reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Nakaz zapłaty > Co napisać w sprzeciwie od nakazu zapłaty?

Co napisać w sprzeciwie od nakazu zapłaty?

W sprzeciwie od nakazu zapłaty należy wskazać wszystkie twierdzenia, okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie. Sprzeciw wnosi się na formularzu, jeżeli w takiej formie wniesiono pozew.

Od chwili doręczenia pozwanemu nakazu zapłaty rozpoczyna bieg dwutygodniowy termin na wniesienie sprzeciwu. Co ważne w piśmie tym należy podnieść wszelkie zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz przytoczyć wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.

Innymi słowy pozwany będzie musiał zamieścić w treści sprzeciwu wszystko to, co może doprowadzić do oddalenia lub odrzucenia pozwu. Jeżeli dysponujemy większą liczbą zarzutów należy powołać wszystkie. Ograniczanie się do jednego może bowiem okazać się zbędnym ryzykiem.

Zobacz również serwis: Nakaz zapłaty

Jakie zarzuty powołać?

Z powyższego wynika, że powołanie zarzutów może być bardzo istotnym punktem postępowania sądowego. Może bowiem doprowadzić do wycofania pozwu przez powoda.

Sąd wydał nakaz zapłaty na skutek pozwu firmy telekomunikacyjnej, którego podstawą jest nieopłacony rachunek sprzed 7 lat. Pozwany w terminie wniósł sprzeciw, w jego treści skutecznie powołując się na zarzut przedawnienia. W reakcji na to, powód cofnął pozew.

Zobacz również: Kiedy rachunek za telefon ulega przedawnieniu?

Jak już wynika z powyższego przykładu jednym z podstawowych zarzutów, jakim może dysponować pozwany jest przedawnienie, któremu ulega większość roszczeń.

Przedawnieniu nie ulegają m.in. roszczenia o charakterze niemajątkowym (z tytułu ochrony dóbr osobistych), prawa nie mające charakteru roszczeń (prawo własności), jak również te roszczenia cywilnoprawne majątkowe, które zostały wskazane w ustawie (roszczenia windykacyjne i negatoryjne – art. 223 ust. 1 Kodeksu cywilnego).

Wykonanie zobowiązania

Wśród innych zarzutów, którymi mogą również posłużyć się pozwani należy wymienić także zarzut spełnienia roszczenia. W takiej sytuacji pozwany podnosi, iż owszem roszczenie powoda istniało, ale zostało już zaspokojone przez pozwanego lub też inną osobę. Na dowód można powołać np. zeznania świadków, potwierdzenie przelewu, czy też pisemne pokwitowanie powoda o spełnieniu świadczenia.

Podobną funkcję będzie pełni także zarzut potrącenia wierzytelności.

Nieważność zobowiązania

Możliwości w tej kwestii są w zasadzie nieograniczone, a pozwany może powoływać wszelkie zarzuty (nawet jeżeli nie ma co do nich pewności). W takiej sytuacji należy jednak zadbać o solidne dowody. Nie ma przeciwwskazań by pozwany w sprzeciwie dowodził nieważności zobowiązania, na podstawie którego swoje roszczenia zgłosił powód. 

Zadaj pytanie: Forum prawne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama