REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa pożyczki

main image
Na podstawie umowy pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Zobacz serwis: Kredyty

Forma

Umowa pożyczki, której wartość przenosi 500 zł, powinna być stwierdzona pismem (dla celów dowodowych).

Odpłatność lub nieodpłatność

Umowa pożyczki może być odpłatna bądź nieodpłatna, co zależy od woli stron. Formę odpłatności mogą stanowić odsetki – ustawowe lub umowne.

Odstąpienie od umowy, odmowa wydania przedmiotu pożyczki

Jeżeli zwrot pożyczki jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony, dający pożyczkę może odstąpić od umowy i odmówić wydania przedmiotu pożyczki. Uprawnienie to nie przysługuje dającemu pożyczkę, gdy w chwili zawarcia umowy o złym stanie majątkowym drugiej strony wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.

Wady rzeczy

Jeżeli rzeczy otrzymane przez biorącego pożyczkę mają wady, dający pożyczkę obowiązany jest do naprawienia szkody, którą wyrządził biorącemu przez to, że wiedząc o wadach nie zawiadomił go o nich. Powyższego nie stosuje się, gdy biorący mógł z łatwością wadę zauważyć.

Termin zwrotu

W sytuacji, gdy termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu 6 tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę.

Przedawnienie

Roszczenie biorącego pożyczkę o wydanie przedmiotu pożyczki przedawnia się z upływem 6 miesięcy od chwili, gdy przedmiot miał być wydany.

Zobacz: Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA