reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie przed sądem > Jakie są kompetencje obrońcy z urzędu?

Jakie są kompetencje obrońcy z urzędu?

Obrońca ustanowiony z urzędu ma obowiązek podejmowania czynności procesowych na rzecz swojego klienta aż do prawomocnego zakończenia postępowania. Może on przedsiębrać czynności procesowe jedynie na korzyść oskarżonego, a jego udział w postępowaniu nie wyłącza osobistego działania w nim oskarżonego.

Zadania obrońcy z urzędu

Ustanowienie obrońcy lub wyznaczenie obrońcy z urzędu uprawnia go do działania w całym postępowaniu, nie wyłączając czynności po uprawomocnieniu się orzeczenia.

Obrońca z urzędu ma obowiązek podejmowania czynności procesowych do prawomocnego zakończenia postępowania. Jeżeli jednak czynności należy dokonać poza siedzibą lub miejscem zamieszkania obrońcy z urzędu, prezes sądu, przed którym ma być dokonana czynność, a w postępowaniu przygotowawczym prezes sądu rejonowego miejsca czynności, na uzasadniony wniosek dotychczasowego obrońcy może wyznaczyć dla dokonania tej czynności innego obrońcę spośród miejscowych adwokatów.

Zobacz: Adwokatura

Obrońca wyznaczony z urzędu w postępowaniu kasacyjnym lub w postępowaniu o wznowienie postępowania powinien sporządzić i podpisać kasację lub wniosek o wznowienie postępowania albo poinformować na piśmie sąd, że nie stwierdził podstaw do wniesienia kasacji lub wniosku o wznowienie postępowania. Jeżeli kasacja lub wniosek zostaną wniesione, obrońca ten jest uprawniony do udziału w toczącym się postępowaniu.

Obrońca nie może odmówić apelacji

Sąd Apelacyjny w Katowicach w postanowieniu z dnia 7 maja 2008 r. uznał, że obrońca wyznaczony z urzędu jest nie tylko uprawniony, ale i zobowiązany do podejmowania czynności procesowych na rzecz swojego klienta, aż do uprawomocnienia się wyroku. Powinien również sporządzić i podpisać apelację, jeśli wolę taką wyraził skazany. Oświadczenie o braku podstaw do jej złożenia nie jest dopuszczalne, bowiem taką możliwość przewidziano dopiero na etapie postępowania kasacyjnego albo postępowania w przedmiocie wznowienia postępowania.

Zobacz również: Oskarżony przed sądem

Zwolnienie z obowiązku po zakończeniu postępowania

Obrońca z urzędu nie ma obowiązku podejmowania działań po prawomocnym zakończeniu postępowania, tj. m.in. w zakresie wznowienia postępowania. Ze względu na obowiązujący przymus adwokacki związany ze sporządzeniem i wniesieniem wniosku o wznowienie postępowania, skazany powinien w tym celu ustanowić obrońcę z wyboru bądź skutecznie ubiegać się o wyznaczenie adwokata do dokonania tych czynności z urzędu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Miśkiewicz

Starszy konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego w Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama