| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Egzamin adwokacki i radcowski 2012 - podsumowanie

Egzamin adwokacki i radcowski 2012 - podsumowanie

Egzaminy adwokackie i radcowskie odbyły się 31 sierpnia 2012 r. Około 95% aplikantów zdawało egzaminy na komputerze.

W piątek 31 sierpnia 2012 r. zakończyły się trwające 4 dni zawodowe egzaminy prawnicze – adwokacki i radcowski.

W pierwszym dniu egzaminu, tj. 28 sierpnia 2012 r., zdający odpowiadali na 100 pytań testowych. Egzamin trwał 100 minut. W kolejnych trzech dniach, zdający - na podstawie opracowanych na potrzeby egzaminu akt lub opisów stanów faktycznych - rozwiązywali zadania z zakresu prawa karnego (29 sierpnia), cywilnego (30 sierpnia) oraz gospodarczego i administracyjnego (31 sierpnia).

Egzaminy z prawa karnego i cywilnego trwały po 6 godzin. Egzamin z prawa gospodarczego i administracyjnego trwał 8 godzin.

Powołani w skład zespołów sędziowie byli przedstawicielami Ministra Sprawiedliwości. Adwokaci i radcowie prawni zostali oddelegowani odpowiednio przez Naczelną Radę Adwokacką albo Krajową Radę Radców Prawnych.

Testy egzaminacyjne składały się ze 100 pytań jednokrotnego wyboru.

Zadania z prawa karnego i cywilnego polegały na sporządzeniu apelacji lub opinii prawnej o braku podstaw do wniesienia apelacji w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta sądowe.

Zadania z prawa gospodarczego polegały na sporządzeniu umowy w oparciu o przedstawiony stan faktyczny.

Zadania z prawa administracyjnego polegały na sporządzeniu skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta lub przedstawiony stan faktyczny.

Egzamin adwokacki przeprowadziło 11 komisji (w tym 2 w Katowicach i 3 w Warszawie), zaś egzamin radcowski - 28 komisji (w tym 9 w Warszawie, po 2 we Wrocławiu, w Katowicach, Krakowie i Poznaniu).

Polecamy serwis: Adwokatura

W skład każdej komisji egzaminacyjnej weszło 8 osób: 4 sędziów - przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości oraz 4 adwokatów lub radców prawnych, delegowanych odpowiednio przez Naczelną Radę Adwokacką albo Krajową Radę Radców Prawnych.

Do egzaminu adwokackiego przystąpiło 630 osób, zaś do egzaminu radcowskiego – 1773 zdających.

W tym roku po raz drugi zdający mogli zdawać egzaminy przy użyciu sprzętu komputerowego (za wyjątkiem części testowej). Zgodnie z przepisami właściwych rozporządzeń, wybór sposobu zdawania egzaminu (odręcznie lub przy użyciu komputera) pozostawiono każdemu zdającemu. Około 95% zdających złożyło oświadczenia o wyborze rozwiązywania zadań przy użyciu sprzętu komputerowego.

Na podstawie telefonicznych informacji uzyskanych od Przewodniczących poszczególnych komisji egzaminacyjnych ustalono, że egzamin przebiegał zgodnie z obowiązującymi przepisami. Materiały egzaminacyjne zostały wydrukowane i dostarczone za zachowaniem zasad poufności, do każdej komisji dostarczono właściwą liczbę pendrive'ów z aplikacją. Zawarta na pendrive'ach aplikacja niemal u wszystkich zdających zadziałała sprawnie, w pojedynczych przypadkach zakłóceń w jej funkcjonowaniu zdający mieli możliwość skorzystania z pomocy informatyków, zapewniających wsparcie techniczne. Podczas egzaminu (za wyjątkiem części testowej) zdający egzamin mieli możliwość korzystania z przyniesionych przez siebie aktów prawnych, komentarzy oraz orzecznictwa. Dodatkowo, komisje egzaminacyjne zapewniły dostęp do stanowisk komputerowych, zawierających systemy informacji prawnych.

Ogłoszenie wyników egzaminów w 10 komisjach przeprowadzających egzamin adwokacki oraz w 11 komisjach przeprowadzających egzamin radcowski nastąpi we wrześniu br. W pozostałych 17 komisjach radcowskich i w 1 adwokackiej ogłoszenie wyników nastąpi w październiku 2012 r.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Polecamy: Wszystko o aplikacjach prawniczych w portalu Prawnik.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym i prawnym dla różnych branż i sektorów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »