reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Postępowanie wykroczeniowe > Obrońca z urzędu w sprawach o wykroczenia

Obrońca z urzędu w sprawach o wykroczenia

Obrońca z urzędu w postępowaniu karnym to osoba przyznawana oskarżonemu przez sąd. Czy przysługuje on także w postępowaniu w sprawach o wykroczenia?

Postępowanie karne a postępowanie w sprawach wykroczeń

W zależności od kwalifikacji prawnej czyn danej osoby może być zakwalifikowany do postępowania karnego (rozstrzyganego na podstawie kodeksu postępowania karnego) lub też do postępowania dotyczącego wykroczeń (rozstrzyganego na podstawie kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia).

Niekiedy ten sam czyn może być zakwalifikowany jako przestępstwo lub wykroczenie w zależności od wartości przestępstwa. Sztandarowym przykładem jest tutaj kradzież. Zgodnie z art. 119 Kodeksu wykroczeń w przypadku kradzieży lub przywłaszczenia rzeczy, której wartość nie przekracza 250 zł, czyn ten stanowi wykroczenie, zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. W takiej sytuacji obwiniony może zostać skazany na areszt od 5 do 30 dni.

Zobacz też: Komu przysługuje obrońca z urzędu?

Obrońca z urzędu w sprawach karny

O tym, że w przypadku postępowania karnego w pewnych sytuacjach można skorzystać z pomocy obrońcy wyznaczonego z urzędu wie niemal każdy. Obrońca z urzędu może być wyznaczony na wniosek oskarżonego (art. 78 ust. 1 Kodeksu postępowania karnego), jeżeli wykaże on, iż z uwagi na sytuację materialną nie jest w stanie podołać wydatkom na obrońcę z własnej kieszeni.

Obrońca z urzędu może być również wyznaczony wtedy, gdy udział obrońcy jest w postępowaniu obowiązkowy, a oskarżony mimo to nie wyznaczył obrońcy. Obowiązek udziału obrońcy będzie w sytuacji gdy oskarżony jest głuchy, niemy, niewidomy lub też zachodzi uzasadniona wątpliwość co do jego poczytalności. Tak samo obowiązkowy będzie udział obrońcy, jeżeli sprawa toczy się w pierwszej instancji przed sądem okręgowym, a oskarżonemu zarzuca się zbrodnie lub też jest pozbawiony wolności.

Brak obrońcy w sytuacji, gdy jego udział był obowiązkowy stanowi bezwzględną podstawę uchylenia wyroku.

Co z wykroczeniami?

Podobne rozwiązania zawarto w przepisach regulujących postępowanie w sprawach wykroczeń. Także w przypadku sprawy o wykroczenie obwiniony (odpowiednik oskarżonego w postępowaniu karnym) może korzystać z pomocy obrońcy z urzędu. Obrońcę z urzędu wyznacza prezes właściwego sądu. Obrońca z urzędu będzie wyznaczony, jeżeli obwiniony wykaże, iż nie jest w stanie udźwignąć kosztów obrony bez uszczerbku dla siebie i rodziny.

Obrońcę z urzędu należy wyznaczyć także wtedy, gdy obwiniony obrońcy nie ma, a obrona jest obligatoryjna, to jest w sytuacjach, kiedy obwiniony jest głuchy, niemy, niewidomy lub zachodzą wątpliwości co do jego poczytalności.

W odróżnieniu od spraw karnych, gdzie obrońcą może być tylko adwokat, w sprawach o wykroczenia obrońcą może być zarówno adwokat, jak i radca prawny.

Zobacz serwis: Wykroczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obrońcę z urzędu wyznacza prezes sądu.
Obrońcę z urzędu wyznacza prezes sądu.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama