REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Operat szacunkowy jest dokumentem, który jest powszechnie wykorzystywany w różnego rodzaju sytuacjach. Najczęściej wykorzystujemy go do określenia miarodajnej wartości danej nieruchomości w celu np. zniesienia współwłasności tej nieruchomości, nabycia lub zbycia nieruchomości, wyliczenia wartości w odniesieniu do służebności przesyłu etc. Często zdarza się, że trzeba zaktualizować operat szacunkowy. Wyjaśniamy, na czy to polega i które przepisy regulują przedmiotową kwestię.
W dzisiejszej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu kwestii odpowiedzialności spółdzielni mieszkaniowej za bezpieczeństwo użytkowanego budynku na podstawie ciekawego wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 8 maja 2014 r. sygn. akt: I ACa 34/14. Problem ten polegał na odpowiedzialności spółdzielni za wykafelkowanie pierwszego, niższego niż pozostałe, schodka biegu schodów w sposób de facto go maskujący (bez zastosowania innego koloru, specjalnego oznaczenia etc.), oraz braku zastosowania balustrady, co sprowadziło niebezpieczeństwo na użytkowników klatki schodowej.
W dzisiejszej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu zagadnienia związanego z załatwieniem sprawy bez zbędnej zwłoki. Oczywistym jest, że sformułowanie to powszechnie występuje w przestrzeni publicznej. Mimo to, wymaga doprecyzowania, gdyż jak pokazuje doświadczenie – w dalszym ciągu wiele osób nie wie, czym tak właściwie jest załatwienie sprawy bez zbędnej zwłoki i jak to wpływa na całokształt postępowania (odpowiedzialność pracownika organu). Przedmiotowe wyjaśnienia zostaną oparte o trafny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia z dnia 4 września 2014 r., sygn. akt: I SAB/Wa 247/14.
Z pozoru oczywiste zagadnienie związane z posiadaniem numeru telefonu przez sklep internetowy zostało swojego czasu przełamane przez opinię Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 28 lutego 2019 r. sygn. akt: C-649/17. W pierwszej kolejności należy wskazać, że kwestia obowiązku posiadania numeru telefonu przez sklep internetowy jest oczywista, warto jednak zwrócić uwagę na powyższe stanowisko i zestawić je z aktualnie obowiązującymi przepisami w naszym kraju.
REKLAMA
Z pojęciem remontu spotykamy się niezwykle często. Warto jest dysponować fachową wykładnią tej definicji, która występuje w przepisach prawa budowlanego. Takiej właśnie interpretacji dokonał Naczelny Sąd Administracyjny.
Nadmiar regulacji jest nie niczym dobrym. W przedmiotowej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu – czym jest superfluum ustawowe oraz wskażemy, dlaczego inflacja prawna niekorzystnie wpływa na cały system prawny.
Na czym polega polecenie w umowie darowizny? Kto może żądać wypełnienia polecenia? Czy darczyńca może odmówić?
W tym miejscu należy wyjaśnić, że zdarzają się sytuacje, w których Towarzystwa Ubezpieczeniowe dokonują niewłaściwej wykładni swoich postanowień umownych. Takie działania bezpośrednio godzą w interesy osób ubezpieczonych i jako takie stanowią zachowanie, które stoi w opozycji do obowiązujących przepisów prawa. Kwestia ta stała się na tyle istotna, że głos w sporze zabrał Sąd Najwyższy, który w wyroku z dnia 6 lutego 2015 r. sygn. akt: II CSK 295/14, jednoznacznie przesądził o braku legalności takich działań, które są podejmowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe.
REKLAMA
Darowizna nieruchomości to często spotykany sposób przekazywania majątku, który może być motywowany różnorodnymi przyczynami, od chęci wsparcia bliskich po realizację celów biznesowych. Jednak nie zawsze proces darowizny przebiega gładko, a czasem może dojść do sytuacji, w której darowizna zostaje odwołana. W takim przypadku pojawia się pytanie o skutki podatkowe takiego działania. Czy zwrot darowizny nieruchomości podlega opodatkowaniu?
Niedziela handlowa. Jedna z dwóch niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, tj. Wigilię. Czy w tym roku niedziela handlowa zostanie przeniesiona z 24 na 10 grudnia?
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że zwrot udziałów w wyniku rozwiązania umowy darowizny nie generuje obowiązku podatkowego dla darczyńcy w świetle ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wykorzystanie środków pieniężnych z darowizny od matki męża, zgromadzonych na wspólnym rachunku bankowym, w celu zakupu nieruchomości do majątku odrębnego może być uznane za darowiznę i podlegać opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn.
W dzisiejszym dynamicznym świecie prawnicy zajmują ważne miejsce, pomagając ludziom i firmom w rozwiązywaniu różnorodnych problemów prawnych. Z powodu coraz większej liczby specjalizacji prawniczych warto zastanowić się, które obszary prawa oferują największe perspektywy zawodowe i finansowe.
Fuzje i przejęcia (M&A – mergers and acquisitions) stanowią kluczowy element współczesnej gospodarki, pozwalając firmom na rozwijanie się, zdobywanie nowych rynków oraz zwiększanie swojej pozycji na globalnej arenie biznesowej. W dzisiejszym dynamicznym świecie, specjalizacja prawnicza M&A stała się niezwykle istotna, pomagając firmom w przeprowadzaniu skomplikowanych transakcji biznesowych, które często wymagają dogłębnej wiedzy prawniczej, strategicznego myślenia oraz umiejętności negocjacyjnych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił w swojej interpretacji, że brak udokumentowania przelewu darowizny na rachunek bankowy zgodnie z wymogami ustawy o podatku od spadków i darowizn pociąga za sobą konieczność opodatkowania darowizny, nawet jeżeli strony potwierdzają jej przekazanie.
Czy 5 listopada 2023 to niedziela handlowa? Czy przed 11 listopada będzie niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w listopadzie 2023 r. są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?
Prawie 26 tys. stron nowych ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych przyjęto w Polsce w trzech pierwszych kwartałach br. Jeśli tempo to utrzyma się do końca roku, będzie to największy przyrost prawa w historii - wynika z najnowszego "Barometru Prawa" opracowanego przez Grant Thornton.
Szara strefa. Bezrobocie w Polsce jest rekordowo niskie, ale szara strefa nie zniknęła. Dla ilu osób w 2022 r. praca nierejestrowana stanowiła pracę główną, a dla ilu dodatkową?
Polskie prawo stanowczo zabrania rozsypywania ludzkich prochów. Projekt nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie zapowiada tu zmian.
Czy w Polsce prawa dziecka do prywatności są odpowiednio respektowane? Co z publikowaniem wizerunku dziecka w sieci? Czy Karta Praw Dziecka w Biznesie zmobilizuje organizacje, instytucje i przedsiębiorstwa do działań na rzecz ochrony praw dziecka?
Ulga mieszkaniowa to jedno z kluczowych udogodnień podatkowych. W kontekście darowizn, wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest zachowanie prawa do tej ulgi. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację w kwestii opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa, wyjaśniając, że darczyńca nie będzie musiał płacić podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z przekazaniem swojej firmy w formie darowizny.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie mógł kontynuować amortyzację otrzymanych w drodze darowizny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które były przez darczyńcę wprowadzone do ewidencji oraz amortyzowane zgodnie z ustawą o PIT.
Sfinansowane ze środków obrotowych rzeczowe upominki dla pracowników z okazji jubileuszu ich pracy przekazywane przez pracodawcę podczas uroczystych spotkań nie stanowią przychodu ze stosunku pracy, od którego należny jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Są one przedmiotem darowizny a zatem zasady opodatkowania tego świadczenia regulują przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn. To stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez wnioskodawczynię nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako że zbycie następuje po upływie pięcioletniego okresu, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.
Urodzenie dziecka to nie tylko duża zmiana w życiu rodziny, ale także szereg formalności, których trzeba dopełnić. Jedną z nich jest zgłoszenie dziecka do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego (USC), gdzie otrzyma ono numer PESEL. Jak to zrobić?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że darowizna od siostry podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, niezależnie od wspólności majątkowej w małżeństwie siostry.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane od córki w ramach darowizny mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem złożenia odpowiedniej deklaracji w wyznaczonym terminie.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że otrzymanie od siostry darowizny w gotówce i jej późniejsza wpłata na konto bankowe nie będzie korzystać ze zwolnienia od opodatkowania określonego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Nad prawidłowością przebiegu głosowania czuwa PKW, kompetencje kontrolne Sądu Najwyższego aktualizują się z chwilą ogłoszenia wyniku wyborów – wskazuje prof. Aleksander Stępkowski, sędzia i rzecznik SN.
UOKiK zakończył kontrolę wózków i nosideł dla dzieci pod kątem oznakowania i bezpieczeństwa. Zakwestionowane zostało dziesięć z 16 zbadanych wózków i nosidełek dla dzieci. Kary dla producentów wyniosły łącznie 38 tys. zł. Wykaz wózków i nosideł poniżej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że vouchery na pobyt w hotelu SPA, oferowane pracownikom jako nagrody jubileuszowe, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie stanowią dodatkowej formy gratyfikacji za pracę i nie przynoszą pracownikom bezpośredniej korzyści majątkowej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że błędnie wypełniony formularz SD-Z2 nie pozbawia prawa do zwolnienia z podatku od wszystkich darowizn, jeżeli zostały zgłoszone we właściwym terminie.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że darowizna środków pieniężnych dokonana między najbliższą rodziną, w określonych warunkach, korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.
36-latek z Dolnego Śląska został oskarżony o kradzież pojazdu oraz paliwa. Funkcjonariusze policji zatrzymali mężczyznę w Gubinie (Lubuskie) podczas drzemki w samochodzie, który został skradziony dzień wcześniej. Okazało się, że na koncie mężczyzny jest więcej występków.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że otrzymane przez wnioskodawcę odszkodowanie za przejęcie części działek na cele realizacji inwestycji drogowej, korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na to, że odszkodowanie to wypłacone zostało stosownie do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Praca zdalna to forma wykonywania zadań zawodowych, w której pracownik nie musi być fizycznie obecny w siedzibie pracodawcy lub innym tradycyjnym miejscu pracy.
Stan cywilny to określenie formalno-prawne opisujące status jednostki w zakresie związków rodzinnych i małżeńskich.
Czy Polacy pytają swoje dzieci o zdanie? W jakich kwestiach pozwalają współdecydować? A za jakie decyzje odpowiadają tylko rodzice? Firma badawcza IRCenter przeprowadziła ankietę na ten temat. Co z niej wynika?
W obecnej sytuacji prawnej, osoba będąca formalną rodziną zastępczą może stanowić zarówno zstępnych, jak i wstępnych dla swoich opiekowanych. Czy to oznacza, że w przypadku darowizny mieszkania od rodziny zastępczej, zostaną zastosowane odpowiednie ulgi podatkowe? Według interpretacji KIS/MF, tak właśnie powinno być. Artykuł przedstawia szczegóły tej kwestii i omawia konsekwencje podatkowe dla wszystkich stron.
Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.
Podatek to obowiązkowe, nieodpłatne świadczenie pieniężne pobierane przez państwo lub jednostki samorządu terytorialnego od osób fizycznych, prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych. Podatki są głównym źródłem dochodów budżetu państwa i są przeznaczane na finansowanie różnych dziedzin życia publicznego, takich jak edukacja, ochrona zdrowia, obronność czy infrastruktura.
W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!
W dobie dynamicznych zmian na rynku nieruchomości oraz rosnącej popularności transakcji deweloperskich, wiele osób decyduje się na przekazywanie darowizn w transzach. Jednakże takie działanie niesie za sobą pewne konsekwencje podatkowe, w tym konieczność składania odrębnego zgłoszenia o nabyciu rzeczy i praw majątkowych (SD-Z2) dla każdej transzy. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii, opierając się na interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Branża transportowa boryka się z problemem coraz częstszych kradzieży. Czy to przewoźnik ponosi odpowiedzialność za kradzież towaru? To zależy od okoliczności. Prawo transportowe rozstrzyga część sytuacji, w pozostałych przypadkach decyduje sąd. A decyzje te bywają dyskusyjne.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że voucher na pobyt w hotelu SPA przekazywany pracownikom jako nagroda jubileuszowa, mający charakter darowizny, nie podlega opodatkowaniu.
Kara porządkowa w polskim prawie jest to rodzaj sankcji, która może być nałożona za drobne przewinienia naruszające porządek publiczny lub wewnętrzny w określonych instytucjach lub organizacjach. Jest to kara stosunkowo łagodna, nałożona za niewielkie naruszenia zasad i przepisów obowiązujących w danej społeczności lub organizacji.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że planowane działania wnioskodawcy związane z praktyką stakingu nie spełniają przesłanek darowizny, ponieważ nie stanowią aktu bezinteresownego przekazania majątku.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że środki zebrane w ramach zbiórki charytatywnej stanowią dla beneficjenta darowiznę, a zobowiązanie do zapłaty podatku od darowizny pojawia się tylko w sytuacji, gdy suma otrzymanych darowizn od jednego darczyńcy przekroczy określoną kwotę wolną od podatku.
Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?
REKLAMA