REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Radca prawny, Deregulacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

II transza deregulacji przyjęta przez Sejm

Ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów została przyjęta przez Sejm. To już II transza deregulacji zawodów.

I transza deregulacji już obowiązuje

23 sierpnia 2013 r. weszła w życie przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, zwana I transzą deregulacji.

Leasing a podatki dochodowe

Definicje leasingu na potrzeby podatków dochodowych znajdują się zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych jak i fizycznych. Jak definiowany jest leasing na gruncie ustaw o podatkach dochodowych?

II transza deregulacyjna w Sejmie

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (tzw. II transza deregulacyjna).

REKLAMA

II transza deregulacji przyjęta przez rząd

Rada Ministrów przyjęła przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych.

III transza deregulacji trafiła do konsultacji

III transza deregulacji została skierowana do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Ma uwolnić dostęp do kolejnych 104 zawodów.

I transza deregulacji przyjęta przez Sejm

Przyjęta ustawa dereguluje ostatecznie 51 zawodów podległych ośmiu Ministrom, nowelizuje 27 ustaw oraz obejmuje grupy zawodowe liczące ponad 535 tysięcy osób i była konsultowana z ponad 500 podmiotami.

Egzamin adwokacki i radcowski w 2014 r.

Znamy już termin egzaminu adwokackiego i radcowskiego w 2014 r.

REKLAMA

Sejm przyjął pierwszą transzę deregulacji

Przyjęta ustawa dereguluje ostatecznie 50 zawodów podległych ośmiu Ministrom, nowelizuje 27 ustaw oraz obejmuje grupy zawodowe liczące ponad 535 tysięcy osób. w konsultacjach uczestniczyło 500 podmiotów.

Deregulacja w Sejmie

Deregulacja proponowana przez rząd objęłaby 50 zawodów. Ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów jest obecnie przedmiotem prac sejmowych.

Zmiany w postępowaniu karnym

Projekty Ministerstwa Sprawiedliwości zakładają m. in. możliwość reprezentowania oskarżonych przez radców prawnych oraz ograniczenie inicjatywy dowodowej sądu.

II transza deregulacji

Projekt II transzy deregulacji trafił właśnie do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Deregulacja przyjęta przez rząd

W obecnym projekcie ustawy deregulacji ma podlegać 50 zawodów. Nowelizacja została przyjęta przez Radę Ministrów.

Egzamin adwokacki i radcowski 2012 - podsumowanie

Egzaminy adwokackie i radcowskie odbyły się 31 sierpnia 2012 r. Około 95% aplikantów zdawało egzaminy na komputerze.

Nie odkładaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Kiedy mamy do czynienia z problemem, wielu z nas wierzy, że zamiast od razu przejąć inicjatywę i zabrać się do działania, powinniśmy poczekać, lub spokojnie ten problem przemyśleć.

Jak znaleźć prawnika w Irlandii?

Jakie kwalifikacje powinien posiadać prawnik, wykonujący swój zawód w Irlandii? Ile może kosztować nas tłumaczenie?

Udział radcy prawnego w procesie karnym

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego obrońcą oskarżonego lub podejrzanego może być tylko adwokat. Przepisy procedury karnej przewidują jednak możliwy udział radców prawnych w postępowaniu karnym – w charakterze pełnomocników (choć oczywiście pełnomocnikami mogą być również adwokaci).

Ustawa o radcach prawnych zgodna z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż wpis na listę radców prawnych bez odbywania aplikacji nie narusza Konstytucji.

Uwolnienie zawodów regulowanych

Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy deregulacyjnej ma ułatwić dostęp do 49 zawodów. W resorcie trwają prace nad kolejnymi 180 zawodami.

Projekt ustawy deregulacyjnej gotowy

Polska jest dziś rekordzistą Europy w ograniczaniu dostępu do pracy. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy mającej ułatwić dostęp do 49 zawodów.

Termin egzaminu adwokackiego, radcowskiego i notarialnego w 2012 r.

Znamy termin egzaminów zawodowych, do których latem 2012 r. przystąpią aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni.

Termin egzaminów na aplikacje w 2012 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości podało termin egzaminu wstępnego na aplikacje prawnicze w 2012 r.

Bezpłatna pomoc prawna w Warszawie

Osoby, których nie stać na prawnika, będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad prawnych. Udzielają ich mecenasi z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

Pełnomocnik rządu ds. deregulacji gospodarki

Rada Ministrów powołała specjalnego pełnomocnika, którego będzie wykonywał zadania w przedmiocie deregulacji obrotu gospodarczego.

Umowa z adwokatem - WZÓR UMOWY

Umowa zawierana między klientem a adwokatem lub radcą prawnym. Strony mogą się umówić na prowadzenie wszystkich spraw klienta jak również na dokonanie konkretnej czynności. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Umowa o obsługę prawną firmy - WZÓR UMOWY

Umowa zawierana z kancelarią prawną, adwokatem lub radcą prawną, której przedmiotem jest świadczenie usług prawnych na rzecz przedsiębiorcy. W umowie strony określają swoje prawa i obowiązki.

Umowa spółki partnerskiej - WZÓR UMOWY

Spółka partnerska jest spółką osobową prawa handlowego, w której wspólnikami są przedstawiciele tzw. wolnych zawodów. Spółka partnerska może być założona m.in. przez radców prawnych, adwokatów, weterynarzy, czy architektów.

Umowa o obsługę prawną - WZÓR UMOWY

Umowa zawierana między klientem a adwokatem lub radcą prawnym. Strony mogą się umówić na prowadzenie wszystkich spraw klienta jak również na dokonanie konkretnej czynności

Wstępne wyniki na aplikacje prawnicze

Znane są pierwsze wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Najgorzej wypadły egzaminy na aplikację notarialną, które zdało jedynie około 15 proc. kandydatów

Egzaminy na aplikacje 2011 – wstępne wyniki Ministerstwa Sprawiedliwości

Według wstępnych wyników Ministerstwa Sprawiedliwości pozytywny wynik z egzaminów na aplikacje: adwokacką, radcowską i notarialną uzyskało ponad pięć tysięcy osób. Do egzaminów w tym roku przystąpiło 12 tysięcy kandydatów.

Obrońca z urzędu w sprawach o wykroczenia

Obrońca z urzędu w postępowaniu karnym to osoba przyznawana oskarżonemu przez sąd. Czy przysługuje on także w postępowaniu w sprawach o wykroczenia?

Tylko tydzień do egzaminów na aplikację

24 września 2011 r. tysiące absolwentów wydziałów prawa przystąpią do egzaminów na aplikacje prawnicze. Aplikacje cieszą się w tym roku dużą popularnością.

Egzamin adwokacki i radcowski 2011 - oficjalne wyniki

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało ostateczne wyniki egzaminu adwokackiego i radcowskiego, przeprowadzonych w dniach 14-17 czerwca 2011 r.

Kim jest doradca prawny?

Po ukończeniu studiów prawniczych, aby być w pełni wykwalifikowanym prawnikiem, np. adwokatem czy radcą prawnym, należy odbyć aplikację. Jednak udzielać porad prawnych nie musi wyłącznie osoba, która ma kierunkowe wykształcenie – może wówczas pracować jako doradca prawny.

Rekordowa liczba chętnych na aplikacje prawnicze 2011

10 sierpnia 2011 r. upłynął termin do składania przez kandydatów wniosków o dopuszczenie do egzaminów wstępnych na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. Egzaminy wstępne odbędą się w sobotę 24 września 2011 r. o godzinie 11.00, równocześnie na terenie całego kraju.

Etyka adwokacka i radcowska do zmiany

Adwokaci i radcowie prawni pracują nad zmianami w swoich kodeksach etyki zawodowej. Adwokaci będą mogli otrzymać 30 procent kwoty wygranej przed sądem.

Egzamin adwokacki i radcowski 2011 - podsumowanie

Zawodowe egzaminy prawnicze: adwokacki i radcowski zakończyły się w piątek 17 czerwca 2011 r. Trwający 4 dni sprawdzian podsumowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Egzaminy zawodowe na aplikacjach

Zapowiada się pracowity tydzień na aplikacjach prawniczych. W całym kraju od wtorku (14.06) do piątku (17.06) odbędą się egzaminy zawodowe.

DGP: przez VAT adwokaci mogą nie udzielić darmowych porad

Narzucenie adwokatom obowiązku posiadania kas fiskalnych może się odbić na tegorocznych dniach bezpłatnych porad adwokackich – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Problemem jest kwestia rejestrowania takich bezpłatnych usług.

DGP: skargi aplikantów będą szybciej rozpatrywane

W Senacie trwają prace nad zmianami prawa, które miałyby przyspieszyć procedurę rozpatrywania odwołań aplikantów po egzaminach końcowych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Świadczenie usług przez zagranicznych prawników w Polsce

Rząd chce zmian w przepisach dotyczących świadczenia usług przez zagranicznych prawników na terenie Polski. Zmiany zakładają umożliwienie zagranicznym prawnikom świadczenie usług w formie spółki komandytowo-akcyjnej.

Aplikacja adwokacka ma być bardziej praktyczna

Naczelna Rada Adwokacka chce szykuje zmiany w sposobie prowadzenia aplikacji. Zajęcia dla przyszłych adwokatów mają być bardziej praktyczne – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wykaz aktów prawnych na aplikację adwokacką i radcowską 2011

Przewodniczący zespołu do przygotowania pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich podaje do publicznej wiadomości wykaz tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowić będą podstawę opracowania pytań testowych na egzamin wstępny na aplikację adwokacką i radcowską w 2011 r.:

Wykaz aktów prawnych na aplikację notarialną 2011

Przewodniczący zespołu do przygotowania pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikację notarialną podaje do publicznej wiadomości wykaz tytułów aktów prawnych,z których wybrane stanowić będą podstawę opracowania pytań testowych na egzamin wstępny na aplikację notarialną w 2011.

Dziekan OIRP w sprawie dodatkowego kolokwium poprawkowego dla aplikantów

Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych odpowiada na wątpliwości Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka co do poprawności pytań testowych z dodatkowego kolokwium poprawkowego dla pierwszorocznych aplikantów. Zakres i stopień trudności przygotowanych pytań testowych jest zgodny z programem szkolenia - czytamy w piśmie skierowanym do fundacji.

Tajemnica radcy prawnego

Radca prawny jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzieleniem pomocy prawnej. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie może być ograniczony w czasie.

Samorząd radców prawnych

Radcowie prawni zorganizowani są na zasadach samorządu zawodowego. Jednostkami organizacyjnymi samorządu posiadającymi osobowość prawną są okręgowe izby radców prawnych i Krajowa Izba Radców Prawnych. Samorząd jest niezależny w wykonywaniu swych zadań i podlega tylko przepisom prawa.

Czynności zawodowe radcy prawnego

Zawód radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.

Egzaminy adwokackie i radcowskie rozpoczną się 14 czerwca

Termin egzaminów zawodowych: adwokackiego i radcowskiego to 14-17 czerwca 2011 r. W tym roku aplikanci skorzystają z komputerów.

Aplikanci adwokaccy z komputerem na egzamin?

Możliwość skorzystania z własnego komputera może usprawnić egzamin zawodowy – przekonują aplikanci adwokaccy. Mają oni też swoje postulaty co do terminu egzaminu.

REKLAMA