Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu prawo. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące prawo.
Udostępnianie informacji publicznej na wniosek
Aktualizacja: 16.08.2018
Prawo dostępu do informacji publicznej gwarantowane jest przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (art. 61), natomiast tryby udzielania informacji, o których mowa w art. 61 ust. 1 i 2 Konstytucji RP zostały określone w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Należy podkreślić, iż dostęp do informacji publicznej stanowi jeden z najistotniejszych aspektów funkcjonowania demokratycznego państwa prawnego. Wskazuje się, że celem prawa do informacji jest zapewnienie jawności życia publicznego, przejrzystości działań organów państwa i innych instytucji wykonujących zadania publiczne, a w konsekwencji zapewnienie możliwości wpływania obywateli na postępowanie władz publicznych w zakresie, w jakim pozwala na to system demokratycznego państwa prawnego. Jednakże zarówno definicja informacji publicznej, jak i pozostałe przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej niezmiennie budzą wątpliwości podmiotów zobowiązanych do jej udzielania. To z kolei powoduje, że kierowane do tych podmiotów wnioski często są nieuwzględniane. Poniżej przedstawiona została problematyka związana z udostępnianiem informacji publicznej na wniosek. »
Czym jest referendum i jakie są jego rodzaje?
Aktualizacja: 26.07.2018
Vox populi, vox dei – ta łacińska sentencja najlepiej oddaje sens instytucji referendum. Mówiąc ,,po polsku’’ referendum to forma głosowania o charakterze powszechnym będąca przejawem demokracji bezpośredniej. Dzięki referendum obywatele całego kraju lub danego obszaru mogą podejmować bezpośrednio decydować o sprawach będących przedmiotem głosowania. »
Zasady organizowania zgromadzeń publicznych - praktyczny poradnik
Aktualizacja: 06.04.2017
Organizacja zgromadzenia publicznego jest skomplikowaną procedurą, wymagającą prawidłowego planowania oraz znajomości aktualnych przepisów. Na organizatorze przedsięwzięcia spoczywa wiele obowiązków. Z niniejszego poradnika dowiesz się jak prawidłowo, dopełniając wszystkich formalności, zorganizować zgromadzenie publiczne. »
Aktualizacja: 09.11.2012
Przedstawiamy program uroczystości Święta Niepodległości w Warszawie. »
Aktualizacja: 09.11.2012
11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. Spory o akt założycielski II RP nie zostały jednak rozstrzygnięte. Problemów z rocznicą 11 listopada nie mieli Polacy z okresu międzywojennego, którzy tego dnia po prostu nie świętowali. »
Zmiany w działalności lobbingowej
Aktualizacja: 06.09.2011
Dnia 1 września 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, która wprowadziła zmiany w zakresie działalności legislacyjnej Rady Ministrów (dalej również „Rząd”), mające związek z lobbingiem politycznym. »
Aktualizacja: 15.12.2011
Konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym w demokratycznym państwie, regulującym podstawowe zasady funkcjonowania państwa, a także prawa oraz obowiązki obywateli. »
Aktualizacja: 13.12.2011
Akt normatywny to tekst, który zawiera normy prawne – sformułowane w języku prawnym i zapisane w postaci przepisów. »
Aktualizacja: 08.08.2011
Ministrowie ponoszą odpowiedzialność polityczną przed Sejmem i przed premierem. Narzędziem kontroli jest wotum nieufności. »
Aktualizacja: 08.08.2011
Trójpodział władzy to jeden z filarów współczesnego demokratycznego państwa prawa. Koncepcja ta zakłada istnienie trzech autonomicznych władz w państwie. Wyróżnia się trzy rodzaje władz- władzę ustawodawczą, władzę wykonawczą, władzę sądowniczą. »
51 Ogólnopolski Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego
Aktualizacja: 08.08.2011
Katedra Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego już po raz piąty będzie organizatorem Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. »
Aktualizacja: 08.08.2011
Dnia 7 maja 2009 r. Sejm zmienił treść Konstytucji. Jest to druga zmiana ustawy zasadniczej w ciągu 1 lat jej obowiązywania. »
Aktualizacja: 08.08.2011
W Polsce rozróżniamy władzę sądowniczą, ustawodawczą i wykonawczą. Władza sądownicza sprawowana jest przez sądy, ustawodawcza przez Sejm i Senat, natomiast władza wykonawcza właśnie przez Radę Ministrów. »
Aktualizacja: 08.08.2011
W polskim systemie konstytucyjnym Rada Ministrów jest jednym z dwóch organów wykonawczych. Powoływana jest ona przez Prezydenta ale zgodę na jej funkcjonowanie musi wyrazić Sejm. »
O czym orzeka Trybunał Konstytucyjny?
Aktualizacja: 08.08.2011
Najważniejszą kompetencją Trybunału Konstytucyjnego jest orzekanie o zgodności przepisów prawa z Konstytucją. Ma on jednak wiele innych zadań, o których się często zapomina. »