REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzorce umów

main image
Przez wzorzec umowny należy rozumieć wszelkie jednostronnie ustalone z góry przed zawarciem umowy, gotowe klauzule umów np. ogólne warunki umów, wzór umowy, regulamin.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Doręczenie wzorca

Jeżeli wzorzec został doręczony drugiej stronie przy zawarciu umowy, to jest dla niej wiążący. O ile przepis szczególny nie stanowi inaczej, wzorce powinny być dostarczane w całości.

Brak konieczności doręczenia

Nie wymaga się doręczenia wzorca, gdy posługiwanie się nim jest w danych stosunkach zwyczajowo przyjęte, natomiast druga strona mogła z łatwością dowiedzieć się o jego treści. Obowiązek udzielenia dostępu do takich informacji ciąży na stronie, która ustala wzorzec. W przypadku konsumenta, taki sposób informowania o wzorcu dotyczy jedynie umów zawieranych w drobnych, bieżących sprawach życia codziennego.

Wzorzec w postaci elektronicznej

Gdy jedna ze stron posługuje się wzorcem w postaci elektronicznej, powinna udostępnić go drugiej stronie przed zawarciem umowy w taki sposób, aby mogła ona wzorzec ten przechowywać i odtwarzać w zwykłym toku czynności.

Przejrzystość wzorca

Wzorzec powinien być sformułowany jednoznacznie i w sposób zrozumiały.

Wzorzec a umowa

W przypadku sprzeczności treści umowy z wzorcem umowy strony wiąże umowa.

Wzorzec a stosunek prawny o charakterze ciągłym

Wzorzec wydany w czasie trwania stosunku umownego o charakterze ciągłym (np. stosunek najmu) wiąże drugą stronę, jeżeli został stronie doręczony bądź odpowiednio zakomunikowany, a strona nie wypowiedziała umowy w najbliższym terminie wypowiedzenia.

Konflikt wzorców

Umowa między przedsiębiorcami stosującymi różne wzorce nie obejmuje tych postanowień wzorców, które są ze sobą sprzeczne.

Zobacz: Konsument - telekomunikacja

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA