REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Senior, Opieka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa o pracę - na co zwrócić uwagę?

Podpisując umowę o pracę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej treść oraz formę. Warto też wiedzieć, że postanowienia umowy o pracę nie mogą być dla pracownika mniej korzystne niż przepisy prawa pracy. Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek, które pozwolą uniknąć zawarcia niekorzystnej umowy o pracę.

Jakie są rodzaje umów o pracę?

Rozróżniamy kilka rodzajów umów o pracę. Najkorzystniejsza dla pracownika jest umowa na czas nieokreślony, ponieważ zapewnia trwałość stosunku pracy. Przed podjęciem nowej pracy należy się spodziewać, że pracodawca nam zaproponuje umowę na okres próbny, a w przypadku, gdy będzie szukał odpowiedniej osoby na zastępstwo nieobecnego pracownika otrzymamy umowę na zastępstwo. Zanim zdecydujemy się na podpisanie którejś z nich, warto wiedzieć, czym się one charakteryzują.

Odprawa rentowa

Odprawa rentowa (pieniężna) należy się pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę. Jest to obok wynagrodzenia za pracę, wypłata, wynikająca z tytułu pozostawania w stosunku pracy.

Odprawa emerytalna

Pieniężna odprawa emerytalna jest zapewniona pracownikowi spełniającemu warunki do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę.

REKLAMA

Gmina o statusie uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej

Gmina, której uda się uzyskać status uzdrowiska albo status obszaru ochrony uzdrowiskowej, uzyskuje świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze znajdujących się na jej obszarze naturalnych surowców i klimatu. Przyciąga to turystów i w związku z tym przynosi zyski. W Polsce istnieje obecnie około 44 uzdrowisk.

Emerytura dla osób opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki

Prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek dla osób opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki mają te osoby, które nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego i które do 31 grudnia 1998 r. spełniły wszystkie warunki wymagane do nabycia prawa do tego świadczenia.

Emerytura według nowych zasad z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (I filar)

Emerytura według nowych zasad z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, prawo do niej i jej wysokość są ustalane na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach FUS. Warto wiedzieć komu i kiedy ona przysługuje.

Wcześniejsza emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze

Uzyskanie wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest uwarunkowane osiągnięciem odpowiedniego wieku oraz wymaganego okresu zatrudnienia.

REKLAMA

Jakie prace zaliczymy do prac o szczególnym charakterze?

Wykaz prac o szczególnym charakterze określa załącznik nr 2 do Ustawy o emeryturach pomostowych.

Wcześniejsza emerytura dla osób uprawnionych do renty

Przepisy prawa gwarantują osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. oraz uprawnionym do renty z tytułu niezdolności do pracy albo wskutek choroby zawodowej, przejście na wcześniejszą emeryturę.

Emerytura górnicza - od 2007 roku

Warunki nabywania emerytury górniczej są określone w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wysokość emerytury pomostowej

Prawo do emerytury pomostowej powstaje z dniem spełnienia warunków wymaganych do nabycia tego prawa. Warto również zaznaczyć, że kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury.

Na jaki czas orzeka się niezdolność do pracy

Niezdolność do pracy jest orzekana tylko na czas określony, nie dłuższy niż 5 lat. Jej orzeczenie na dłużej jest możliwe tylko gdy według wiedzy medycznej nie ma rokowań odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu.

Emerytura dla ubezpieczonych, urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.

Przepisy Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych określają warunki, jakie musi spełnić osoba urodzona przed 1 stycznia 1949r. aby mogła uzyskać prawo do emerytury.

Wniosek o wydanie orzeczenia przez lekarza orzecznika

Lekarz orzecznik wydaje orzeczenie o niezdolności do pracy, na wniosek właściwej komórki organizacyjnej oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w sprawach świadczeń wypłacanych przez Zakład oraz innych podmiotów w sprawach należących do ich właściwości.

Czym jest niezdolność do pracy?

Pojęcie niezdolności do pracy zostało uregulowane w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa o niezdolności do pracy sprawuje Prezes Zakładu.

Komu przysługuje prawo do emerytury pomostowej

Ustawa o emeryturach pomostowych określa m.in. warunki nabywania i utraty prawa do emerytur i rekompensat przez niektórych pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Emerytura górnicza na starych zasadach

Możliwość przejścia na emeryturę górniczą zagwarantowano na zasadach określonych w Ustawie o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w brzmieniu obowiązującym 31 grudnia 2006 r., jeżeli wymagane warunki zostaną spełnione nie później niż do 31 grudnia 2008 r.

Zwolnienie na opiekę a praca na pół etatu

Kadrowa twierdzi, że skoro jestem zatrudniona na pół etatu to przysługuje mi 1 dzień opieki nad dzieckiem. Czy kadrowa ma rację?

Czy pracownik może skorzystać z 2 dni opieki nad dzieckiem, jeżeli drugi rodzic nie pracuje

Chciałem skorzystać z dwóch dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem na podstawie art. 188 Kodeksu pracy. Pracodawca poinformował mnie jednak, że jeżeli moja żona nie pracuje tylko przebywa z dzieckiem w domu nie przysługują mi 2 dni wolne. Czy szef ma rację?

Ilość posiadanych dzieci a zwolnienie na opiekę

Wychowuję trójkę dzieci. Czy nie powinno mi przysługiwać 6 dni zwolnienia na opiekę nad nimi?

Ile dni wolnych na opiekę nad dzieckiem przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwa etaty

Pracuję w dwóch firmach na umowę o pracę. Czy w obu zakładach pracy przysługuje mi po dwa dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem?

Czy za dwa dni wolnego na opiekę nad dzieckiem przysługuje ekwiwalent pieniężny

W 2009 r. nie wykorzystałem dwóch dni opieki nad dzieckiem. Czy pracodawca nie powinien mi wypłacić ekwiwalentu pieniężnego?

Czy przy umowie zlecenia mam prawo do 2 dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem

Jestem zatrudniony na umowę zlecenia. Pracodawca poinformował mnie, że nie należą mi się 2 dni na opiekę na dziecko. Dlaczego?

Czy rodzice adopcyjni mają prawo do 2 dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem

Wraz z mężem adoptowaliśmy 2,5 letnią córeczkę. Czy przysługuje nam 2 dni opieki nad dzieckiem, tak jak biologicznym rodzicom dziecka?

Czy zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem przechodzi na następny rok?

Mam dwójkę dzieci w wieku 10 i 12 lat, w roku 2009 nie skorzystałem ani razu ze zwolnienia na opiekę, czy w związku z tym nie powinienem mieć w tym roku 4 dni zwolnienia?

Ojcowie chcą opieki nad dziećmi

Posłowie z komisji "Przyjazne Państwo" zapoznali się z projektem ustawy przygotowanym przez organizacje broniące praw ojców.

Przegląd zmian w prawie rodzinnym

Ubezwłasnowolnienie całkowite a częściowe

Osoba fizyczna z chwilą ukończenia 13 roku życia nabywa prawo do samodzielnego dokonywania tzw. drobnych czynności życia codziennego.

Rola opiekuna prawnego

Po uprawomocnieniu się postanowienia o ubezwłasnowolnieniu całkowitym lub częściowym, sąd przesyła odpis prawomocnego postanowienia do sądu opiekuńczego (sąd rejonowego).

Świadczenie pielęgnacyjne

Osoba, która opiekuje się niepełnosprawnym, rezygnując przy tym z stałego zatrudnienia ma prawo do rekompensaty, w postaci świadczenia pielęgnacyjnego. Wniosek o to świadczenie należy złożyć do Ośrodki Pomocy Społecznej.

Sejm zajmie się "ustawą żłobkową"

W najbliższym tygodniu sejm zajmie się tzw. ustawą żłobkową. Jest to bardzo ważny akt prawny, na który czeka bardzo wielu rodziców w Polsce.

Wkrótce odwrócony kredyt hipoteczny


Projekt ustawy dotyczący tzw. odwróconego kredytu hipotecznego może być okazją na godne życie dla wielu starszych osób. W zamian za kredyt, bank zaspokoi swoje roszczenia ze sprzedaży nieruchomości należącej do zmarłego kredytobiorcy.

Wynagrodzenie dla opiekuna prawnego

Aby wypłacić wynagrodzenie przyznane przez sąd opiekunowi prawnemu gmina najpierw musi przeprowadzić wywiad środowiskowy na podstawie którego wyda później decyzję administracyjną.

Obowiązek opiekowania się w czasie choroby

Obecnie żyję w konkubinacie i oboje z partnerem postanowiliśmy na razie nie wstępować w związek małżeński. Mam jednak wątpliwość, czy partner (poza pewnym zobowiązaniem moralnym) ma prawny obowiązek opiekowania się mną w trudnych sytuacjach życiowych, takich jak choroba czy utrata pracy?

Jakie są obowiązki opiekuna małoletniego

Obecnie opiekę dla małoletniego ustanawia się w wypadku, gdy żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo w przypadku rodziców nieznanych.

Władza rodzicielska- poradnik

Władza rodzicielska oznacza sprawowanie opieki nad dzieckiem. Czy jednak w pełni zdajemy sobie sprawę, co kryje się pod pojęciem władzy rodzicielskiej. Kiedy ulega ona zawieszeniu? Czy rodzice mogą zostać pozbawieni władzy rodzicielskiej? Co dzieje się z władzą rodzicielską w czasie rozwodu i separacji.

Pomoc pieniężna dla rodzin zastępczych

Rodzinie zastępczej udziela się pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania każdego umieszczonego w niej dziecka.

Rodzina zastępcza

Rodzinę zastępczą może tworzyć małżeństwo lub osoba samotna.

Rodzinny dom dziecka

Rodzinny dom dziecka jest szansą na normalne funkcjonowanie dzieci przebywających w placówce rodzinnej.

Seniorzy, jako znacząca grupa konsumentów

Osoby w wieku 60 lat oraz więcej są jedną z liczniejszych grup uczestników rynku konsumenckiego. Z badań UOKiK oraz praktyk Stowarzyszenia Konsumentów Polskich wynika, że niestety bardzo często są oni ofiarami nierzetelnych przedsiębiorców i bardzo rzadko dochodzą swoich roszczeń.

Kiedy dziecko może być oddane do placówki opiekuńczej

Placówki opiekuńczo-wychowawcze są jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej opieki i wychowania oraz wspieranie działań rodziców w wychowaniu i sprawowaniu opieki.

REKLAMA