REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego nie powinno się dawać w prezencie żywych zwierząt?

Oprac. Paulina Karpińska
Dlaczego nie powinno się dawać w prezencie żywych zwierząt?
Dlaczego nie powinno się dawać w prezencie żywych zwierząt?
www.pakamera.pl

REKLAMA

REKLAMA

Zwierzę nie jest rzeczą ani odpowiednim prezentem na święta. Powierzone nowemu właścicielowi wymaga opieki, zainteresowania i codziennej troski. Nie da się go odstawić na bok. W świetle prawa należy mu się ochrona, opieka i poszanowanie, a każdy, kto je krzywdzi, ponosi za to odpowiedzialność karną.

Dlaczego nie powinno się dawać w prezencie żywych zwierząt?

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia. Nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Warto pamiętać o tym przed nadchodzącymi świętami. Zdarza się, że zwierzęta kupuje się komuś w prezencie. Osoba obdarowana, gdy zwierzę zaczyna sprawiać kłopot, najczęściej pozbywa się go.

REKLAMA

W okresie poświątecznym pojawia się problem porzucania zwierząt lub oddawania ich do schroniska. Mł. asp. Emil Marchewka - dzielnicowy z komisariatu w Nowym Porcie wspólnie z uczniami technikum weterynarii, we współpracy ze schroniskiem Promyk w Gdańsku zorganizował akcję ‘Zwierzę nie na prezent”. Poprzez media społecznościowe i plakaty, organizatorzy akcji chcą zwrócić uwagę na problem nieprzemyślanej decyzji o posiadaniu zwierzęcia, oraz traktowania zwierząt przedmiotowo.

Co podchodzi pod znęcanie się nad zwierzętami?

Policja przypomina, że porzucenie zwierzęcia przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, jest prawnie uznane za znęcanie się nad zwierzęciem.

Jeżeli widzimy, że ktoś porzuca zwierzę, wyjechał i pozostawił je bez opieki i nikt do niego nie zagląda, zwierzę zostało przywiązane do drzewa, błąka się, wygląda na zagubione, a także inne przypadki, gdy zwierzęciu dzieje się krzywda, powinniśmy zawiadomić Policję. Przepisy Ustawy o ochronie zwierząt mówią jasno: znęcanie nad zwierzętami, w świetle prawa rozumiane jako zadawanie bólu, cierpienia, zaniechanie opieki albo pozostawienie w okolicznościach zagrażających życiu i zdrowiu, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, a w przypadku znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nawet do lat 5.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zgłosić złe traktowanie zwierząt?

REKLAMA

Wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców, jak również organizowanie działań mających na celu zapobieganie wszelkim zjawiskom kryminogennym, to jedno z podstawowych zadań Policji. Dotyczy to również przestępstw i wykroczeń na szkodę środowiska naturalnego lub popełnianych wobec zwierząt. Dlatego w zakresie ochrony dobrodziejstw natury i zwierząt policjanci podejmują współpracę z innymi organami administracji rządowej i samorządowej oraz przedstawicielami organizacji społecznych i innych instytucji, którym dobro środowiska i zwierząt leży na sercu.

Każda informacja, która może uchronić zwierzęta przed cierpieniem, zapobiec popełnieniu przestępstwa przy ich wykorzystaniu oraz doprowadzić do ukarania osób, które popełniły przestępstwo lub wykroczenie na szkodę środowiska, jest bardzo cenna dla policjantów.

Dlatego, jeżeli jesteś świadkiem lub masz informacje o popełnionych przestępstwach i wykroczeniach przeciwko zwierzętom, lub środowisku naturalnemu:

  • nieuzasadnionym, niehumanitarnym zabijaniu zwierząt, znęcaniu się nad nimi poprzez m.in. torturowanie lub przetrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania;
  • oferowaniu do sprzedażny lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem;
  • przestępstwach bądź wykroczeniach przeciwko środowisku

Nie bądź obojętny – zareaguj!

Informację dotyczące przypadków znęcania się nad zwierzętami można zgłaszać:

  • na Policję pod numerem 997
  • na Animal Patrol straży miejskiej pod numerem 986
  • na Straż Pożarną pod numerem 998
  • na Straż Dla Zwierząt w Polsce pod numerem alarmowym (022) 353-50-60
  • Inspekcji Weterynaryjnej lub do organizacji zajmującej się statutowo ochroną praw zwierząt
  • za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa po adresem: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

Reklama

REKLAMA

Źródło: policja.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA