reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Strony postępowania > Czy przed sądem muszę mieć adwokata?

Czy przed sądem muszę mieć adwokata?

Wszczęcie sprawy przed sądem nie wymaga pomocy adwokata. Są jednak pewne sytuacje, w których skorzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika jest wymagane.

Pozew napiszesz sam

Co do zasady w postępowaniu sądowym nie ma konieczności korzystania z usług adwokata, czy radcy prawnego. Dostęp do sądu jest zagwarantowany w Konstytucji każdego obywatela, a zatem może on ubiegać się o ochronę prawną osobiście. Co do zasady dzieje się tak w większości spraw.

Oznacza to, że wymogi pozwu, jakie są przewidziane prawem, są skonstruowane tak, by mogła im podołać także osoba, która nie dysponuje wiedzą prawniczą. Oczywiście sam pozew musi spełniać pewne minimalne kryteria, jakie wyznaczają przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Zgodnie z art. 187 musi on zawierać:

  • dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna;
  • przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu.

Oprócz sam pozew powinien odpowiadać warunkom pisma procesowego.

Z powyższego wynika, iż warunkiem koniecznym pozwu nie jest wskazanie podstaw prawnych naszych roszczeń. Oznacza to, że strona może ograniczyć się do przedstawienia stanu faktycznego oraz związanego z nim żądania (np. zapłaty, wydania rzeczy). Do sądu będzie należało określenie podstawy prawnej roszczenia powoda.

Zobacz również serwis: W sądzie

Kiedy konieczna jest pomoc adwokata

Jak to zostało stwierdzone na wstępie, w postępowaniu sądowym każdy co do zasady może występować sam. W pewnych okolicznościach jednak skorzystanie z usług profesjonalisty jest wymagane przez prawo. Bez tego czynności strony nie będą wywoływały skutków prawnych.

Jak wynika z art. 871 Kodeksu postępowania cywilnego będą to przede wszystkim sprawy rozpatrywane przed Sądem Najwyższym. Zgodnie z powoływanym przepisem udział adwokata będzie również konieczny przed sądem niższej instancji przy czynnościach związanych z postępowaniem przed Sądem Najwyższym.

Skarga kasacyjna jest wnoszona do Sądu Najwyższego za pośrednictwem sądu II instancji. W takiej sytuacji konieczne będzie również zastępstwo adwokata lub radcy prawnego.

Z powyższego wynika, iż obowiązkowe zastępstwo przez profesjonalnego pełnomocnika będzie konieczne przy skardze kasacyjnej, skardze o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Oprócz tego tzw. przymus adwokacko-radcowski będzie również istniał przy skardze na przewlekłość postępowania.

Obowiązek zastępstwa procesowego istnieje również w obowiązującym od lipca 2010 r. postępowaniu grupowym.

Zadaj pytanie: Forum prawników

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Randstad Polska

lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama