REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa zwierząt

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe władze powiatu dadzą szansę na rozwiązanie problemu koni nad Morskim Okiem. Dotychczasowe blokowały wprowadzenie zmian

Wybory samorządowe, które odbyły się w ostatnim czasie, dają szansę na stworzenie alternatywnych rozwiązań transportu na trasie do Morskiego Oka. Obecnie pracuje na niej ok. 300 koni, z czego większość żyje krócej, niż wynosi średnia gatunku. Propozycje zastąpienia konnych zaprzęgów innymi środkami transportu były już rozważane, ale do tej pory były blokowane przez władze powiatu. Jednak we wtorek zostanie powołana nowa rada powiatu, która wybierze nowe władze.

Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami powinny być wyższe? Wyrok dla hodowcy lisów będzie przełomowy?

Czy znęcający się nad zwierzętami będą wreszcie surowo karani? Czy jest szansa, aby hodowcy zwierząt futerkowych obawiali się konsekwencji? Czym jest właściwie pojęcie znęcania się nad zwierzętami?

Jak zwierzęta w zoo reagują na ludzi? Wiemy, które gatunki nie lubią odwiedzających

Brytyjscy behawioryści poddali badaniu różne gatunki zwierząt w zoo pod kątem ich reakcji na obecność ludzi. Wyodrębnili te, dla których obecność człowieka stanowi źródło stresu, takie, które wykazują pozytywne reakcje na odwiedzających, oraz te, dla których ludzie wydają się obojętni. Jakie są wnioski z badania? Jak może ono pomóc zwierzętom? 

Jak i kiedy pomagać pisklętom i młodym ssakom? A kiedy nie należy zbliżać się do nich?

Ruszyła kampania edukacyjna "ZOOstaw, NIE porywaj!", która wskazuje, jak należy postępować w przypadku znalezienia młodego, dzikiego zwierzęcia. Akcja ma na celu uświadomienie ludziom, kiedy mogą pomagać pisklętom i młodym ssakom.

REKLAMA

Ulice w Gdańsku: Żaby mają pierwszeństwo

Fragment ulicy Michałowskiego w gdańskiej dzielnicy VII Dwór zostanie zamknięty, a przy zbiornikach wodnych i retencyjnych ograniczone zostaną prace związane z utrzymaniem zieleni. Działania miasta są związane z rozpoczynającą się wędrówką żab – chodzi o ich bezpieczeństwo.

Polska nie jest przygotowana na zakaz hodowli klatkowej. Ponad 40 mln zwierząt mieszka w klatkach

W Komisji Europejskiej trwają prace nad zakończeniem „epoki klatkowej” w UE. Rozważany jest wariant, by do 2027 roku zakazać przetrzymywania w klatkach nie tylko kur niosek, lecz także królików, świń, przepiórek, kaczek czy gęsi. Jak wynika z opracowanej przez organizację Compassion in World Farming mapy, Polska jest na taki krok słabo przygotowana. W zestawieniu 28 europejskich krajów zajmuje 21. miejsce z odsetkiem zwierząt hodowanych poza klatkami na poziomie 24 proc. To oznacza, że ponad 40 mln zwierząt jest przetrzymywanych w klatkach.

Sąd Najwyższy wypowie się w sprawie koni wożących turystów do Morskiego Oka

Sąd Najwyższy zdecyduje, który sąd ma rozpatrywać subsydiarny akt oskarżenia w sprawie znęcania się nad końmi wożącymi turystów do Morskiego Oka. W środę Sąd Rejonowy w Zakopanem skierował tą kwestię do rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy. Zarzuty są stawiane m.in. dyrektorowi TPN i b. staroście tatrzańskiemu.

Nowelizacja przepisów o odbieraniu dręczonych zwierząt - stanowisko RPO

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, która to miałaby zabrać organizacjom społecznym możliwość odbierania zaniedbanych bądź krzywdzonych zwierząt. W związku z planowaną zmianą RPO pisze do Ministra tego resortu list z propozycjami rozwiązań, które mają pogodzić ochronić zwierząt, przy jednoczesnej ochronie praw ich opiekunów. Poniżej stanowiska RPO. 

REKLAMA

Czy można trzymać psa na łańcuchu?

Trzymanie psa na łańcuchu w Polsce jest nadal częste. Czy to jest legalne? Przez część doby niestety tak. Bez wątpienia jest to jednak okrutne. Jakie ustawodawca przewidział kary za niewłaściwe traktowanie czworonogów domowych takich jak pies?

Obrońcy zwierząt apelują, by w sylwestra nie używać petard i fajerwerków

Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt zaapelowało, aby w sylwestra nie używać petard i fajerwerków, które przerażają zwierząta i mogą przyczyniać się do ich śmierci.

Dlaczego nie powinno się dawać w prezencie żywych zwierząt?

Zwierzę nie jest rzeczą ani odpowiednim prezentem na święta. Powierzone nowemu właścicielowi wymaga opieki, zainteresowania i codziennej troski. Nie da się go odstawić na bok. W świetle prawa należy mu się ochrona, opieka i poszanowanie, a każdy, kto je krzywdzi, ponosi za to odpowiedzialność karną.

Sprzedaż żywego karpia – co mówią przepisy?

Przepisy prawa obligują ludzi do minimalizowania cierpienia zadawanego zwierzętom. W związku z tym, że Święta Bożego Narodzenia są silnie związane z konsumpcją karpi, warto wiedzieć jak traktować je w sposób humanitarny.

Prawa i obowiązki właścicieli zwierząt

Prawa i obowiązki właścicieli zwierząt. Każdy właściciel psa powinien wiedzieć jakie obowiązki wynikają z jego posiadania, jak wygląda kwestia odpowiedzialności za zachowanie pupila, jego ubezpieczenia, oraz jak można podróżować z psem, lub kotem w sposób bezpieczny i zgodny z prawem.

Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie schroniska dla zwierząt?

Prowadzenie schroniska dla zwierząt jest działalnością regulowaną. Oznacza to, że do jej prowadzenia potrzebne jest zezwolenie odpowiedniego organu gminy. Prowadzenie schroniska bez zezwolenia zagrożone jest karą aresztu albo grzywny.

REKLAMA