REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co z ustawą o asystencji osobistej?

Co z ustawą o asystencji osobistej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W sprawie ustawy o asystencji osobistej jesteśmy zdeterminowani. Zostało kilka posiedzeń Sejmu w tej kadencji, więc musimy z nią wyjść, a właściwie prezydent - w ciągu najbliższych dni - powiedział w piątek wiceszef MRiPS, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Wiceminister Wdówik: jesteśmy zdeterminowani w sprawie ustawy o asystencji osobistej

Wiceminister Paweł Wdówik mówił w internetowej części wywiadu w Programie Pierwszym Polskiego Radia o systemie wsparcia osób z niepełnosprawnościami w Polsce.

"System ustalania potrzeby wsparcia, nad którym obecnie intensywnie pracujemy, plus współpraca z kancelarią prezydenta nad ustawą o asystencji osobistej - to będzie miara zmiany, która jest najbardziej oczekiwana przez środowiska i rodziców osób z niepełnosprawnościami i osób niepełnosprawnych" - powiedział Wdówik.

Wyjaśnił, że wejście tej ustawy w życie będzie oznaczało, że "asystencja nie będzie już dobrą wolą samorządu albo jej brakiem, tylko będzie po prostu zadaniem, obowiązkiem, który będzie musiał być realizowany wobec tej grupy osób najbardziej niepełnosprawnych, potrzebującej największego poziomu wsparcia".

Zapytany o to, kiedy ta ustawa mogłaby wejść w życie powiedział: "Jesteśmy zdeterminowani, wiemy, że Sejm - to są jeszcze dosłownie kilka posiedzeń, więc musimy z nią wyjść. Właściwie to nie my, tylko pan prezydent - w ciągu najbliższych dni" - zwrócił uwagę wiceszef MRiPS.

Program asystencji osobistej

Podczas styczniowego posiedzenia podkomisji stałej do spraw osób niepełnosprawnych Wdówik podsumował program asystencji osobistej. Przyznał, że jest potrzebna i oczekiwana. Asystent osobisty ma za zadanie pomóc osobie z niepełnosprawnością w wykonywaniu codziennych czynności, podejmowaniu aktywności zawodowej, czy społecznej np. w wyjściu, powrocie lub dojazdach na rehabilitację. To także m.in. pomoc w zakupach i w załatwieniu spraw urzędowych.

Do tej pory asystencja osobista jest realizowana w ramach rocznych programów i projektów, które nie gwarantowały kontynuacji świadczenia tej usługi ani nie trafiają do większości osób, które jej potrzebują. W czasie obrad podkomisji wskazywali na ten problem reprezentanci środowiska organizacji pozarządowych. Minister Wdówik przyznał, że cykliczność i problem z zachowaniem ciągłości jest wadą.

"Dlatego wraz panem prezydentem podjęliśmy działania - to jest inicjatywa pana prezydenta - żeby przygotować ustawę o asystencji, która wdroży tę usługę w sposób systemowy" - poinformował w styczniu Wdówik. Ma ona wykorzystywać doświadczenia wynikłe z cyklicznych programów.

"Grupa docelowa w tej ustawie jest grupą zawężoną wiekowo. Nie obejmuje dzieci i nie obejmuje i nie obejmuje osób powyżej ukończonego 65 roku życia" - podał wówczas.

Projektowana ustawa będzie, jak mówił Wdówik, wykorzystywać narzędzie określające stopień potrzeby wsparcia. “Na podstawie tych ustaleń, bo to nie będą orzeczenie, asystencja będzie przyznawana" - sprecyzował.

Wdówik skomentował w piątek w internetowej części wywiadu Radiowej Jedynce protest w Sejmie grupy dorosłych osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. "To jest gra w określonym interesie, określonej grupy osób. Przede wszystkim to jest gra wyborcza pani (posłanki KO - PAP) Iwony Hartwich oczywiście, ale osoby niepełnosprawne są przez nią w sposób zupełnie przedmiotowy traktowane, jako tło do tego całego spektaklu" - ocenił.

Protestujący zaprezentowali obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej realizujący ich postulat. Iwona Hartwich zaapelowała we wtorek z mównicy sejmowej do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o to, by złożony już projekt był procedowany na zakończonym w czwartek posiedzeniu Sejmu.(PAP)

 

Autor: Szymon Zdziebłowski
szz/ mhr/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Eurowybory 2024 - głosowanie korespondencyjne. PKW: 27 maja ostatnim dniem na zgłoszenie zamiaru. Co trzeba zrobić?

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że termin zgłoszenia komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa w dniu 27 maja 2024 r. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy delegatury Krajowego Biura Wyborczego obsługującego komisarza wyborczego. Co ważne, o dotrzymaniu terminu złożenia zgłoszenia decyduje data ich otrzymania przez właściwy organ, a nie data nadania (stempla pocztowego). Kto i jak może głosować korespondencyjnie?

Mundurowi rozczarowani: nowy mechanizm od MSWiA obliczania dopłat do wypoczynku nie podniósł ich wysokości

Rozczarowanie spotkało Straż Graniczną - zmiany w przepisach nie dadzą im podwyżki wysokości dodatków do wypoczynku.

Zasiłek macierzyński w 2024 roku - ile wynosi? Urlop macierzyński i rodzicielski – ile tygodni?

Od stycznia do kwietnia 2024 roku zasiłki macierzyńskie ZUS wypłacił dla 112,7 tys. kobiet w całej Polsce. Ile wynosi taki zasiłek? Jak długi urlop macierzyński i rodzicielski przysługuje w 2024 roku? 

Dlaczego trzeba zwracać uwagę na znak CE? Jak rozpoznać znak CE a jak China Export?

Znak CE to deklaracja producenta, że produkt spełnia unijne wymagania. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie wszystkich zakupów pod katem oznakowania CE. Podpowiadamy, jak rozpoznać, czy znak jest prawdziwy.

REKLAMA

Sukces "Łowców cieni". Zatrzymali niebezpiecznego czeskiego gangstera

"Łowcy cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali obywatela Czech, poszukiwanego na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i czerwonej noty Interpolu. Mężczyzna był ścigany od grudnia 2023 roku za udział w międzynarodowym gangu, który zajmował się produkcją, przemytem i handlem narkotykami na terenie Polski i Czech.

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Co zmieniło się dla frankowiczów?

Jakie zmiany wprowadziła „Uchwała frankowa” Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku? Jakie możliwości i prawa mają frankowicze w świetle nowej uchwały? Czy spodziewamy się kolejnych zmian? 

Podatek od streamerów. Donejty nie spełniają definicji darowizny, podlegają więc podatkowi dochodowemu

Podatek od streamerów. Donejty, czyli anonimowe wpłaty przekazywane twórcy internetowemu transmitującemu np. grę komputerową, podlegają podatkowi dochodowemu, bo nie są darowizną – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jeszcze tylko dziś wyborcy z niepełnosprawnościami mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wyborcy z niepełnosprawnościami i osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeszcze tylko do dziś, 27 maja 2024 r. 

REKLAMA

Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

REKLAMA