REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa przedwstępna

main image
Umowa przedwstępna to umowa przez którą jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości określonej umowy (umowy przyrzeczonej).

Zobacz serwis: Umowy

Ważność

Umowa przedwstępna jest ważna o ile określa istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

Termin do zawarcia umowy przyrzeczonej

W sytuacji gdy termin do zawarcia umowy przyrzeczonej nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Gdy w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Skutki niezawarcia umowy przedwstępnej

Pierwszy ze skutków stanowi możliwość żądania naprawienia szkody, którą poniosła osoba uprawniona przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej (jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia). W umowie przedwstępnej strony mogą inaczej ustalić zakres odszkodowania (np. zastrzeżenie kary umownej).

Drugi ze skutków stanowi, że gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej (na drodze sądowej – w tej sytuacji prawomocne orzeczenie sądu zastępuje oświadczenie woli).

Przedawnienie

Roszczenia przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta, a gdy sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej – z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne.

Zobacz: Umowa kupno-sprzedaż

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA