| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko w urzędzie > Wynagrodzenie dla opiekuna prawnego

Wynagrodzenie dla opiekuna prawnego

Aby wypłacić wynagrodzenie przyznane przez sąd opiekunowi prawnemu gmina najpierw musi przeprowadzić wywiad środowiskowy na podstawie którego wyda później decyzję administracyjną.

Komu przysługuje wynagrodzenie?
Opiekunowi małoletniego przysługuje wynagrodzenie za sprawowanie opieki. Jego wysokość i wymiar ustala sąd opiekuńczy. Wypłaca się je z dochodów lub majątku osoby na rzecz której sprawowana jest opieka. Gdy ta osoba nie posiada dochodów lub majątku wynagrodzenie na rzecz opiekuna wypłaca się ze środków publicznych na podstawie przepisów o pomocy społecznej.

W jakiej wysokości przyznaje się wynagrodzenie?
Ustalenie wysokości wynagrodzenia za sprawowanie opieki zawsze jest w gestii sądu. Sąd ustalając wysokość wynagrodzenia bierze pod uwagę wysokość nakładów na małoletniego poniesionych podczas sprawowania opieki.

Zadania gminy
Gmina jest tylko organem który potwierdza i wykonuje orzeczenie sądu. Wydawanie środków finansowych przez gminę przybiera postać decyzji administracyjnej. Wyjątkowo, kiedy nie wydaje się decyzji w sytuacji gdy pomoc przyjmuje charakter:
- świadczenia interwencji kryzysowej,
- pracy socjalnej,
- poradnictwa,
- skierowania do placówki opiekuńczo-wychowawczej,
- uczestnictwa w zajęciach klubu samopomocy
- przyznanie biletu kredytowanego

Wywiad środowiskowy
Przyznanie decyzji administracyjnej poprzedzone jest przeprowadzeniem wywiadu środowiskowego. Wywiad ma na celu zbadanie sytuacji finansowej opiekuna. Odmowa współpracy z gminą w zakresie przeprowadzenia wywiadu środowiskowego jest równoznaczna z negatywną decyzją administracyjną o przyznaniu wynagrodzenia za sprawowanie opieki. Przeprowadzenie wywiadu środowiskowego nie jest wymagane tylko w dwóch przypadkach. W przypadku decyzji w sprawie pomocy dla cudzoziemców oraz decyzji o odmowie przyznania biletu kredytowanego.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wynagrodzenie dla opiekuna prawnego ustala sąd opiekuńczy.
Wynagrodzenie dla opiekuna prawnego ustala sąd opiekuńczy.

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

PrimeSoft Polska Sp. z o.o.

Specjalista z zakresu systemów IT, zarządzania i workflow|BPM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »