REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rola opiekuna prawnego

Marta  Chechelska-Dziepak
Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.
Sąd rejonowy ustanawia opiekuna prawnego dla ubezwłasnowolnionego całkowicie.
Sąd rejonowy ustanawia opiekuna prawnego dla ubezwłasnowolnionego całkowicie.

REKLAMA

REKLAMA

Po uprawomocnieniu się postanowienia o ubezwłasnowolnieniu całkowitym lub częściowym, sąd przesyła odpis prawomocnego postanowienia do sądu opiekuńczego (sąd rejonowego).

Sąd rejonowy ustanawia opiekuna prawnego dla ubezwłasnowolnionego całkowicie, albo kuratora dla ubezwłasnowolnionego częściowo.

REKLAMA

Ustawodawca określił, że w pierwszej kolejności opiekunem osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej powinien być jego małżonek, ojciec lub matka.

Zobacz też: Sprawy rodzinne

Podstawowym obowiązkiem opiekuna prawnego jest obowiązek sprawowania pieczy nad osobą i majątkiem podopiecznego. Oznacza to, iż opiekun działa jako przedstawiciel osoby, nad którą sprawuje opiekę i co do zasady może sam dokonywać wszystkich czynności związanych z osobą i majątkiem podopiecznego.

REKLAMA

Trzeba jednak pamiętać, iż sprawowanie opieki podlega stałemu nadzorowi sądu opiekuńczego, który może żądać od sprawującego opiekę wyjaśnień w każdej sprawie należącej do zakresu opieki. Ponadto opiekun, nie rzadziej niż raz w roku jest zobowiązany składać do sądu sprawozdanie ze sprawowanej opieki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od tej zasady istnieją wyjątki. Mianowicie dla dokonania ważniejszych czynności w imieniu osoby ubezwłasnowolnionej ustawa wymaga, aby opiekun uzyskał zgodę sądu opiekuńczego. Ponadto ustawodawca co do zasady zakazuje opiekunowi prawnemu reprezentowania osób pozostających pod jego opieką przy czynnościach prawnych między tymi osobami (np. umowa kupna sprzedaży pomiędzy ubezwłasnowolnionymi) oraz przy czynnościach prawnych między jedną z osób ubezwłasnowolnionych, a opiekunem albo jego małżonkiem, dzieckiem, wnukiem, rodzicem lub rodzeństwem, chyba że czynność polega na bezpłatnym przysporzeniu (np. darowizna) na rzecz podopiecznego.

Za sprawowaną opiekę, na wniosek opiekuna, sąd opiekuńczy może przyznać mu wynagrodzenie. Osoba sprawująca funkcje opiekuna ma również prawo żądać od podopiecznego zwrotu wydatków poniesionych w związku ze sprawowaną opieką.

Sąd opiekuńczy z ważnych powodów może zwolnić opiekuna z pełnionej funkcji, w szczególności, gdy ten dopuści się zaniedbań i naruszy dobro podopiecznego.

Zobacz też: Adopcja

Współautorem tekstu jest prawnik MOPS w Krakowie Piotr Drab.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA