REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, Umowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa agencyjna

Na podstawie umowy agencyjnej, przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się do stałego pośredniczenia przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie (zleceniodawcy) albo do zawierania ich w imieniu zleceniodawcy. Zleceniodawca zobowiązuje się do zapłaty umówionego wynagrodzenia (prowizji). Agent zobowiązany jest działać w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa.

Umowa adhezyjna

Umowa adhezyjna (inaczej umowa przystąpienia) to rodzaj umowy, w której najważniejsze warunki określa jeden z kontrahentów, zazwyczaj ekonomicznie silniejszy, często występujący w pozycji „monopolistycznej”, drugi natomiast może je zaakceptować i przystąpić do umowy lub zrezygnować z jej zawarcia.

Umowa o prace projektowe

Na podstawie umowy o prace projektowe wykonawca zobowiązuje się do wykonania przewidzianych w umowie prac, a zamawiający (inwestor) zobowiązuje się do ich odebrania i zapłaty określonego wynagrodzenia.

Umowa o świadczenie usług telekomunikacyjnych

Świadczenie usług telekomunikacyjnych odbywa się na podstawie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych.

REKLAMA

Umowa pożyczki

Na podstawie umowy pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna to umowa przez którą jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości określonej umowy (umowy przyrzeczonej).

Jakie dokumenty czeska firma powinna doręczyć, aby wziąć udział w przetargu?

Jestem przedstawicielem na terenie Polski czeskiej firmy która zajmuje się systemami ochrony i kontroli radiacyjnej. Posiada wszystkie niezbędne dokumenty do prowadzenia swojej działalności na terenie Czech. Prowadzi również swoja działalność na terenie całej Unii Europejskiej. Zgodnie z norma EU 2006123/EC chciałaby wziąć udział w przetargu na demontaż komory radiacyjnej.

Umowa przewozu

Na podstawie umowy przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy.

REKLAMA

Umowa składu

Na podstawie umowy składu przedsiębiorca składowy zobowiązuje się do przechowania, za wynagrodzeniem, oznaczonych w umowie rzeczy ruchomych.

Umowa spedycji

Na podstawie umowy spedycji spedytor (może występować w imieniu własnym albo w imieniu dającego zlecenie) zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.

Taryfy [w prawie energetycznym]

Przedsiębiorstwa energetyczne ustalają taryfy dla paliw gazowych lub energii, stosownie do zakresu wykonywanej przez te podmioty działalności gospodarczej określonej w ustawie Prawo energetyczne.

Tajemnica przedsiębiorstwa

Przez tajemnicę przedsiębiorstwa należy rozumieć nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu

Ustanowienie odrębnej własności lokalu regulują przepisy Ustawy o własności lokali. Przedmiotem ustanowienia odrębnej własności lokalu jest samodzielny lokal mieszkalny.

Jak przygotować sklep do porównywania cen za pośrednictwem telefonu?

Coraz powszechniejsze smartfony w rękach klientów mogą zaszkodzić sklepom stacjonarnym, które narzucają proporcjonalnie duże marże. Mobilne fotoporównywarki, po wcześniejszym zrobieniu zdjęcia kodu kreskowego lub numeru ISBN, w kilka sekund zestawiają dostępność i ceny danego produktu w różnych sklepach. Również internetowych.

Sprzedaż konsumencka

Sprzedaż konsumencka dotyczy sprzedaży w zakresie działalności przedsiębiorstwa rzeczy ruchomej (nie dotyczy energii elektrycznej i gazu), osobie fizycznej, która nabywa tę rzecz w celu niezwiązanym z działalnością zawodową lub gospodarczą [towar konsumpcyjny].

Własność

Właściciel może korzystać z rzeczy i rozporządzać nią, z wyłączeniem osób trzecich, w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego, zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swojego prawa.

Wolność gospodarcza

Wolność gospodarcza oznacza, iż podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa.

Jak korzystać z listy kryteriów podczas podejmowania decyzji?

Ustalanie kryteriów to etap najistotniejszy z całej procedury rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji.

Rachunek powierniczy

Na rachunku powierniczym mogą być gromadzone wyłącznie środki pieniężne powierzone posiadaczowi rachunku – na podstawie odrębnej umowy – przez osobę trzecią. Stronami umowy rachunku powierniczego są bank i posiadacz rachunku (powiernik).

Przedsiębiorstwo

Mianem przedsiębiorstwa określamy zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Wzorce umów

Przez wzorzec umowny należy rozumieć wszelkie jednostronnie ustalone z góry przed zawarciem umowy, gotowe klauzule umów np. ogólne warunki umów, wzór umowy, regulamin.

Prokura

Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Jak reagować na rasistowskie pytania podczas rekrutacji?

Menedżerowie liniowi przeprowadzający rozmowę kwalifikacyjną do pracy często nie zdają sobie sprawy, że niektóre tematy są niezgodne z prawem: dyskryminują potencjalnego pracownika jako pełnoprawnego człowieka. Naszym prawem i obowiązkiem jest bronić swojej wartości, a jednocześnie nie spalić całej rozmowy. Oto jak tego dokonać.

Jak poprawić swoją jakość uważnego słuchania?

Każdego dnia sporo czasu spędzamy na słuchaniu. Mimo to prawdopodobnie moglibyśmy słuchać jeszcze więcej. Jeśli słuchamy uważnie, to zyskujemy lepsze zrozumienie tego co powoduje naszymi przełożonymi, współpracownikami i podwładnymi. Ta informacja ułatwia osiąganie celów – zarówno osobistych, jak i organizacyjnych.

Zadatek

Przez zadatek należy rozumieć dodatkowe zastrzeżenie umowne, które zabezpiecza interes obu stron umowy. Strona, która nie wykona swojego zobowiązania traci zadatek, jeśli sama go dała, albo obowiązana jest go zwrócić w dwukrotnej wysokości.

Zakaz konkurencji [w prawie pracy]

W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, może dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy.

Partnerstwo publiczno-prywatne

Przedmiotem partnerstwa publiczno-prywatnego jest wspólna realizacja przedsięwzięcia oparta na podziale zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym.

Zastaw

Zastaw to tzw. ograniczone prawo rzeczowe, które służy zabezpieczeniu oznaczonej wierzytelności. W sytuacji braku możliwości zaspokojenia wierzyciela przez dłużnika, wierzyciel ma prawo do sprzedaży rzeczy objętej zastawem w trybie egzekucji sądowej i zaspokojenia się z uzyskanej sumy. Co więcej, wierzyciel ma pierwszeństwo do zaspokojenia się z rzeczy zabezpieczonej zastawem przed innymi wierzycielami (pod warunkiem, że nie mają oni także ustanowionego wcześniej zastawu na tej samej rzeczy).

Znak towarowy

Znak towarowy to każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Może być nim w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy. Są to także znaki usługowe.

Jak zawrzeć umowę w trybie oferty? - oferta złożona w postaci elektronicznej

Każdą umowę uznaje się za zawartą, gdy dwie lub więcej stron złożą zgodne oświadczenia woli, których celem jest wywołanie określonych skutków prawnych. Najbardziej powszechnymi trybami zawarcia umów są: oferta, negocjacje, aukcja oraz przetarg.

Źródła prawa handlowego

Źródła prawa handlowego są to normy prawne, które regulują podstawowe instytucje prawa handlowego.

Źródła prawa międzynarodowego

Źródła prawa międzynarodowego to normy prawne kształtujące prawo międzynarodowe, które nadają mu moc obowiązującą.

Czyn nieuczciwej konkurencji

Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta.

Jakie powinny być kryteria udzielania zamówień publicznych?

Kryteria wykorzystywane w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego nie tylko podlegają obowiązkowi publikacji, ale także powinny być zgodne z regułami krajowymi i unijnymi. Jakie jeszcze założenia powinny spełniać? Przeczytaj.

Czy instytucje zamawiające mogą chronić pracownika w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego?

Obniżanie poziomu ochrony pracownika w celu zaproponowania korzystniejszej oferty to problem z jakim często spotykają się instytucje zamawiające. Jak można sobie z nim poradzić? Przeczytaj.

Jak zamawiający mogą zarządzać łańcuchem dostaw?

Przez odpowiednie formułowanie klauzul dotyczących wykonania zamówienia publicznego zamawiający mają możliwość wpływania na łańcuch dostaw. Na co w szczególności zwracają uwagę?

Jak zarządzać zamówieniem i monitorować zgodność?

Zamawiający powinien w odpowiedni sposób zarządzać zamówieniem oraz monitorować zgodność jego wykonania z zamierzeniami projektowymi. W jaki sposób? Przeczytaj.

Jakie kwestie uwzględnić w klauzulach dotyczących wykonania zamówienia?

Formułowanie klauzul dotyczących wykonania zamówienia to element postępowania, który umożliwia uwzględnienie zróżnicowanych kwestii dotyczących zatrudnienia pracowników biorących udział w wykonaniu zamówienia. Odnosi się to również do zagadnień społecznych. Jakie postanowienia zawierać w klauzulach? Przeczytaj.

Jakie są warunki dotyczące kryteriów udzielania zamówień podczas oceny ofert?

Dyrektywy dotyczące zamówień publicznych wyraźnie dopuszczają umieszczanie kwestii społecznych w kryteriach udzielania zamówień. Przepisy te są oparte na orzecznictwie TSUE. Podstawowa zasada dotycząca społecznych kryteriów udzielania zamówień wynika z orzeczeń w sprawach C-513/99 (Concordia Bus) i C-448/01 (Wienstrom) oraz z dyrektyw dotyczących zamówień publicznych, które odwołują się konkretnie do tych orzeczeń w ich pierwszym motywie.

Czy przedsiębiorca może zmienić datę rozpoczęcia działalności gospodarczej?

Czy przedsiębiorca może zmienić datę rozpoczęcia działalności gospodarczej tj. pierwszą datę podał np 15-11-2010, nie podjął tej działalności i w dniu dzisiejszym chce zmienić na datę 01-04-2010r.?

Czy małżonek przedsiębiorcy musi zgłosić jego śmierć w celu wykreślenia z ewidencji?

Czy małżonek przedsiębiorcy ma obowiązek zgłoszenia jego śmierci w Urzędzie Gminy lub Miasta w celu wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej firmy przedsiębiorcy? Jaka jest procedura wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej firmy przedsiębiorcy po jego śmierci przez małżonka, tzn. czy żona składa wniosek EGD-1, czy też wykreślenie następuje z urzędu, a jeżeli żona, to jakie dane ma wpisać?

Czy PESEL przedsiębiorcy jest informacją jawną?

Prowadzę ewidencję działalności gospodarczej. Strona w związku z postępowaniem sądowym wnioskuje o udzielenie danych firmy, m.in. o PESEL, powołując się na art. 7a.2 PDG. Czy można w zaświadczeniu wystawianym dla wnioskodawcy podać PESEL? Czy nie będzie to naruszać przepisów o ochronie danych osobowych?

Na czym polega istota pośrednictwa w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami polega przede wszystkim na zawodowym dokonaniu przez pośrednika czynności, na podstawie których dojdzie do zbycia albo nabycia własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, do zbycia albo nabycia prawa do nieruchomości, do zbycia albo nabycia spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, do dzierżawy nieruchomości, najmu nieruchomości,nabycia prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Jak rozpocząć czasowe transgraniczne świadczenie usług?

Możliwość czasowego świadczenia usług w Polsce dotyczy podmiotów z państw objętych swobodą świadczenia usług, tj. państw Unii Europejskiej, a także Norwegii, Islandii, Liechtensteinu oraz Szwajcarii. Obowiązek wpisu w Ewidencji Działalności Gospodarczej może dotyczyć zatem jedynie usługodawcy – obywatela jednego z w/w państw, który nie wykonuje działalności gospodarczej w żadnym z tych państw.

Warunki zawarte w umowie pośrednictwa najmu nieruchomości typu wyłącznego

W umowie pośrednictwa najmu nieruchomości typu wyłącznego należy szczegółowo określić przedmiot najmu, położenie nieruchomości wraz ze wskazaniem rodzaju nieruchomości w celu jej wynajęcia. Tego typu informacje mogą zostać dołączone do umowy w postaci załączników.

Postanowienia zawarte w umowie pośrednictwa dzierżawy nieruchomości

W umowie pośrednictwa dzierżawy nieruchomości należy określić rodzaj nieruchomości przeznaczonej do wydzierżawienia wraz z podaniem szczegółowych parametrów (położenie, cena, wielkość).

Obowiązki pośrednika w zakresie sprzedaży nieruchomości typu wyłącznego

W umowie pośrednictwa sprzedaży nieruchomości typu wyłącznego należy określić szczegółowo postanowienia dotyczące obowiązków Pośrednika, ponieważ na tej podstawie strony umowy będą mogły dochodzić roszczeń wynikających z niniejszej umowy.

Jak powinny zostać oznaczone strony w umowie pośrednictwa typu otwartego

Istotną pośrednictwa jest zarówno doprowadzenie ostatecznie do zawarcia transakcji w zakresie nabycia lub zbycia nieruchomości, jak i zabezpieczenie w tymże stosunku interesów klienta z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.

Jak należy sporządzić umowę pośrednictwa sprzedaży nieruchomości typu wyłącznego

W umowie pośrednictwa sprzedaży nieruchomości typu wyłącznego należy zawrzeć postanowienia dotyczące klauzuli wyłączności na rzecz pośrednika. Oznacza to, że tylko pośrednik posiada prawo do pośredniczenia w obrocie daną nieruchomością, a zamawiający nie może tejże czynności zlecić innemu pośrednikowi.

Istota umowy pośrednictwa zakupu nieruchomości typu otwartego

Umowa pośrednictwa zakupu nieruchomości typu otwartego jest umową – która zawiera postanowienia tzn. bez zastrzeżenia wyłączności. Oznacza to, iż zamawiający zwiera umowę pośrednictwa – której przedmiotem jest jedna nieruchomość – z pośrednikami (z więcej niż jednym pośrednikiem). Zamawiający jest zobowiązany do uiszczenia wynagrodzenia za dokonanie czynności w zakresie pośrednictwa każdemu pośrednikowi, z którym zawarł umowę w tymże zakresie.

REKLAMA