reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia majątkowe > Ubezpieczenia: podwyższenie składki w trakcie umowy?

Ubezpieczenia: podwyższenie składki w trakcie umowy?

Składka na ubezpieczenie powinna odzwierciedlać poziom ryzyka ubezpieczyciela. Po zawarciu umowy ubezpieczyciel nie ma swobody w zwiększaniu składki ubezpieczeniowej poza jednym przypadkiem.

Kwestia oceny ryzyka związanego z przedmiotem ubezpieczenia objętym ubezpieczeniem spoczywa na ubezpieczycielu, który w sposób profesjonalny prowadzi swą działalność. Poziom ryzyka związanego z zawartą umową ubezpieczenia ma odzwierciedlenie w wysokości składki.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie majątku

Jeżeli zatem po analizie wniosku ubezpieczeniowego ubezpieczyciel stwierdził, że ryzyko zajścia szkody jest większe, niż to jakie pierwotnie zakładał, wówczas na podstawie art. 816 Kodeksu cywilnego ma uprawnienie weryfikacji tego ryzyka i żądania podwyższenia składki. Jest to jedyna metoda kompensowania sobie przez ubezpieczyciela zmiany jego sytuacji związanego z ryzykiem ubezpieczeniowym w czasie obowiązywania umowy.

Art. 816 Kodeksu cywilnego: W razie ujawnienia okoliczności, która pociąga za sobą istotną zmianę prawdopodobieństwa wypadku, każda ze stron może żądać odpowiedniej zmiany wysokości składki, poczynając od chwili, w której zaszła ta okoliczność, nie wcześniej jednak niż od początku bieżącego okresu ubezpieczenia. W razie zgłoszenia takiego żądania druga strona może w terminie 14 dni wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. Przepisu tego nie stosuje się do ubezpieczeń na życie.

Zobacz: Pomoc prawna

Tym samym nie jest zatem możliwe wypowiedzenie umowy ze strony ubezpieczyciela tylko z powodu niedoszacowania ryzyka. Powyższa regulacja chroni ubezpieczających przed możliwością rozwiązania umowy przez ubezpieczycieli w trakcie jej obowiązywania w sytuacji, gdy zagrożenie szkodowości urośnie do granicy pewności powstania szkody.

Ubezpieczyciel nie może wypowiedzieć umowy ubezpieczonemu tylko z tego powodu, że ryzyko ubezpieczeniowe wyraźnie wzrosło.

Zobacz: Jak ustalana jest wysokość odszkodowania?

Odpowiedź na pytanie przygotował st. specjalista w BRU Cezary Orłowski

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Składka na ubezpieczenie powinna odzwierciedlać poziom ryzyka ubezpieczyciela.
Składka na ubezpieczenie powinna odzwierciedlać poziom ryzyka ubezpieczyciela.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama