Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są obowiązki opiekuna małoletniego

Ilona Ferens
Jakie obowiązki ma opiekun małoletniego?
Jakie obowiązki ma opiekun małoletniego?

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie opiekę dla małoletniego ustanawia się w wypadku, gdy żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo w przypadku rodziców nieznanych.

Postępowanie o ustanowienie opieki kończy się powołaniem opiekuna, który następnie obejmuje opiekę. Na treść obowiązków opiekuna składa się:

REKLAMA

 1. piecza nad osobą dziecka lub osoby ubezwłasnowolnionej,
 2. piecza nad jej majątkiem,
 3. przedstawicielstwo ustawowe.

Sprawowanie pieczy nad osobą małoletniego oraz nad jego majątkiem

Przede wszystkim chodzi tu o dbanie o wychowanie małoletniego, jego rozwój, zapewnienie mu środków utrzymania i ochronę jego interesów.

Opiekun nie ma obowiązku łożyć na utrzymanie małoletniego, chyba, że jest do tego zobowiązany.

Pieniądze na utrzymanie małoletniego powinny pochodzić albo z jego majątku albo od osób, które mają obowiązek przyczyniać się do utrzymania dziecka.

Niewątpliwie opiekun powinien podjąć starania o zapewnienie małoletniemu alimentów od osób zobowiązanych, wystaranie się o rentę, lub odszkodowanie, czy świadczenia z pomocy społecznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opiekun musi uzyskiwać pozwolenie sądu opiekuńczego we wszystkich sprawach ważniejszych, które dotyczą osoby lub majątku osoby małoletniej.

Dodatkowy obowiązek opiekuna polega na wysłuchaniu małoletniego oraz uwzględnieniu jego rozsądnych życzeń przed podjęciem ważnych decyzji, jeśli małoletni jest w stanie zrozumieć istotę tych postanowień.

Nawet zgoda sądu opiekuńczego na dokonanie przez opiekuna ważniejszych czynności z zakresu pieczy nad osobą i majątkiem małoletniego nie zwalnia opiekuna od odpowiedzialności za szkodę, jaką małoletni poniósłby wskutek tej czynności

Zarządem majątkiem małoletniego

Opiekun niezwłocznie po objęciu opieki powinien sporządzić inwentarz majątku, jednak sąd może go z tego obowiązku zwolnić. 

Sąd może nakazać także opiekunowi złożenie do depozytu sądowego kosztowności, dokumentów i papierów wartościowych podlegającego opiece.

Natomiast gotówkę małoletniego opiekun zobowiązany jest wpłacić do banku.

Przedstawicielstwo ustawowe

Zasadą jest, że opiekun sprawuje opiekę bezpłatnie.

Do sprawowania opieki stosuje się odpowiednio przepisy o władzy rodzicielskiej z modyfikacjami wynikającymi ze szczególnych unormowań dotyczących opieki.

Opiekunowi przysługują środki odwoławcze od orzeczeń sądu opiekuńczego, jakie zapadają w ramach nadzoru sprawowanego przez ten sąd.

Zasadnicze różnice między opieką i władzą rodzicielską

 1. Opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszystkich ważniejszych sprawach dotyczących zarówno majątku, jak i osoby małoletniego, podczas gdy rodzice- tylko w odniesieniu do czynności przekraczających zwykły zarząd majątkiem dziecka.
 2. Opiekun podlega stałemu nadzorowi sądu opiekuńczego, podczas gdy rodzice nie.

Wspólne sprawowanie opieki nad dzieckiem sąd może powierzyć tylko małżonkom.

Każdy, kogo sąd opiekuńczy ustanowi opiekunem, obowiązany jest opiekę objąć. Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zwolnić od tego obowiązku.

Objęcie opieki następuje przez złożenie przyrzeczenia przed sądem opiekuńczym. Opiekun powinien objąć swe obowiązki niezwłocznie.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Najnowsze sondaże wyborcze. PiS już nie ma się kogo bać? Czy to efekt "Zielonej granicy"?

  Gdyby wybory odbywały się w minioną niedzielę, zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica uzyskując 37,3 proc; KO uzyskałaby 29,8 proc. – wynika z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego dla DoRzeczy.pl w dniach 22-23 września. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z wynikiem 10,6 proc. głosów. Natomiast sondaż wyborczy Instytutu Badań Pollster, wykonany dla "Super Expressu” 21 i 22 września pokazuje, że liderem pozostaje Zjednoczona Prawica (36,76 proc. głosów), a na drugim miejscu utrzymuje się Koalicja Obywatelska (30,44 proc.). Oba sondaże pokazują mniej więcej takie samo poparcie obu czołowych komitetów wyborczych.

  Jak przyspieszyć uzyskanie rozwodu?

  Zakończenie małżeństwa jest sytuacją stresującą i trudną, szczególnie, jeśli w małżeństwie są dzieci. Czy jest recepta na przyspieszenie postępowania rozwodowego?

  Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy. Czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę poznasz po kolorze stelaża

  Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy PN-EN 1729-1:2007 oraz PN-EN 1729-2:2007. Ławki powinny być dopasowane do wzrostu ucznia. Sprawdź czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę!

  5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki

  5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki. Zapoznaj się z najnowszym obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.  

  REKLAMA

  Od 1 do 25 października można składać wnioski o stypendium. Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł

  Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł. Wnioski można składać już od 1 października 2023 r. Sprawdź kto dostanie stypendium!

  Wybory 2023: Jak prawidłowo wypełnić kartę do głosowania

  By głos został uznany za ważny, należy postawić znak “x” przy konkretnym nazwisku na karcie. Zanim postawisz krzyżyk sprawdź czy karta, którą otrzymałeś, spełnia wymogi formalne dokumentu. 

  Wybory 2023: Zgłaszanie nieprawidłowości. Dezinformacja, naruszenie ciszy wyborczej, nieprawidłowe działanie obwodowej komisji wyborczej, nielegalne treści

  Jak zgłosić nieprawidłowości podczas wyborów 2023 r.? Chcesz powiadomić np. o naruszeniu ciszy wyborczej? Sprawdź jak to zrobić!

  Czy wprowadzenie 60 tys. kwoty wolnej oznacza brak trzynastej i czternastej emerytury? D. Tusk odpowiada

  Kwota wolna 60 tys. zł, czyli zniesienie podatku dla emerytów i emerytek, nie oznacza, że nie będzie "trzynastki" i "czternastki"; nasza propozycja dotyczy też dwukrotnego w ciągu roku waloryzowania emerytur, jeśli inflacja przekracza 5 proc. - powiedział w Mińsku Mazowieckim, szef PO Donald Tusk.

  REKLAMA

  Im więcej dzieci, tym niższe podatki. Padła propozycja PIT-u rodzinnego

  Władysław Kosiniak-Kamysz: nasza propozycja – im więcej dzieci, tym niższe podatki. Co proponuje PSL?

  Wybory 2023: Głosowanie spoza miejsca zamieszkania

  Osoby, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem swojego stałego zamieszkania, również mogą oddać głos. Chęć głosowania w innym obwodzie niż ten, w którym jesteśmy zameldowani lub mieszkamy można zgłosić zarówno przez internet, jak i w urzędzie.

  REKLAMA