedy lepiej wziąć na godziny zamiast 2 dni? Dlaczego? Kiedy natomiast korzystniej prosić o dzień lub 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym? Sprawdź czy jesteś w jednej z tych sytuacji.
Godzinowe zwolnienia od pracy zyskują na popularności - 2 dni urlopu wypoczynkowego powinny być wykorzystywane w godzinach. Kodeks pracy pozwala na wykorzystanie w godzinach zwolnienia na opiekę na dziecko i z powodu siły wyższej. Oto wskazówki, jak zrobić to mądrze, aby mieć jak najwięcej godzin wolnych od pracy.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku wyrównawczego, zasiłku macierzyńskiego oraz zasiłku opiekuńczego stanowi przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. A z urlopem wypoczynkowym?
Świadczenie urlopowe to dofinansowanie przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego pracownika. Zasady przyznawania i wysokość świadczenia urlopowego określają przepisy ustawy o zakładowym funduszu socjalnym.
Prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. Mimo to możliwe są liczne sytuacje, gdy pracodawca nie udzieli pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Jak to jest możliwe? Przedstawiamy najczęściej spotykane sytuacje, gdy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu.
Pracodawca w ściśle określonych sytuacjach ma prawo odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego.
Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.
Ustawowe dni wolne od pracy umożliwiają zaplanowanie urlopów w szczególny sposób. Kosztem niewielu dni urlopu można nieproporcjonalnie wydłużyć sobie okresy odpoczynku. Jak zatem będzie można zaplanować wolne w przyszłym roku?
Więcej wolnego na opiekę nad dziećmi - 1 dzień na 1 dziecko. Zanosi się na to, że katalog uprawnień związanych z rodzicielstwem znów się powiększy. Toczą się prace legislacyjne nad zmianą wymiaru zwolnienia od pracy przysługującego pracownikom wychowującym dzieci w wieku do lat 14. Uprawnienie będzie przypisane do dziecka, a nie do rodzica.
Masz dziecko w wieku do 14 lat? W Kodeksie pracy przewidziano możliwość uzyskania płatnego urlopu na opiekę nad nim. Ile dni przysługuje? Jak złożyć wniosek?
Sprawdź, komu w 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Trzeba je wykorzystać do końca roku – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30.000 zł.
Zaległym urlopem wypoczynkowym jest urlop udzielany pracownikowi w terminie późniejszym niż rok kalendarzowy, w którym pracownik nabył do niego prawo. Czy możliwe jest udzielenie zaległego urlopu bez zgody pracownika?
Świadczenie urlopowe powinni wypłacać pracodawcy zatrudniający mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, chyba że poinformowali pracowników, że świadczenie nie będzie wypłacane. Czy mimo nieprzekazania pracownikom informacji w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego, pracodawca może świadczenia nie wypłacić?
W 2024 roku nawet bez wykorzystywania urlopu wypoczynkowego mamy aż na 115 dni odpoczynku od pracy. Tyle jest bowiem w 2024 roku sobót, niedziel i innych dni ustawowo wolnych od pracy. Jeżeli weźmiemy także pod uwagę urlop wypoczynkowy, do którego mają prawo pracownicy, to - podobnie jak w 2023 roku - także w bieżącym 2024 roku na każdy dzień odpoczynku przypada niecałe 2 dni pracy. Jak wypadają w tym roku święta, długie weekendy, czy majówka? Kiedy najlepiej wziąć urlop, by połączyć go efektywnie ze świętami i długimi weekendami?
Opiekunowie i opiekunki pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Po 25 latach pracy. Ale wcześniej - za każde 5 lat wymiar rocznego urlopu będzie zwiększany o 2 dni.
Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.
Zwykle pracownikom przysługuje 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego - wymiar urlopu zależy od ogólnego stażu pracy. Jest jednak wielu pracowników, którym przysługuje urlop w wymiarze 30 dni lub 36 dni.
Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią rządowego programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.
Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka przewiduje wprowadzenie świadczenia „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?
Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.
Możliwość dofinansowania z ZFŚS różnych form wypoczynku wynika z ustawy. Jednak zasady jego przyznawania obowiązujące w poszczególnych zakładach pracy mogą być różne. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by nie pozbawić się prawa do wczasów pod gruszą.
Program „Aktywny Rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. To rozbudowana wersja tzw. babciowego, przygotowana przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej kierowane przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk.
Rząd przyjął projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka „Aktywny rodzic". Ustawa zakłada wprowadzenie świadczeń dla rodziców: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”.
Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy w celu opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 14 lat. Zwolnienie od pracy przysługuje w wymiarze 2 dni lub 16 godzin.
Określonym pracownikom pracodawca musi udzielić w trakcie roku kalendarzowego dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Pamiętaj, żeby wykorzystać je, zanim przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.
Jak zaplanować urlop, by maksymalnie przedłużyć okres wypoczynku? To pytanie zadaje sobie na początku roku wielu pracowników. Wielkanoc jest okresem, który sprzyja wydłużaniu wolnego od pracy.
Pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Ale nie zawsze. Sprawdź kiedy może sam zdecydować, kiedy pracownik będzie odpoczywał.
Podstawowe wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikom to 20 i 26 dni. Dobrze planując pracownik może jednak w 2024 r. odpoczywać znacznie dłużej. I to nie korzystając z innego rodzaju zwolnień.
W marcu 2024 r. pracownicy będą musieli przepracować 168 godzin. Jednak na przełomie marca i kwietnia będą mieli szansę na przedłużenie wypoczynku.
W 2024 roku na 366 dni co do zasady przypadnie 115 dni wolnych od pracy i 251 dni pracujących. To jednak tylko punkt wyjścia. Przeciętny pracownik będzie miał możliwość wykorzystania 35 dni urlopów i zwolnień od pracy. Istnieją też grupy pracowników, które mają jeszcze większe uprawnienia.
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie pieczy zastępczej. Do rozmów zaproszeni zostali przedstawiciele całego środowiska związanego z pieczą zastępczą w Polsce. Reprezentowane były także organizacje pozarządowe, samorządy lokalne i administracja rządowa.
REKLAMA