REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Przez zadatek należy rozumieć dodatkowe zastrzeżenie umowne, które zabezpiecza interes obu stron umowy. Strona, która nie wykona swojego zobowiązania traci zadatek, jeśli sama go dała, albo obowiązana jest go zwrócić w dwukrotnej wysokości.

Zobacz serwis: Konsument i umowy

Postać zadatku

Zadatkiem może być określona suma wyrażona w pieniądzu jak również rzecz ruchoma. Wysokość zadatku nie powinna przekraczać wartości przyszłego zobowiązania.

Najczęstsze zastosowanie

Zadatek jest zazwyczaj stosowany w umowach przedwstępnych (sprzedaży nieruchomości, samochodu itp.). Stanowi to formę zabezpieczenia dla obydwu stron umowy na wypadek zerwania umowy w ostatniej chwili przez drugą stronę.

Zadatek a zaliczka

Zadatek, w odróżnieniu od zaliczki, powoduje, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona wzbogaca się o wysokość zadatku. W przypadku zaliczki dokonuje się po prostu jej zwrotu, bez dodatkowych konsekwencji. W umowie należy jasno sprecyzować, że chodzi o zadatek, w przeciwnym razie uznaje się, iż jest to zaliczka.

Przykład

Kupujący samochód zawiera umowę przedwstępną, płaci sprzedającemu zadatek w wysokości 15%. Zgodnie z przepisami mamy kilka możliwości: a) jeżeli kupujący wycofa się z zakupu, to sprzedający może zatrzymać zadatek, b) jeżeli sprzedający wycofa się ze sprzedaży, to kupujący może żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości, c) jeżeli umowa właściwa zostanie zawarta, zadatek jest zaliczony jako część zapłaty i kupujący dopłaca brakujące 85% lub d) jeżeli właściwa umowa nie zostanie zawarta z winy obu stron lub z przyczyn niezależnych, to zadatek ulega zwrotowi.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Podstawa prawna:

Kodeks Cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA