REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Składka na ubezpieczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczyć z ZUS-em osobę współpracującą?

Przedsiębiorca prowadzący firmę wraz z osobą współpracującą, np. żoną bądź matką, z którymi pozostaje we wspólnym gospodarstwie będzie rozliczał się z ZUS-em na innych zasadach. Osoby współpracujące będą określane w ZUS jako współpracownicy.

Czy zakup soczewek kontaktowych dla pracownika jest opodatkowany?

Pracodawca, który zwróci pracownikowi koszty zakupu soczewek kontaktowych nie potrąci składek do ZUS i nie zapłaci zaliczki na podatek dochodowy, jeżeli ich noszenie zostało zalecone przez lekarza medycyny pracy po przeprowadzeniu badań.

Ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Osoby wykonujące umowy cywilnoprawne poza ubezpieczeniem społecznym mogą podlegać także ubezpieczeniu zdrowotnemu. Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym, aby prawidłowo zgłosić i opłacić składki?

Zasady rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne z umów cywilnoprawnych

Część umów cywilnoprawnych objęta jest obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Jakie są zasady prawidłowego rozliczania składek z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych?

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne - podstawa wymiaru i wysokość składki na ubezpieczenie społeczne

Niektóre z umów cywilnoprawnych objęte są ubezpieczeniem społecznym. Aby prawidłowo rozliczyć się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, trzeba znać podstawę wymiaru i obliczyć wysokość składek na ubezpieczenie społeczne.

Umowa o dzieło a ubezpieczenie społeczne

Umowa o dzieło jest jedną z najczęściej występujących umów w obrocie gospodarczym. W niektórych sytuacjach podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Kiedy umowa o dzieło jest objęta ubezpieczeniem społecznym?

Umowa zlecenie z osobą duchowną a ubezpieczenie

Osoby duchowne mogą łączyć pełnienie posługi duchownej z wykonywaniem umowy zlecenia. Czy od umowy zawartej z duchownym trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne?

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem - ubezpieczenie społeczne

Uczniowie i studenci w okresie kształcenia mogą wykonywać różne prace. Często jest to zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia. Czy umowa zlecenia wykonywana przez uczniów i studentów jest objęta składkami na ubezpieczenia społeczne?

REKLAMA

Umowa zlecenia emeryta lub rencisty - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Osoba posiadająca uprawnienia emerytalne lub rentowe może podejmować zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia, umowy o pracę, prowadzić działalność gospodarczą. Czy jest obowiązana płacić składki na ubezpieczenie społeczne, skoro już jest emerytem lub rencistą?

Rozliczanie składek za nianię

Czy każda osoba zatrudniająca nianię wie kto ma obowiązek rozliczenia składki za nianię, w jaki sposób składki powinny być rozliczone i w jakim terminie? Poniższy artykuł podaje przykłady i wyjaśnia procedurę rozliczenia składek za nianię.

Zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne niani

Ubezpieczenia społeczne mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dla pracowników, którzy pozbawieni zostali możliwości zarobku tymczasowo lub na stałe. Poniżej przedstawione zostały zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne.

Składki na ubezpieczenia społeczne niani

Zastanawiasz się co stanowi podstawę składki na ubezpieczenia społeczne dla niań i jakie przepisy to regulują? Poniżej przedstawione zostały zasady ustalania podstawy wymiaru tych składek oraz ich wysokość.

Umowa uaktywniająca – ubezpieczenie niani

Osoby sprawujące opiekę nad dziećmi mogą zostać zatrudnione na podstawie umowy uaktywniającej. Umowa uprawnia do podlegania ubezpieczeniom społecznym. Rodzic dziecka będący płatnikiem składek musi w tym celu sporządzać dokumenty ubezpieczeniowe za nianię. Jak przepisy regulują sytuację niań w przypadku zbiegu tytułów ubezpieczeń?

Refundacja kosztów zatrudnienia młodocianych

Przedsiębiorcy, którzy chcą zatrudnić osoby bezrobotne, młodociane do 30 roku życia i skierowane do pracy przez powiatowy urząd pracy a dodatkowo podejmujące pracę po raz pierwszy mogą ubiegać się o refundację kosztów zatrudnienia. W szczególności dotyczy to refundacji składek na ubezpieczenia społeczne.

Ozusowanie umów zleceń – opinia pracodawców i związkowców

Pracodawcy i związki zawodowe wyrażają poparcie dla planowanych zmian w ozusowaniu umów zleceń. Zmiany mają wprowadzić obowiązkową składkę na ubezpieczenia społeczne umów cywilnoprawnych. Propozycje mają uwzględniać interesy przedsiębiorców i pracowników.

Luka prawna w zasiłku macierzyńskim tylko do 2015 roku

Luka prawna w zasiłku macierzyńskim zostanie zniesiona na mocy ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw, która wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku.

Podróż z dziećmi za granicę – dokumenty, ubezpieczenie

Podróżowanie z dziećmi jest trochę trudniejsze od wypraw tylko w towarzystwie dorosłych Jednak podróż z całą rodziną dostarcza niezapomnianych wspomnień, wrażeń, pamiątkowych zdjęć, filmów. Aby podróż z dziećmi, zwłaszcza za granicę, nie była stresująca, radzimy się do niej dobrze przygotować.

Pozapłacowe koszty pracy w Polsce

Pozapłacowe koszty pracy, czyli tzw. klin podatkowy to wszystkie obciążenia finansowe pracodawcy poza wynagrodzeniem netto zatrudnionego. Z raportu OECD Taxing Wages 2014 wynika, że w Polsce koszty te nadal rosną. Obniżanie pozapłacowych kosztów pracy to jedno z rozwiązań przyjaznych biznesowi.

Płaca minimalna a koszty pracodawcy

Od wysokości płacy minimalnej uzależnione są koszty zatrudnienia ponoszone przez pracodawcę. Płaca minimalna od 1 stycznia 2014 roku wynosi 1680 zł brutto. Koszty pracodawcy wynoszą odpowiednio 2028,43 zł.

Umowa zlecenia a ubezpieczenie społeczne

W ramach umowy zlecenia częstokroć nie wiadomo czy osoby wykonujące tego typu umowę podlegają ubezpieczeniom społecznym – emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu. Jakie są obowiązkowe, a jakie dobrowolne ubezpieczenia społeczne przy umowie zlecenia?

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał 14 sierpnia 2013 r. nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Jak zgłosić nianię do ubezpieczeń?

Niania powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń w ciągu 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń. Jakie kody należy stosować?

Jakim ubezpieczeniom podlega niania?

Nianie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu, o ile nie zachodzą okoliczności wyłączające ten obowiązek. Dla niani podlegającej obowiązkowo wymienionym wyżej ubezpieczeniom ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

Ubezpieczenie zdrowotne wolontariusza

Praca wolontariusza nie jest świadczeniem pracy a jedynie świadczeniem odpowiadającym świadczeniu pracy. Stąd też ani korzystający ani wolontariusz nie odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne.

Szczegóły expose premiera Tuska

Podwyższenie składki rentowej po stronie pracodawców, wydłużenie wieku emerytalnego oraz reforma KRUS. To główne zadania, które przed rządem postawił Donald Tusk w swoim sejmowym expose.

Kto podlega ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie

Ubezpieczenie chorobowe to ubezpieczenie na wypadek choroby i macierzyństwa. To z tego ubezpieczenia przysługują zasiłek chorobowy i zasiłek macierzyński. W związku z tym jeśli osoba nie jest ubezpieczona obowiązkowo może ubezpieczyć się dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym.

Jaka jest wysokość składek na ubezpieczenie społeczne pracowników

Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe są jednakowe dla wszystkich ubezpieczonych. Natomiast składka na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana dla poszczególnych płatników składek i ustalana w zależności od poziomu zagrożeń zawodowych i skutków tych zagrożeń.

Jaka jest wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu możemy podlegać obowiązkowo lub dobrowolnie. W każdym jednak przypadku konieczne jest opłacanie składki w określonej wysokości.

Wcześniejsza spłata kredytu a zwrot składki na ubezpieczenie

Wykupienie ubezpieczenia jest jednym ze sposobów zabezpieczenia kredytu bankowego. Czy jednak w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania wobec banku, będzie można domagać się zwrotu części składki na ubezpieczenie?

Czy niedoubezpieczenie może powodować zmniejszenie odszkodowania?

Z niedoubezpieczeniem mamy do czynienia, gdy ubezpieczenie jest na wartość niższą niż wartość rzeczywista. Czy w takich sytuacjach istnieje ryzyko, że niedoubezpieczenie spowoduje zmniejszenie odszkodowania?

Ubezpieczenia: podwyższenie składki w trakcie umowy?

Składka na ubezpieczenie powinna odzwierciedlać poziom ryzyka ubezpieczyciela. Po zawarciu umowy ubezpieczyciel nie ma swobody w zwiększaniu składki ubezpieczeniowej poza jednym przypadkiem.

Składka ubezpieczeniowa

Składka ubezpieczeniowa to kwota jaką ubezpieczony płaci ubezpieczającemu w zamian za udzieloną ochronę.

Co to jest indeksacja składki ubezpieczeniowej?

Indeksacja składki oznacza podwyższenie składki i sumy ubezpieczenia o wskaźnik inflacji proponowany przez zakład ubezpieczeń. Klient może zaakceptować proponowaną indeksację lub z niej zrezygnować.

Odstąpienie a wypowiedzenie umowy ubezpieczenia

Złożyłem wniosek o zawarcie umowy ubezpieczenia osobowego. Jednak po kilku dniach stwierdziłem, że ubezpieczenie nie jest korzystne. Czy w takiej sytuacji mogę zrezygnować z ubezpieczenia jeżeli jeszcze nie podpisałem umowy?

Emerytury pomostowe – umowa o dzieło jak umowa o pracę?

Od dnia 1 stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy dotyczące obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. Nowe obowiązki dotyczą pracodawców, którzy zatrudniają pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r. i jednocześnie wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których to pracach mówi ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych

Jak zmienić lub skorygować dane osoby ubezpieczonej?

Mamy pracownicę, która 13 lutego wyszła za mąż. Wiemy, że zmieniła ona nazwisko, a dodatkowo bezpośrednio przed ślubem zmieniła miejsce zamieszkania i zameldowania. Kiedy musimy zmienić te dane w ZUS i jakie dokumenty należy złożyć w tym celu?

Od jakich rodzajów działalności przedsiębiorca musi opłacać odrębne składki zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Niestety szczególna przedsiębiorczość może wiązać się z koniecznością opłacenia nawet kilku składek zdrowotnych.

Jak ustalać średnią liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu?

Płatnicy, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenie wypadkowe muszą ustalać corocznie stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, na okres od kwietnia danego roku do marca następnego roku. Stopa ta zależy w pierwszej kolejności od tego, ile osób było zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego w poprzednim roku kalendarzowym.

Czy ZUS umorzy składki wszystkim matkom prowadzącym działalność i przebywającym równocześnie na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym

Od 1 września 2009 roku pracownicy na urlopach macierzyńskich nie będą musieli opłacać do ZUS składek z tytułu prowadzonej równocześnie działalności pozarolniczej. Część osób może również liczyć na umorzenie składek za czas macierzyńskiego i wychowawczego.

Nowe stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe

Rozliczając składki na ubezpieczenia społeczne za miesiąc kwiecień 2009r. musimy uwzględnić już nowe wysokości stóp procentowych na ubezpieczenie wypadkowe. Najniższa z nich to 0,67%, zaś najwyższa stopa procentowa na bieżący rok składkowy to 3,33%. Nowe stopy obowiązują od 1 kwietnia.

Co to jest Fundusz Ubezpieczeń Społecznych?

Często słyszymy pojęcie Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i tak naprawdę nie wiemy co ono oznacza. Czy jest to inna nazwa ZUSu? I po co tak naprawdę jest ten Fundusz?

Refundowanie kosztów poniesionych z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne


Urzędy pracy, działając w oparciu o ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oferują bezrobotnym różne formy wsparcia, w celu podniesienia ich chęci do pracy i ogólnej aktywności zawodowej. Jednym z nich jest właśnie refundacja kosztów poniesionych z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.

Czy od nagród jubileuszowych naliczane są składki?

Dostałem nagrodę jubileuszową z okazji 10-lecia firmy. Czy zostanie od niej odprowadzona składka na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?

Czy umowa o dzieło rodzi obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne?

Umowa o dzieło nie jest samoistnym tytułem do ubezpieczeń. Oznacza to, że jeżeli wykonujesz pracę tylko  i wyłącznie na podstawie umowy o dzieło, to nie są za Ciebie odprowadzane żadne składki.

Zgłoszenie osób ubezpieczających się dobrowolnie

Jeżeli chcesz dobrowolnie być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym, bo nie posiadasz innych  tytułów do ubezpieczeń, sam zgłaszasz się do jednostki organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Jesteś zobowiązany do comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych i samodzielnego opłacania składek.

W jakich dokumentach rozliczamy składki na ubezpieczenia?

Płatnicy składek mają obowiązek comiesięcznie składać do ZUS dokumenty rozliczeniowe, w których wykazują należne składki za zgłoszone do ubezpieczeń siebie osoby. Dokumenty te są podstawą do obliczenia należności płatnika i zaewidencjonowania informacji składek na kontach ubezpieczonych.

W jakich dokumentach rozliczamy składki?

Płatnicy składek mają obowiązek comiesięcznie składać do ZUS dokumenty rozliczeniowe, w których wykazują należne składki za zgłoszone do ubezpieczeń siebie osoby. Dokumenty te są podstawą do obliczenia należności płatnika i zaewidencjonowania informacji składek na kontach ubezpieczonych.

Kto podlega ubezpieczeniu chorobowemu?

Objęcie ubezpieczeniem chorobowym ma nam gwarantować prawo do świadczeń z systemu ubezpieczeń społecznych w przypadku choroby lub macierzyństwa. Ubezpieczeniu chorobowemu mogą podlegać osoby objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym.

Jakim ograniczeniom podlega roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe?

W roku kalendarzowym składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odprowadza się tylko do pewnej wysokości. Ograniczona jest kwota łącznej podstawy wymiaru składek ze wszystkich tytułów posiadanych w danym roku. Ta maksymalna kwota zwana jest 30-krotnością. W 2009 r. kwota ta wynosi: 95 790 zł.

Dobrowolne objęcie ubezpieczeniem chorobowym

Niektóre osoby objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, nie podlegają jednocześnie obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Nie są one jednak pozbawione możliwości skorzystania ze świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa. Mogą bowiem dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

REKLAMA