reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > ZUS > Jaka jest wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Jaka jest wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu możemy podlegać obowiązkowo lub dobrowolnie. W każdym jednak przypadku konieczne jest opłacanie składki w określonej wysokości.

Składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe wyrażona jest w formie stopy procentowej, jednakowej dla wszystkich ubezpieczonych. Dla wszystkich ubezpieczonych wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 proc. podstawy wymiaru, a na ubezpieczenie rentowe 6 proc. podstawy wymiaru.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników, osób wykonujących pracę nakładczą, członków spółdzielni oraz funkcjonariuszy Służby Cywilnej stanowi przychód.

W podstawie wymiaru składek pracowników, osób wykonujących pracę nakładczą oraz członków spółdzielni nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zleceniobiorców jest przychód, jeżeli w umowie agencyjnej lub umowie zlecenia albo w innej umowie o świadczenie usług, określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób wykonujących odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania stanowi przysługujące im wynagrodzenie za pracę.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe posłów i senatorów jest kwota uposażenia.
W przypadku żołnierzy odbywających nadterminową służbę wojskową, podstawę składek również stanowi kwota ich uposażenia.

Kwota przysługującego stypendium jest podstawą wymiaru składek w przypadku stypendystów sportowych, słuchaczy Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Kwota zasiłku, świadczenia integracyjnego lub stypendium jest podstawą wymiaru składek dla bezrobotnych.

Kwota stypendium jest podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w przypadku osób pobierających stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez inne niż powiatowy urząd pracy podmioty kierujące na szkolenie, staż lub przygotowanie zawodowe dorosłych oraz w przypadku osób pobierających stypendium na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w okresie odbywania studiów podyplomowych.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe stanowi minimalne wynagrodzenia za pracę w przypadku żołnierzy niezawodowych pełniących czynną służbę wojskową, z wyłączeniem żołnierzy pełniących służbę kandydacką.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 proc. podstawy wymiaru, a na ubezpieczenie rentowe 6 proc. podstawy wymiaru.
Wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 proc. podstawy wymiaru, a na ubezpieczenie rentowe 6 proc. podstawy wymiaru.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama