reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Rola opiekuna prawnego

Rola opiekuna prawnego

Po uprawomocnieniu się postanowienia o ubezwłasnowolnieniu całkowitym lub częściowym, sąd przesyła odpis prawomocnego postanowienia do sądu opiekuńczego (sąd rejonowego).

Sąd rejonowy ustanawia opiekuna prawnego dla ubezwłasnowolnionego całkowicie, albo kuratora dla ubezwłasnowolnionego częściowo.

Ustawodawca określił, że w pierwszej kolejności opiekunem osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej powinien być jego małżonek, ojciec lub matka.

Zobacz też: Sprawy rodzinne

Podstawowym obowiązkiem opiekuna prawnego jest obowiązek sprawowania pieczy nad osobą i majątkiem podopiecznego. Oznacza to, iż opiekun działa jako przedstawiciel osoby, nad którą sprawuje opiekę i co do zasady może sam dokonywać wszystkich czynności związanych z osobą i majątkiem podopiecznego.

Trzeba jednak pamiętać, iż sprawowanie opieki podlega stałemu nadzorowi sądu opiekuńczego, który może żądać od sprawującego opiekę wyjaśnień w każdej sprawie należącej do zakresu opieki. Ponadto opiekun, nie rzadziej niż raz w roku jest zobowiązany składać do sądu sprawozdanie ze sprawowanej opieki.

Od tej zasady istnieją wyjątki. Mianowicie dla dokonania ważniejszych czynności w imieniu osoby ubezwłasnowolnionej ustawa wymaga, aby opiekun uzyskał zgodę sądu opiekuńczego. Ponadto ustawodawca co do zasady zakazuje opiekunowi prawnemu reprezentowania osób pozostających pod jego opieką przy czynnościach prawnych między tymi osobami (np. umowa kupna sprzedaży pomiędzy ubezwłasnowolnionymi) oraz przy czynnościach prawnych między jedną z osób ubezwłasnowolnionych, a opiekunem albo jego małżonkiem, dzieckiem, wnukiem, rodzicem lub rodzeństwem, chyba że czynność polega na bezpłatnym przysporzeniu (np. darowizna) na rzecz podopiecznego.

Za sprawowaną opiekę, na wniosek opiekuna, sąd opiekuńczy może przyznać mu wynagrodzenie. Osoba sprawująca funkcje opiekuna ma również prawo żądać od podopiecznego zwrotu wydatków poniesionych w związku ze sprawowaną opieką.

Sąd opiekuńczy z ważnych powodów może zwolnić opiekuna z pełnionej funkcji, w szczególności, gdy ten dopuści się zaniedbań i naruszy dobro podopiecznego.

Zobacz też: Adopcja

Współautorem tekstu jest prawnik MOPS w Krakowie Piotr Drab.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd rejonowy ustanawia opiekuna prawnego dla ubezwłasnowolnionego całkowicie.
Sąd rejonowy ustanawia opiekuna prawnego dla ubezwłasnowolnionego całkowicie.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama