REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co napisać w sprzeciwie od nakazu zapłaty?

Sprzeciw wnosi się na formularzu, jeżeli w takiej formie wniesiono pozew.
Sprzeciw wnosi się na formularzu, jeżeli w takiej formie wniesiono pozew.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W sprzeciwie od nakazu zapłaty należy wskazać wszystkie twierdzenia, okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie. Sprzeciw wnosi się na formularzu, jeżeli w takiej formie wniesiono pozew.

Od chwili doręczenia pozwanemu nakazu zapłaty rozpoczyna bieg dwutygodniowy termin na wniesienie sprzeciwu. Co ważne w piśmie tym należy podnieść wszelkie zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz przytoczyć wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.

REKLAMA

Innymi słowy pozwany będzie musiał zamieścić w treści sprzeciwu wszystko to, co może doprowadzić do oddalenia lub odrzucenia pozwu. Jeżeli dysponujemy większą liczbą zarzutów należy powołać wszystkie. Ograniczanie się do jednego może bowiem okazać się zbędnym ryzykiem.

Zobacz również serwis: Nakaz zapłaty

Jakie zarzuty powołać?

Z powyższego wynika, że powołanie zarzutów może być bardzo istotnym punktem postępowania sądowego. Może bowiem doprowadzić do wycofania pozwu przez powoda.

Sąd wydał nakaz zapłaty na skutek pozwu firmy telekomunikacyjnej, którego podstawą jest nieopłacony rachunek sprzed 7 lat. Pozwany w terminie wniósł sprzeciw, w jego treści skutecznie powołując się na zarzut przedawnienia. W reakcji na to, powód cofnął pozew.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kiedy rachunek za telefon ulega przedawnieniu?

Jak już wynika z powyższego przykładu jednym z podstawowych zarzutów, jakim może dysponować pozwany jest przedawnienie, któremu ulega większość roszczeń.

Przedawnieniu nie ulegają m.in. roszczenia o charakterze niemajątkowym (z tytułu ochrony dóbr osobistych), prawa nie mające charakteru roszczeń (prawo własności), jak również te roszczenia cywilnoprawne majątkowe, które zostały wskazane w ustawie (roszczenia windykacyjne i negatoryjne – art. 223 ust. 1 Kodeksu cywilnego).

Wykonanie zobowiązania

Wśród innych zarzutów, którymi mogą również posłużyć się pozwani należy wymienić także zarzut spełnienia roszczenia. W takiej sytuacji pozwany podnosi, iż owszem roszczenie powoda istniało, ale zostało już zaspokojone przez pozwanego lub też inną osobę. Na dowód można powołać np. zeznania świadków, potwierdzenie przelewu, czy też pisemne pokwitowanie powoda o spełnieniu świadczenia.

Podobną funkcję będzie pełni także zarzut potrącenia wierzytelności.

Nieważność zobowiązania

Możliwości w tej kwestii są w zasadzie nieograniczone, a pozwany może powoływać wszelkie zarzuty (nawet jeżeli nie ma co do nich pewności). W takiej sytuacji należy jednak zadbać o solidne dowody. Nie ma przeciwwskazań by pozwany w sprzeciwie dowodził nieważności zobowiązania, na podstawie którego swoje roszczenia zgłosił powód. 

Zadaj pytanie: Forum prawne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA