| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Karty ubezpieczeniowe > Podróż z dziećmi za granicę – dokumenty, ubezpieczenie

Podróż z dziećmi za granicę – dokumenty, ubezpieczenie

Podróżowanie z dziećmi jest trochę trudniejsze od wypraw tylko w towarzystwie dorosłych Jednak podróż z całą rodziną dostarcza niezapomnianych wspomnień, wrażeń, pamiątkowych zdjęć, filmów. Aby podróż z dziećmi, zwłaszcza za granicę, nie była stresująca, radzimy się do niej dobrze przygotować.

W jakim wieku dziecko może podróżować

Pierwsze trzy miesiące życia są dla dziecka wyjątkowo stresujące, dlatego nie warto dokładać mu trudności w związku z podróżą. Ale niemowlęta między trzecim a siódmym miesiącem życia są przeważnie bardzo cierpliwymi podróżnikami. Znoszą dobrze nawet długie podróże samochodem. Warto wykorzystać ten okres, ponieważ już za kilka miesięcy może się okazać, że podróż z dzieckiem starszym już nie będzie taka słodka.

Jeśli rodzice są zapalonymi podróżnikami, warto przygotowywać dzieci od  najwcześniejszego wieku do wyjazdów. Jest jeden warunek, który powinno spełniać małe dziecko przed podróżą: musi być zdrowe! 

Wakacje bez stresu tylko z ubezpieczeniem

Ubezpiecz się przed wyjazdem za granicę

Jakie dokumenty trzeba zabrać?

W wypadku podróży za granicę, dziecko potrzebuje paszportu, podobnie jak dorosły. Przed wyjazdem warto sprawdzić datę ważności dokumentów rodziny: dowodów osobistych (w wypadku podróży do Unii Europejskiej) i paszportów. Nie mogą one upływać przed planowanym zakończeniem wyjazdu. Dokumenty nie mogą być zniszczone i nieczytelne.

Niektóre kraje posiadają dodatkowe wymagania związane z okresem ważności dokumentów  przyjeżdżających turystów. Przed wyjazdem do niektórych trzeba uzyskać wizę. Jeśli chcesz być zapobiegliwy, przygotuj kopie dokumentów, które mogą się przydać w wypadku zniszczenia oryginałów.

Ubezpieczenie

Przed wyjazdem trzeba zadbać o zdrowie, tym bardziej, jeśli podróżujemy za granicę.

W krajach Unii Europejskiej i dzieci, i dorośli, będą ubezpieczeni dzięki karcie Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą można odebrać w oddziale NFZ. Jednak EKUZ nie zapewnia ochrony w krajach poza UE, a nawet w nich nie daje pełnego zabezpieczenia. Dlatego warto pokusić się, planując podróż zagraniczną, o wykupienie prywatnego ubezpieczenia.

Warto zwrócić uwagę, jaką ochronę daje polisa i na jaki czas. Jeśli rodzice i większe dzieci chcą uprawiać sporty ekstremalne, warto wykupić ubezpieczenie, które daje ochronę w tych wypadkach. Przed podróżą warto poradzić się pediatry, który dobrze zna wasze dzieci, jakie leki zabrać, na co uważać. Jeśli podróżujecie w miejsca, gdzie istnieje szczególne zagrożenie różnymi chorobami, warto się zaszczepić.

Przytulanki

Podróż z małymi dziećmi wiąże się z zabraniem większego bagażu – wózków, pieluch, ubranek, zabawek, kocyków, jedzenia i picia. Podróż zagraniczna wymaga więc umiejętności pakowania i dobrej organizacji. Warto zrezygnować z dużej ilości zabawek, które każde dziecko chce mieć przy sobie, ale warto wziąć ulubione przytulanki i książeczki.

Planowanie podróży z dziećmi wymaga także wzięcia pod uwagę zachowania rytuałów dzieci, ich rytmu dnia. Choć często zdarza się, że kilkuletnie dzieci rezygnują z drzemki w ciągu dnia, gdy jest wiele interesujących zajęć. Wszystko zależy od organizmu dziecka.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »