REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Posłowie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Trzydniowe posiedzenie Sejmu. Harmonogram obrad w dniach 24-25-26 kwietnia 2024 roku

W dniu 24 kwietnia Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Jak będzie przebiegał plan obrad? Jakie projekty ustawa będą procedowane przez parlamentarzystów? Pełny harmonogram obrad Sejmu w dniach 24-25-26 kwietnia 2024 roku.

Trybunał Stanu dla posłów i senatorów? Tak można stracić mandat parlamentarny

Trybunał Stanu to organ, przed którym odpowiedzialność za naruszenie Konstytucji lub ustaw ponoszą osoby piastujące najwyższe stanowiska państwowe. W określonych przypadkach odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą także posłowie i senatorowie. Kiedy Trybunał Stanu może pozbawić mandatu posła lub senatora? Wyjaśniamy.

Poseł który nie dostał się ponownie do Sejmu dostanie 38 479,92 zł. Sejm wypłaci odprawy posłom, którzy stracili mandaty. Będzie to kosztować 2 miliony zł

Poseł IX kadencji, który nie dostał się do Sejmu nowej kadencji dostanie odprawę w wysokości 38 479,92 zł. Łącznie na wypłaty odpraw Sejm przeznaczy niemal 2 mln zł. Po wyborach przeprowadzonych 15 października 2023 r. 144 posłów IX kadencji nie dostało się ponownie do Sejmu. 

Wyniki wyborów 2023. W nowym Sejmie ponad 100 posłów-debiutantów. Donald Tusk i Roman Giertych wracają po latach na Wiejską

W Sejmie X kadencji będzie ponad 100 sejmowych debiutantów, m.in. prezydenccy ministrowie Marcin Przydacz i Paweł Szrot. Po latach przerwy do Sejmu wrócą lider PO Donald Tusk i Roman Giertych, a najmłodszym posłem będzie 24-letni Adam Gomoła. W czwartek 26 października 2023 r. nowo wybrani posłowie otrzymają zaświadczenia o wyborze.

REKLAMA

Mandaty poselskie. Jak przeliczane są głosy?

Mandaty poselskie. W wyborach do Sejmu posłów wybiera się w okręgach wielomandatowych; mandaty rozdzielane są proporcjonalnie do uzyskanego przez komitety wyborcze poparcia. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które w skali kraju otrzymały 5 proc. głosów lub - w przypadku koalicji - 8 proc. głosów.

Posłowie otrzymali zwrot nienależnie pobranego podatku - wyjaśnienia CIS

Posłowie nie zostali w żaden sposób uprzywilejowani względem podatników zatrudnionych na umowach o pracę - przekazało 3 lutego 2022 r. późnym wieczorem Centrum Informacyjne Sejmu, odnosząc się do artykułu portalu Onet.pl, poświęconego temu tematowi. Zaliczki na podatek dochodowy, pobierane od uposażenia posłów i senatorów, powinny być pomniejszane o kwotę wolną, przypadającą na dany miesiąc – wynika z interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 stycznia 2022 r.

REKLAMA

REKLAMA