REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Postępowanie sądowe, Umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak złożyć wniosek o obrońcę z urzędu?

Osoba ubiegająca się o przyznanie obrońcy z urzędu musi złożyć odpowiedni wniosek do prezesa sądu właściwego do rozpoznania sprawy. Bardzo ważne jest również, aby w tym wniosku udowodniła, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony ze względu na swoją trudną sytuację rodzinną i majątkową.

Jakie są kompetencje obrońcy z urzędu?

Obrońca ustanowiony z urzędu ma obowiązek podejmowania czynności procesowych na rzecz swojego klienta aż do prawomocnego zakończenia postępowania. Może on przedsiębrać czynności procesowe jedynie na korzyść oskarżonego, a jego udział w postępowaniu nie wyłącza osobistego działania w nim oskarżonego.

Co napisać w sprzeciwie od nakazu zapłaty?

W sprzeciwie od nakazu zapłaty należy wskazać wszystkie twierdzenia, okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie. Sprzeciw wnosi się na formularzu, jeżeli w takiej formie wniesiono pozew.

Praktyczne aspekty umów o dzieło

Zawieranie umów o dzieło ułatwia pracodawcy zrealizowanie zadań na niego nałożonych. Sprawdź, jak prawnie uregulowane są tego rodzaju umowy. Poznaj prawa i obowiązki obu stron.

REKLAMA

Nakaz zapłaty: dlaczego dowiaduję się o nim tak późno?

O nakazie zapłaty pozwany najczęściej dowiaduje się przy jego doręczeniu. Dlaczego tak późno? Czy sąd nie weźmie pod uwagę mojego stanowiska? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Praktyczne aspekty umów o dzieło

Zawieranie umów o dzieło ułatwia pracodawcy zrealizowanie zadań na niego nałożonych. Sprawdź, jak prawnie uregulowane są tego rodzaju umowy. Poznaj prawa i obowiązki obu stron.

Postępowanie koncesyjne - treść wniosku

Przedstawiamy dalszą część porad praktycznych dotyczących konstrukcji umowy koncesyjnej. Aby spełniła swoja funkcję, należy precyzyjnie określić w niej terminy i – przede wszystkim – dokładnie ułożyć jej treść.

Nowe urlopy szkoleniowe – w pytaniach i odpowiedziach

Od 16 lipca br. obowiązują nowe regulacje Kodeksu pracy dotyczące podnoszenia kwalifikacji pracowników oraz urlopów szkoleniowych. Jak większość nowych przepisów - i te budzą sporo wątpliwości w praktyce.

REKLAMA

Czy przed sądem muszę mieć adwokata?

Wszczęcie sprawy przed sądem nie wymaga pomocy adwokata. Są jednak pewne sytuacje, w których skorzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika jest wymagane.

Rodzaje umów o pracę

Pracodawca, zatrudniając pracownika w ramach stosunku pracy, powinien określić, jaka umowa jest zawierana. Brak jednoznacznego wskazania w umowie jej rodzaju może spowodować zawarcie umowy bezterminowej.

Więcej pieniędzy na działanie e-sądu

Ministerstwo Sprawiedliwości jest zadowolone z e-sądu i przeznaczy na jego działalność dodatkowe 2 mln złotych. Dzięki temu e-sąd zostanie wzmocniony kadrowo.

Od dziś (19 lipca) można wytaczać pozwy zbiorowe

Od 19 lipca 2010 r. można wnosić pozwy grupowe. Będzie mogło to uczynić minimum 10 osób. Konieczne będzie jednak ujednolicenie roszczeń.

Formalne wymogi aktu oskarżenia

Wniesienie aktu oskarżenia to czynność procesowa kończąca postępowanie przygotowawcze i uruchamiające kolejny etap postępowania karnego – postępowanie sądowe. Jest to wyraz procesowego żądania oskarżyciela aby skazać osobę oskarżoną za przypisane jej w akcie oskarżenia czyny. Każdy akt oskarżenia musi spełniać kilka podstawowych warunków formalnych.

Krótszy czas oczekiwania na orzeczenia sądu

Od początku sierpnia w życie wejdą zmiany mające na celu skrócenie czasu oczekiwania na orzeczenia sądu. Minister Sprawiedliwości podpisał już w tej sprawie rozporządzenie.

Pozwy zbiorowe już od lipca

Od 19 lipca 2010 r. będzie można dochodzić swoich roszczeń w pozwach grupowych. Pierwszą dużą sprawą mogą być roszczenia odszkodowawcze poszkodowanych i rodzin ofiar, które ucierpiały zawalonej hali Międzynarodowych Targów Katowickich – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Postanowienie odmawiające wykluczenia sędziego musi być zawsze zaskarżalne

Postanowienie o odmowie wykluczenia sędziego w II instancji zgodnie z obowiązującym prawem nie jest zaskarżalne. Wkrótce to jednak się zmieni, gdyż zdaniem Trybunału Konstytucyjnego takie rozwiązanie jest niekonstytucyjne.

Umowa sprzedaży – cz. 2: czy przepisy kodeksowe są mniej korzystne

Przepisy Kodeksu cywilnego w odniesieniu do umowy sprzedaży określają mniej korzystnie dla kupującego podstawy odpowiedzialności sprzedawcy. Z drugiej strony dają większe możliwości odstąpienia od umowy.

Umowa sprzedaży – cz. 1: kiedy sprzedaż jest konsumencka

Sprzedaż konsumencka ma miejsce w sytuacji, gdy jedną stroną umowy jest konsument, a drugą przedsiębiorca, zawierający umowę w ramach prowadzonej działalności. Przedmiotem sprzedaży konsumenckiej mogą być tylko rzeczy ruchome.

Potrącenie wierzytelności

Dłużnik nie zawsze musi spełniać świadczenie na rzecz wierzyciela aby zwolnić się z długu. W niektórych przypadkach możliwe jest bowiem dokonanie tzw. potrącenia.

Czy niedochowanie formy pisemnej zawsze powoduje nieważność

Zastrzeżenie formy pisemnej pod rygorem nieważności należy do wyjątkowych sytuacji. Skutki niedochowania formy pisemnej mogą być trojakie.

Nieważność czynności prawnej

Nie zawsze nieważność czynności prawnej oznacza, że dana czynność nie wywołuje skutków prawnych. Prawo cywilne wyróżnia nieważność względną oraz bezwzględną.

Warunki przeprowadzenia dowodu na odległość

Od 23 marca 2010 r. obowiązuje rozporządzenie ministra sprawiedliwości, które reguluje sposób przeprowadzenia dowodów na odległość w postępowaniu cywilnym.

Protokół elektroniczny wkrótce pojawi się w sądach

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Gdy zmiany wejdą w życie w postępowaniu przed sądem pojawi się protokół elektroniczny.

Postępowanie koncesyjne - zakres regulacji (2)

W kolejnym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące wszczęcia i realizacji postępowania koncesyjnego.

Małoletni w sądach będą obsługiwani poza kolejnością

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzić zmiany w prawie, aby sprawy małoletnich którzy padli ofiarami przestępstw były rozpatrywane poza kolejnością.

Sądy działają coraz lepiej

Statystyki pokazują że sądy w 2009 r. działały lepiej i sprawniej niż w poprzednim roku. W 2009 r. w sądach powszechnych załatwiono (merytorycznie lub formalnie) 12 080 tys. spraw. Natomiast w roku 2008 r. było ich (11 155 tys.) co oznacza wzrost o 924 tys. tj. o 8,2%.

Postępowanie koncesyjne - zakres regulacji (1)

Ustawa z dnia 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi (Dz. U. z dnia 5 lutego 2009 r.) zwana dalej Ustawą o koncesji w zakresie swojej regulacji dokonuje wdrożenia dyrektywy 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi (Dz. Urz. L 134 z 30.04.2004, str. 114).

Przekształcanie zakładów budżetowych

Jakie zapisy zawrzeć w umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o 100% własności gminy, która została utworzona z likwidowanego samorządowego zakładu budżetowego?

Jakie prawo jest właściwe dla umów z kontrahentem z UE?

Od dnia 17 grudnia 2009 roku pierwszeństwo przed przepisami polskiej ustawy Prawo prywatne międzynarodowe, mają przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych, które jest stosowane bezpośrednio. Jest to istotna informacja dla przedsiębiorców zawierających umowy z kontrahentami mającymi siedziby w państwach członkowskich UE.

Rodzaje i wzory umów

Umowa oznacza zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron, ustalające ich wzajemne prawa lub obowiązki. W świetle zasady swobody umów, obowiązującej w polskim prawie od 1990 roku, strony mogą w ramach swobody umów, nie przekraczając pewnych granic, umówić się o wszystko, co prawo uznaje za podlegające jego uregulowaniom.

Antykryzysowe zmiany w zamówieniach publicznych

W dniu 25 września 2009 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zmianie ulega kilkanaście przepisów. Powodem zmian jest potrzeba dostosowania problematyki zamówień publicznych do aktualnej sytuacji gospodarczej.

Umowa o dzieło czy umowa zlecenia, na czym lepiej dorabiać

Zamawiając określoną usługę albo zobowiązując się do świadczenia określonych usług najczęściej zawieramy umowę zlecenia oraz umowę o dzieło. Obie umowy są uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego i posiadają wiele cech charakterystycznych pozwalających na ich odróżnienie. Mimo to w praktyce błędnie przyjmuje się, że są to tożsame umowy.

Jaką umowę podpisać z biurem rachunkowym

Zazwyczaj biuro rachunkowe proponuje swoim klientom własny wzór umowy. Nie oznacza to jednak, że nic nie można w takiej umowie zmienić. O czym powinieneś pamiętać w takiej sytuacji.

Wzory pism i formularzy

Adwokat z urzędu w postępowaniu karnym

Jednym z podstawowych praw oskarżonego w procesie karnym jest prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy obrońcy. Każdy ma możliwość ustanowienia adwokata na własną rękę i korzystania z jego pomocy we wszystkich stadiach procesu karnego. Istnieją jednak szczególne wypadki, kiedy sąd powinien wyznaczyć oskarżonemu obrońcę z urzędu, w przeciwnym razie wydane w sprawie orzeczenie będzie wadliwe.

Z którą umową do notariusza?

Każdą umowę możemy podpisać u notariusza. Jednak nie każdą musimy. Kodeks cywilny oraz inne ustawy zawierają szczegółowe wyliczenie umów które dla swej ważności muszą być zawarte w formie aktu notarialnego.

Jak zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości?

Często zdarza się, że chcemy sprzedać albo kupić mieszkanie albo działkę. Nie wiemy jednak jaką umowę wtedy zawrzeć. Co powinno się w niej znaleźć. Tymczasem umowę taką możemy zawrzeć tylko i wyłącznie przed notariuszem. I to właśnie on powinien zadbać aby umowa została spisana poprawnie.

Odwołanie umowy dożywocia

Sąsiedzi zawarli umowę dożywocia w której przenoszono własność nieruchomości w zamian za dostarczanie mieszkania, ubrania i żywności, a także zapewnić pomoc i pielęgnowanie w chorobie . Nabywca bez wiedzy zbywcy darował nieruchomość swojej córce. Gdy zbywca dowiedział się o tym natychmiast wystąpił o rozwiązanie umowy dożywocia, ponieważ nabywca oraz jego córka ignorowali swe obowiązki wynikające z zawartej umowy. Jaka jest szansa odzyskania nieruchomości przez zbywcę?

Najnowsze zmiany w kodeksie cywilnym

Od początku 2009 roku weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu cywilnego. Na jej mocy dodano jeden nowy paragraf do kodeksu. Dotyczy on wynajmowania lokali przez przedsiębiorców.

Jak sprawdzić dewelopera?

Mam zamiar w najbliższym czasie kupić mieszkanie od dewelopera. Nieruchomość nie jest jeszcze wybudowana zatem chcę mieć pewność, że inwestycja dojdzie do skutku. Jak mogę to sprawdzić?

Aktualizacja wartości prawa użytkowania wieczystego

Właściwy organ, np. wójt, zamierzający zaktualizować opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, powinien wypowiedzieć na piśmie wysokość dotychczasowej opłaty do 31 grudnia. W wypowiedzeniu należy wskazać sposób obliczenia nowej wysokości opłaty i pouczyć o sposobie zakwestionowania wypowiedzenia.

Wady oświadczenia woli

Umowy obciążone wadami oświadczenia woli są albo nieważne albo można je unieważnić. Wszystko zależy od rodzaju wady.

Umowa darowizny a umowa dożywocia

Obie umowy pozwalają na przeniesienie własności nieruchomości. Różnice między nimi przejawiają się przede wszystkim w kwestii odpłatności (darowizny dokonuje się pod tytułem darmym, dożywocia w zamian za zapewnienie opieki), różne są również obowiązki podatkowe związane z obydwoma umowami.

Umowa deweloperska

Typowa umowa deweloperska ma na celu wybudowanie przez dewelopera budynku mieszkalnego, ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienia prawa odrębnej własności lokalu na kupującego. Co jest zatem dla niej charakterystyczne i co powinno się w niej znaleźć?

Umowa pośrednictwa z klauzulą wyłączności

Czym jest klauzula wyłączności i czy zawsze można ją zawrzeć w umowie? Czy strony mogą się umówić co do tego w sposób dowolny? Przeczytaj i sprawdź.

Umowa o przygotowanie zawodowe

Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego jest specyficzną umową o pracę ze względu na obowiązek nałożony na młodocianego pracownika jakim jest obowiązek nauki.

Ogólne zasady odpowiedzialności pośrednika za niewykonanie umowy

Zawarcie umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami zobowiązuje obydwie dwie strony do solidnego działania. Jednakże z uwagi na fakt, że przedsiębiorca zajmujący się kojarzeniem stron na rynku nieruchomości jest podlega licencji podlega on również surowszym karą.

Z którą umową do notariusza?

O tym, że umowę sprzedaży mieszkania trzeba zawrzeć przed notariuszem, wie prawie każdy. Jednak nie jest to jedyny rodzaj umowy jaką trzeba lub można zawrzeć w formie aktu notarialnego.  

Umowa o usługę turystyczną - treść

Umową o świadczenie usług turystycznych jest umowa z biurem podróży dotycząca wykupienia wycieczki, wczasów, kolonii czy obozu. Konsument powinien zwrócić uwagę czy jest ona sporządzona w formie pisemnej.

Jak wykupić mieszkanie od Lasów Państwowych

Najemcy lokali należących do Lasów Państwowych mogą je wykupić – jeśli spełniają określone w ustawie o lasach warunki. Przysługuje im bonifikata, tym większa im dłuższy był staż pracy w Lasach, lub okres najmu.

REKLAMA