| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > U prawnika > Nie odkładaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Nie odkładaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Kiedy mamy do czynienia z problemem, wielu z nas wierzy, że zamiast od razu przejąć inicjatywę i zabrać się do działania, powinniśmy poczekać, lub spokojnie ten problem przemyśleć.

Takie rozwiązanie jest w porządku, jeżeli rzeczywiście chcemy przemyśleć problem, a nie go unikać. Dużą różnicą jest dać sobie czas na przeanalizowanie problemu w celu znalezienia najlepszego rozwiązania i uniknięcia pochopnego działania, a przekładaniem wszystkiego na ostatnią chwilę.

Często wydaje się nam, że jeśli zignorujemy problem, to on po prostu zniknie. Doświadczenie uczy jednak, że jest to rozwiązanie tymczasowe i może doprowadzić do pogorszenia sytuacji, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z problemem prawnym. Najlepszym sposobem radzenia sobie z problemem prawnym jest bycie zapobiegawczym.

Na przykład, radzimy skontaktować się z prawnikiem wcześniej, niż w dniu, w którym masz rozprawę w sądzie!

Polecamy serwis: W sądzie

Nawet, jeżeli znajdziesz prawnika, który zgodzi się reprezentować cię tak nagle, taki adwokat nie będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby odpowiednio zapoznać się z twoją sprawą, a to nie wróży sukcesu.

Przestrzegaj więc terminów składania wniosków prawnych (powództwa) i odpowiadania na nie! Niedotrzymanie terminów w sprawach, które mają ustawowe okresy przedawnienia, może spowodować, że w przyszłości nie będziesz mógł dochodzić swoich roszczeń prawnych. Podobnie, niezłożenie odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie grozi wydaniem wyroku zaocznego przeciwko tobie.

Przede wszystkim, nie przegap wyznaczonej daty stawienia się w sądzie!

Zobacz również: Jak usprawiedliwić nieobecność świadka w sądzie?

Jeżeli nie stawiłeś się na swoją rozprawę, bez względu na to, czy jest to sprawa o mandat, czy poważniejsze wykroczenie, sąd może wydać nakaz twojego aresztowania. W takiej sytuacji, jeżeli zostaniesz przypadkiem zatrzymany na drodze, aresztowany z jakiegokolwiek innego powodu, lub w inny sposób zetkniesz się z policją, policja ma prawo cię aresztować i odesłać do więzienia.

Nawet, jeśli sprawa prawna nie wydaje się być pilna, nie zaniedbaj jej! Tu jest przykład, dlaczego zaniedbanie nie popłaca – w zeszłym roku 29-letnia samotna matka z Idaho wygrała 190 milionów dolarów w Mega Millions jackpota. Pomimo długoletniego rozpadu małżeństwa, nigdy się oficjalnie nie rozwiodła i nie uzyskała separacji sądowej, co potencjalnie zgodnie z prawem uprawnia jej małżonka do udziału w milionowej wygranej.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »