reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Jakie są obowiązki opiekuna małoletniego

Jakie są obowiązki opiekuna małoletniego

Obecnie opiekę dla małoletniego ustanawia się w wypadku, gdy żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo w przypadku rodziców nieznanych.

Postępowanie o ustanowienie opieki kończy się powołaniem opiekuna, który następnie obejmuje opiekę. Na treść obowiązków opiekuna składa się:

  1. piecza nad osobą dziecka lub osoby ubezwłasnowolnionej,
  2. piecza nad jej majątkiem,
  3. przedstawicielstwo ustawowe.

Sprawowanie pieczy nad osobą małoletniego oraz nad jego majątkiem

Przede wszystkim chodzi tu o dbanie o wychowanie małoletniego, jego rozwój, zapewnienie mu środków utrzymania i ochronę jego interesów.

Opiekun nie ma obowiązku łożyć na utrzymanie małoletniego, chyba, że jest do tego zobowiązany.

Pieniądze na utrzymanie małoletniego powinny pochodzić albo z jego majątku albo od osób, które mają obowiązek przyczyniać się do utrzymania dziecka.

Niewątpliwie opiekun powinien podjąć starania o zapewnienie małoletniemu alimentów od osób zobowiązanych, wystaranie się o rentę, lub odszkodowanie, czy świadczenia z pomocy społecznej.

Opiekun musi uzyskiwać pozwolenie sądu opiekuńczego we wszystkich sprawach ważniejszych, które dotyczą osoby lub majątku osoby małoletniej.

Dodatkowy obowiązek opiekuna polega na wysłuchaniu małoletniego oraz uwzględnieniu jego rozsądnych życzeń przed podjęciem ważnych decyzji, jeśli małoletni jest w stanie zrozumieć istotę tych postanowień.

Nawet zgoda sądu opiekuńczego na dokonanie przez opiekuna ważniejszych czynności z zakresu pieczy nad osobą i majątkiem małoletniego nie zwalnia opiekuna od odpowiedzialności za szkodę, jaką małoletni poniósłby wskutek tej czynności

Zarządem majątkiem małoletniego

Opiekun niezwłocznie po objęciu opieki powinien sporządzić inwentarz majątku, jednak sąd może go z tego obowiązku zwolnić. 

Sąd może nakazać także opiekunowi złożenie do depozytu sądowego kosztowności, dokumentów i papierów wartościowych podlegającego opiece.

Natomiast gotówkę małoletniego opiekun zobowiązany jest wpłacić do banku.

Przedstawicielstwo ustawowe

Zasadą jest, że opiekun sprawuje opiekę bezpłatnie.

Do sprawowania opieki stosuje się odpowiednio przepisy o władzy rodzicielskiej z modyfikacjami wynikającymi ze szczególnych unormowań dotyczących opieki.

Opiekunowi przysługują środki odwoławcze od orzeczeń sądu opiekuńczego, jakie zapadają w ramach nadzoru sprawowanego przez ten sąd.

Zasadnicze różnice między opieką i władzą rodzicielską

  1. Opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszystkich ważniejszych sprawach dotyczących zarówno majątku, jak i osoby małoletniego, podczas gdy rodzice- tylko w odniesieniu do czynności przekraczających zwykły zarząd majątkiem dziecka.
  2. Opiekun podlega stałemu nadzorowi sądu opiekuńczego, podczas gdy rodzice nie.

Wspólne sprawowanie opieki nad dzieckiem sąd może powierzyć tylko małżonkom.

Każdy, kogo sąd opiekuńczy ustanowi opiekunem, obowiązany jest opiekę objąć. Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zwolnić od tego obowiązku.

Objęcie opieki następuje przez złożenie przyrzeczenia przed sądem opiekuńczym. Opiekun powinien objąć swe obowiązki niezwłocznie.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie obowiązki ma opiekun małoletniego?
Jakie obowiązki ma opiekun małoletniego?

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama