REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Projekty ustaw, Media

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co z ustawą o asystencji osobistej?

W sprawie ustawy o asystencji osobistej jesteśmy zdeterminowani. Zostało kilka posiedzeń Sejmu w tej kadencji, więc musimy z nią wyjść, a właściwie prezydent - w ciągu najbliższych dni - powiedział w piątek wiceszef MRiPS, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Opłata za media (prąd, woda, gaz) zwracana przez najemcę wynajmującemu a przychód z najmu

Ostatni rok to spore zmiany w zakresie opodatkowania najmu, a przy tym pojawiające się wątpliwości u podmiotów profesjonalnie zajmujących się taką formą działalności. Podatnicy mają m.in. wątpliwość, czy zwracane przez najemców pieniądze z tytułu opłaty za media, są przychodem podatkowym podlegającym opodatkowaniu.

Ustawa o aktywności zawodowej - jakie rozwiązania przewiduje?

Chcemy, by dzięki nowej ustawie o aktywności zawodowej, urzędy pracy lepiej się kojarzyły i realnie pomagały w znalezieniu zatrudnienia - powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Resort chce m.in. przenieść ubezpieczenie zdrowotne z urzędów pracy do ZUS.

Polacy już nie potrzebują telewizorów?

W Polsce sprzedaje się coraz mniej telewizorów. W ostatnim kwartale ubiegłego roku spadek wyniósł niemal 20 proc. rok do roku - wynika z danych firmy GfK. W całym 2022 spadek nie był już tak duży, gdyż wyniósł 1,4 proc.

REKLAMA

Sejm wprowadza podatek od zbiórek. Jak może to wpłynąć na rynek crowdfundingowy?

Ostatnia nowela prawa w zakresie spadków i darowizn zakłada, że już od 1 lipca 2023 r., zostanie wprowadzony nowy podatek od zrzutek. Jeżeli wartość donacji przekazana przez wielu darczyńców jednemu organizatorowi, przekroczy łącznie kwotę 54 180 zł, wówczas beneficjent będzie musiał odprowadzić podatek w wysokości nawet 20%. 

Alimenty natychmiastowe - kiedy wejdą w życie?

Plany ustawodawcy w zakresie wprowadzenia tzw. natychmiastowych alimentów wracają regularnie co jakiś czas. Komu jednak miałyby one przysługiwać, w jakiej sytuacji oraz w jakiej wysokości – odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Być może regulacje związane z alimentami natychmiastowymi pojawią się jeszcze w 2023 roku w Polsce.

Mass media - czy znasz te ciekawostki? QUIZ

Mass media – trudno dziś sobie wyobrazić bez nich codzienne życie. Telewizja, radio, prasa, internet towarzyszą nam każdego dnia, są pierwszym źródłem informacji i rozrywki, elementem kultury masowej. 24 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu, co ciekawe, dzień ten został ustanowiony przez Papieża VI w roku 1967 (jeszcze przed czasami internetu). Z tej okazji przygotowaliśmy krótki quiz z ciekawostkami dotyczącymi mass mediów. Czy uda Wam się odpowiedzieć na wszystkie pytania bezbłędnie?

Waloryzacja emerytur z KRUS w 2023 r. - co ma się zmienić?

Sejm znowelizował ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników. Dotyczy ona zmiany sposobu waloryzacji emerytur z KRUS.

REKLAMA

Nowa ustawa ma zapewniać ochronę uczestnikom badań klinicznych

Sejm uchwalił ustawę o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Zakłada ona m.in. utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Badań Klinicznych

Rząd przyjął projekt wprowadzający świadczenie za długoletnią służbę

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ma zachęcać doświadczonych funkcjonariuszy m.in. Policji czy Straży Granicznej, strażaków oraz żołnierzy do pozostania w służbie.

Świadczenie za długoletnią służbę – założenia projektu

Świadczenie za długoletnią służbę ma skutkować zwiększeniem uposażeń funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych posiadających co najmniej piętnastoletni staż służby. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów - projekt przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów dostosowującym polskie prawo do unijnej dyrektywy. Projekt wprowadza m.in. 5-letnią kadencję prezesa UOKiK, którego wcześniejsze odwołanie będzie możliwe tylko w określonych przypadkach.

Co czeka branżę PR w 2023 roku?

Branża PR 2023. Wraz ze wzrostem inflacji i widmem kryzysu, wiele branż dokonuje przeglądu i oceny własnych działań marketingowych. Najprawdopodobniej w 2023 roku klienci agencji marketingowych i PR będą skupiali się na działaniach o najwyższej skuteczności, poddając skrupulatnej ocenie każdy zwrot z inwestycji.

Jak są finansowane media publiczne w Europie

Europejska Unia Nadawców (EBU) wskazuje, że model biznesowy publicznych mediów na Starym Kontynencie to w ponad 79 procentach pomoc publiczna, a tylko nieco ponad 17 procent to wpływy z działalności komercyjnej. Na największe wsparcie mogą liczyć nadawcy w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji.

Nowa usługa w aplikacji mObywatel sposobem na kradzież tożsamości

Rząd pracuje nad przepisami, które mają zmniejszyć liczbę przestępstw z użyciem skradzionej tożsamości. W aplikacji mObywatel pojawi się nowa usługa.

Fundacja rodzinna - na jakim etapie są prace nad ustawą?

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o fundacji rodzinnej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce, by proponowane rozwiązania weszły w życie w pierwszej połowie 2023 r.

Zastrzeżenie numeru PESEL - będą nowe przepisy

Nowe przepisy umożliwią zastrzeżenie numeru PESEL za pomocą usługi elektronicznej lub osobiście w gminie. Określone podmioty będą zobligowane do weryfikacji istnienia zastrzeżenia.

Przesłuchanie zatrzymanego - senacki projekt nowelizacji KPK

Senacki projekt zakłada wprowadzenie przepisów, na podstawie których zatrzymani, którzy nie mają adwokata lub radcy prawnego ustanowionego z wyboru, będą mogli żądać wyznaczenia im do kontaktu oraz przeprowadzenia czynności procesowych z ich udziałem adwokata lub radcę prawnego z urzędu.

Zakaz kontaktowania się i inne ważne zmiany dla ofiar przemocy domowej

Sejm przyjął w czwartek nowelizację kilku ustaw, w tym Kodeksu postępowania cywilnego, dotycząca rozwiązań przeciw przemocy domowej. Zaproponowano nowe narzędzia w tym obszarze: zakaz zbliżania się, zakaz kontaktowania się oraz zakaz wstępu do miejsc takich, jak miejsce pracy osoby pokrzywdzonej.

Jurysdykcja w sprawach małżeńskich - projekt przyjęty przez rząd

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego dostosowuje polskie prawo m.in. do unijnego rozporządzenia dotyczącego jurysdykcji, uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich. Chodzi też m.in. o sprawy związane z uprowadzeniem dziecka za granicę.

MS pracuje nad uregulowaniem usług tzw. kancelarii odszkodowawczych

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowuje projekt ustawy, który wprowadza m.in. rozwiązania mające zapobiegać przetrzymywaniu przez kancelarie odszkodowawcze pieniędzy należnych. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

System umożliwi zawieranie umów według gotowych formularzy

System teleinformatyczny będzie umożliwiał zawieranie i przechowywanie umów oraz udostępnianie dokumentacji pracowniczej

Projekt rozporządzenia: dziewięć nowych zawodów w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego

Wprowadzenie dziewięciu nowych zawodów do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego zakłada skierowany do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie szkolnictwa branżowego.

ZPP: Stanowisko do projektu ustawy o aktywności zawodowej

Ustawa o aktywności zawodowej: nowe propozycje w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego nie stanowią istotnego wzmocnienia rozwiązań w obszarze edukacji cyfrowej czy wykorzystania cyfrowych narzędzi związanych z rozwojem kompetencji pracowników;

Badania kliniczne - będą nowe przepisy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi, przedłożony przez ministra zdrowia.

Definicja przemocy domowej rozszerzona o przemoc ekonomiczną

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie została przyjęta przez rząd. Nowe przepisy dotyczą m.in. przemocy ekonomicznej i cyberprzemocy.

Fundacja rodzinna - projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o fundacji rodzinnej, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. Kto będzie mógł założyć fundację rodzinną?

Centralny Rejestr Wyborców - co zawiera projekt?

Utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców zakłada projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, który wpłynął do Sejmu. Jakie dane będzie zawierał rejestr?

Fundacje rodzinne - projekt, zadania

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy powołującą nową instytucję, jaką będzie fundacja rodzinna - wynika z porządku obrad rady ministrów. Zadanie fundacji rodzinnej będzie przede wszystkim zarządzanie majątkiem firmy rodzinnej i jego ochrona.

Projekt nowelizacji KPA a prawa strony

Czy ministerialny projekt nowelizacji ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, który trafił do konsultacji chroni podstawowe prawa strony?

Prawo komunikacji elektronicznej - projekt przyjęty przez rząd

Możliwość otrzymania przez abonentów prepaid zwrotu pozostałych na koncie środków z doładowań w przypadku wygaśnięcia ważności konta - to jedna ze zmian wprowadzanych przez projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

Testament ustny i wojskowy do zmiany, podróżny – do likwidacji

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego. Zmiany dotyczą testamentów ustnych, podróżnych i wojskowych.

Cofnięcie zezwolenia na prowadzenie działalności windykacyjnej i jego skutki

Zgodnie z projektowaną ustawą o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora, minister właściwy do spraw gospodarki będzie wydawał, odmawiał wydania, zawieszał i cofał – w drodze decyzji – zezwolenie na prowadzenie działalności windykacyjnej.

Kiedy projekt zmiany konstytucji dotyczący immunitetu?

Do końca roku PiS powinno złożyć projekt zmiany konstytucji ws. zmiany zakresu immunitetu - powiedział w poniedziałek rzecznik PiS Radosław Fogiel.

Nadzór nad działalnością przedsiębiorstw windykacyjnych

Projektowana ustawa o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora wprowadza dwa rodzaje nadzoru nad rynkiem windykacyjnym, tj. nadzór nad działalnością przedsiębiorstw windykacyjnych oraz nadzór nad działalnością windykatorów.

Maksymalne ceny prądu - projekt przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt o maksymalnych cenach energii dla MŚP, samorządów i podmiotów wrażliwych. Jaką cenę przewidziano dla gospodarstw domowych?

Uregulowanie działalności windykacyjnej – projekt MS

Nie kwestionując potrzeby i zasadności uregulowania rynku windykacyjnego, należy wskazać, że proponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora nie może być oceniony jednoznacznie.

Zmiany w urlopach rodzicielskich. Na jakim etapie jest projekt?

Zmiany w urlopach rodzicielskich zakłada tzw. unijna dyrektywa work-life balance. Dokument ten Polska powinna wdrożyć na początku sierpnia 2022 r. Na jakim etapie jest projekt w sprawie wdrożenia dyrektywy?

Projekt reformy sądów poszerzony o sędziów pokoju

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada poprawiony projekt reformy sądów, poszerzony o komponent sędziów pokoju.

Projekt ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora

Jakie są cele i główne założenia projektu ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora oraz zmianie niektórych innych ustaw?

Sędziowie pokoju - prace nad projektem w Sejmie

Sejmowa podkomisja rozpoczęła pracę nad zapisami przygotowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę projektu ustawy wprowadzającej instytucje sądów pokoju i sędziów pokoju.

Znakowanie zabytków nieruchomych - planowane zmiany

Obecnie obiekt zabytkowy może, ale nie musi być oznakowany. Jakie ważne zmiany dla właścicieli i zarządców zabytkowych nieruchomości przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami?

Nowe postępowanie z udziałem konsumentów i inne zmiany

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma uprościć procedurę cywilną i zwiększyć ochronę konsumentów.

Działalność windykatorów - jakie są planowane zmiany?

Przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy ma uregulować funkcjonowanie przedsiębiorstw windykacyjnych i działalność windykatorów.

Nowe środki ochrony osób dotkniętych przemocą domową

Osobom doznającym przemocy domowej zostaną przyznane dodatkowe środki ochrony. Projektowane przepisy wprowadzają m.in. zakaz zbliżania się lub kontaktowania sprawcy przemocy z osobą dotkniętą przemocą, gdy nie toczy się postępowanie karne.

Prywatny elektryk wykorzystywany w celach służbowych a zwrot kosztów

Nowe przepisy wprowadzą możliwość zwrotu pracownikom kosztów używania do celów służbowych samochodów prywatnych z napędem elektrycznym lub hybrydowym, a także napędzanych wodorem.

Opieka naprzemienna - MS planuje doprecyzowanie przepisów

Czy opieka naprzemienna zostanie zdefiniowana? O planowanych zmianach przepisów poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.

14. emerytura na stałe?

Czy 14.emerytura zostanie wprowadzona na stałe? O pracach nad nową ustawą poinformowała minister Marlena Maląg.

Zakaz tworzenia nowych domów dziecka?

Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zakłada m.in. zakaz tworzenia nowych domów dziecka - powiedziała w czwartek PAP.PL wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Przepadek pojazdu - projekt zmian w Kodeksie karnym

Projekt zmian w Kodeksie karnym zakłada między innymi wprowadzenie do ustawy przepisów dotyczących przepadku pojazdu mechanicznego lub jego równowartości w przypadku popełnienia przestępstwa w ruchu drogowym.

REKLAMA