REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontakty dziadków z wnukami. Kiedy można wystąpić do sądu o ustalenie kontaktów?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Kapała-Sokalska
Adwokat, właścicielka Kancelarii Adwokackiej AKS
Kontakty dziadków z wnukami
Kontakty dziadków z wnukami
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Utrzymywanie kontaktów pomiędzy dziadkami a wnukami w wielu rodzinach jest naturalne i oczywiste. Zdarza się jednak, że w związku na przykład z konfliktem między rodzicami dziecka, dziadkowie dziecka mają utrudniony kontakt z wnuczętami lub wręcz są tego kontaktu pozbawieni.

Prawo do kontaktu

REKLAMA

Jest oczywiste, że (szczególnie) długotrwały brak kontaktu dziecka z babcią/dziadkiem może mieć negatywny wpływ na wytworzenie (ukształtowanie się) bądź utrzymanie więzi emocjonalnych między nimi. Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dziadkowie i ich wnuczęta mają prawo, a nawet obowiązek, utrzymywania kontaktów ze sobą.

REKLAMA

Gdy nie jest możliwe skuteczne porozumienie się z rodzicem/opiekunem dziecka w tym przedmiocie, babcia czy dziadek może wystąpić do sądu o ustalenie kontaktów z wnuczką/wnukiem. Aby zainicjować taką sprawę należy złożyć wniosek w odpowiednim sądzie rejonowym (w wydziale sądu, który zajmuje się sprawami rodzinnymi). Właściwy jest sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć, a w braku miejsca zamieszkania – sąd opiekuńczy miejsca jej pobytu. Opłata sądowa od tego wniosku wynosi 100 zł.

Czas postępowania a kontakty z dzieckiem

We wniosku należy określić, jak mają – według naszej woli - przebiegać kontakty z dzieckiem (wnuczką czy wnukiem). Zwykle polegają one na przebywaniu z dzieckiem, czyli wzajemnym odwiedzaniu się, spotkaniach, a także na zabieraniu dziecka poza miejsce jego stałego pobytu. Kontakty z wnuczką/wnukiem mogą polegać również na bezpośrednim porozumiewaniu się z nią/z nim poprzez Internet (SMS-y, WhatsApp, Messengera, etc.,) czy rozmowach telefonicznych, jak również na utrzymywaniu korespondencji.

Jeżeli nie będziemy się zgadzali z treścią postanowienia sądu w przedmiocie ustalenia kontaktów z wnukiem/wnuczką, można złożyć od takiego orzeczenia apelację do sądu okręgowego.

REKLAMA

Co ważne - jako że postępowanie sądowe zazwyczaj trwa co najmniej kilka(naście) miesięcy, można we wniosku o ustalenie kontaktów zawrzeć kolejny wniosek - wniosek o zabezpieczenie kontaktów na czas trwania postępowania. Jeżeli sąd zgodzi się na takie zabezpieczenie, to kontakty z dzieckiem będą mogły być realizowane przez babcię/dziadka już w trakcie trwania sprawy sądowej. Warto spróbować skorzystać z takiej możliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co istotne - w toku postępowania o ustalenie kontaktów z wnukami, może dojść do zawarcia ugody z rodzicem/rodzicami/opiekunami, będącymi przedstawicielami ustawowymi dziecka. Taka ugoda w przedmiocie kontaktów z dzieckiem może zostać zawarta przed sądem albo przed mediatorem. Gdyby została zawarta ugoda, to sąd już nie wyda rozstrzygnięcia merytorycznego w przedmiocie kontaktów z dzieckiem (gdyż po prostu nie będzie takiej potrzeby, a kontakty realizowane będą w oparciu o zapisy porozumienia ugodowego).

Zawsze bardzo polecam moim klientom takie rozwiązanie. Wymaga ono jednak woli drugiej strony.

Dobro dziecka jest najważniejsze

Warto jeszcze dodać, że - oprócz dziadków - z wnioskiem o ustalenie kontaktów z dzieckiem może wystąpić do sądu rodzic dziecka, z którym dziecko na co dzień nie zamieszkuje (to jest w praktyce najczęstsza sytuacja), a także rodzeństwo dziecka oraz powinowaci w linii prostej. Z wnioskiem mogą ponadto wystąpić też inne osoby, jeżeli sprawowały przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.

Sprawy o ustalenie kontaktów z dzieckiem zwykle są dość emocjonujące. Warto się do nich dobrze przygotować, a także prowadzić je z rozmysłem, a przede wszystkim - bacząc na dobro dziecka, którego dana sprawa dotyczy.

Adwokat Agnieszka Kapała-Sokalska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz roku szkolnego 2025/2026: Uczniów czekają zmiany, które dotyczą nie tylko ferii

Nowy rok szkolny 2025/2026 przyniesie uczniom i nauczycielom nie tylko znane terminy przerw i ferii, ale również istotne zmiany w organizacji zajęć. Modyfikacjom ulegną lekcje religii i etyki, pojawi się też nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Warto poznać szczegóły, ponieważ będą one miały bezpośredni wpływ na codzienne życie szkolne.

Wysokość alimentów w 2025 r. według nowej tablicy alimentacyjnej [Przykład]

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało nową tablicę alimentacyjną. Co istotne, nie ma ona charakteru wiążącego. Jak podkreśla resort, tabele będą narzędziem pomocowym dla sędziów i uczestników postępowania.

Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

REKLAMA

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Premier Donald Tusk ogłosił: mniej ministrów, więcej odpowiedzialności, nowa jakość zarządzania państwem

Rekonstrukcja rządu: „Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość” – to trzy filary, które mają kierować nowym gabinetem Donalda Tuska. Premier ogłosił zmniejszenie liczby ministrów konstytucyjnych z 26 do 21, utworzenie nowych superministerstw, powołanie kontrolingu pracy ministrów i całkowicie nowe podejście do energetyki, finansów i relacji międzynarodowych.

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje - dlaczego? Chodzi o osiemnaste urodziny i rentę rodzinną. Mówi się, że 18-stka to symboliczny próg dorosłości, czas nowych praw, ale też i obowiązków. Chociaż dla większości młodych ludzi to radosny moment, to istnieje jednak grupa, dla której ten dzień, zamiast otwierać nowe możliwości, przynosi pewne bolesne finansowe rozczarowanie. Chodzi o rentę rodzinną, która dla niektórych nie jest już tak wysoka, jak przed ukończeniem 18. roku życia.

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności, chociaż sektor sztucznej inteligencji woła o nowych specjalistów, ale kobiet wciąż jest w nim jak na lekarstwo. Choć to one częściej niż mężczyźni kończą studia wyższe, rzadziej wybierają karierę w branży technologicznej. Jaki będzie miało to wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy?

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac. Jak to możliwe? A no tak, że dzieci często dorabiają w wakacje a ich zarobki mają wpływ na sytuację finansową rodziców i przekroczenie pewnych progów podatkowych, które wpływają na utratę różnych ulg.

REKLAMA

Rekonstrukcja rządu. 23 lipca 2025 r. premier przedstawi nową Radę Ministrów

Premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10:00. Zgodnie z deklaracjami rządu celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów.

Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

REKLAMA