REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nakaz zapłaty: dlaczego dowiaduję się o nim tak późno?

Nakaz zapłaty jest wydawany w postępowaniu nakazowym, upominawczym oraz elektronicznym postępowaniu upominawczym.
Nakaz zapłaty jest wydawany w postępowaniu nakazowym, upominawczym oraz elektronicznym postępowaniu upominawczym.

REKLAMA

REKLAMA

O nakazie zapłaty pozwany najczęściej dowiaduje się przy jego doręczeniu. Dlaczego tak późno? Czy sąd nie weźmie pod uwagę mojego stanowiska? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Dlaczego dowiedziałem się tak późno?

Nakaz zapłaty pełni coraz ważniejszą rolę w obrocie gospodarczym. Przedsiębiorcy, jak również konsumenci dostają coraz więcej takich nakazów. Bardzo często pojawia się pytanie: dlaczego o samym postępowaniu dowiedziałem się dopiero po wydaniu nakazu zapłaty?

REKLAMA

Sam fakt, że o roszczeniach drugiej strony dowiedziałeś się dopiero w momencie doręczenia nakazu, wydanego już przez sąd, nie jest niczyją winą. Nie oznacza również, że zostałeś pozbawiony możliwości przedstawienia swojego stanowiska w sądzie.

Zobacz również serwis: Nakaz zapłaty

Istotna nakazu zapłaty

REKLAMA

Wydanie przez sąd orzeczenia w postaci nakazu zapłaty to nie to samo, co wydanie wyroku w zwykłym postępowaniu. Nie należy również tego utożsamiać z powszechnie postrzeganym postępowaniem sądowym, w którym powód przedstawia swoje roszczenia, a pozwany może się przed nim bronić.

Nakaz zapłaty jest wydawany w postępowaniu nakazowym, upominawczym oraz elektronicznym postępowaniu upominawczym. Sam nakaz jest specyficznym orzeczeniem, gdyż jego wydanie odbywa się bez udziału pozwanego, a nawet powoda. Sąd wydaje go na posiedzeniu niejawnym, opierając się wyłącznie na pozwie powoda. W tej sytuacji pozwany o nakazie najczęściej dowiaduje się dopiero w momencie doręczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy to niesprawiedliwość?

Jak to? Sąd wydaje nakaz zapłaty, opierając się jedynie na twierdzenia jednej strony, a druga jest kompletnie pozbawiona prawa do obrony? Czy to nie jest czysta niesprawiedliwość? Wbrew pozorom nie jest.

To, że otrzymałeś nakaz zapłaty wydany przez sąd wcale nie stawia ciebie przed faktem dokonanym. Nie musi również oznaczać, że to powód ma rację, a ty jesteś skazany na porażkę.

Idea nakazu zapłaty polega bowiem na tym, że dotyczy on roszczeń w większości jednoznacznych i nieskomplikowanych. Innymi słowy sąd wydając nakaz zapłaty przychyla się do roszczeń powoda (uznając jedynie to, że nie są one oczywiście bezzasadne). Nie wnika jednak w to, jakimi zarzutami wobec powoda może dysponować pozwany.

Zobacz również serwis: W sądzie

Czy sąd rozważy moje stanowisko?

Tym samym sąd uznaje, że jeżeli pozwany nie godzi się z roszczeniami powoda, to przystąpi do obrony swojego stanowiska. Jeżeli takich zarzutów nie wskaże, to oznacza że nakaz został wystawiony prawidłowo.

REKLAMA

Jan jest dłużnikiem firmy X za wykonanie remontu. Nie ma jednak środków finansowych na zapłatę umówionego wynagrodzenia. Sąd wydał nakaz zapłaty, od którego Jan nie wniósł sprzeciwu, gdyż nie dysponował zarzutami przeciwko roszczeniom firmy, które mógłby przedstawić w sądzie. Po uprawomocnieniu się i nadaniu klauzuli wykonalności, sprawa zostanie skierowana do komornika.

W porównaniu do zwykłego postępowania, gdzie sąd najpierw wysłucha powoda, później pozwanego i na sam koniec wyda orzeczenie, mamy tutaj do czynienia z pewnym przesunięciem czynności. Przy wydawaniu nakazu zapłaty sąd wysłucha roszczeń powoda (czy też bardziej precyzyjnie dowie się o nich z pozwu). Gdy będzie to zasadne wyda nakaz zapłaty z założeniem, że jeżeli pozwany będzie miał coś na swoją obronę, przystąpi do obrony. Jeżeli nie przystąpi, nakaz będzie uzasadniony, a zatem stanie się prawomocny.

Zobacz również: Jak odpowiedzieć na nakaz zapłaty?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

  ZUS informuje, że rodzice i opiekunowie cały czas (także w 2024 roku) mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Świadczenie to wypłacane jest przez ZUS w dwóch opcjach: po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata - w zależności od wyboru rodzica. Od 2022 roku ZUS przyznał to świadczenie dla ponad 800 tys. dzieci. Na konta rodziców trafiło z tego tytułu w sumie ponad 5 mld 868 mln zł. 

  Jakie tantiemy przysługują twórcom i artystom filmowym w Polsce? Co rząd chce zmienić w prawie autorskim a czego oczekują filmowcy?

  W połowie lutego 2024 r. opublikowano projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przygotowany w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlaczego z tego projektu nie są zadowoleni twórcy i artyści filmowi w Polsce i jakie tym osobom przysługują obecnie tantiemy - wyjaśnia Przemysław Juściński, radca prawny, associate w KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy.

  REKLAMA

  Dziś Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jakie wydarzenia zostały zaplanowane?

  1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godz. 9 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - b. Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej 37 rozpoczną się oficjalne uroczystości państwowe - Apel Pamięci oraz składanie kwiatów pod Ścianą Śmierci, z udziałem m.in. prezesa IPN Karola Nawrockiego oraz zastępcy szefa Kancelarii Senatu Jarosława Stolarczyka.

  MRPiPS: Spotkanie konsultacyjne w sprawie pieczy zastępczej – będą zmiany

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie pieczy zastępczej. Do rozmów zaproszeni zostali przedstawiciele całego środowiska związanego z pieczą zastępczą w Polsce. Reprezentowane były także organizacje pozarządowe, samorządy lokalne i administracja rządowa.

  REKLAMA