Kategorie

Podróż z dziećmi za granicę – dokumenty, ubezpieczenie

Dorota Dziubałko
Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych
APRIL Polska Service sp. z o.o.
Multiagencja ubezpieczeniowa
Podróż z dziećmi za granicę – dokumenty, ubezpieczenie
Podróż z dziećmi za granicę – dokumenty, ubezpieczenie
Podróżowanie z dziećmi jest trochę trudniejsze od wypraw tylko w towarzystwie dorosłych Jednak podróż z całą rodziną dostarcza niezapomnianych wspomnień, wrażeń, pamiątkowych zdjęć, filmów. Aby podróż z dziećmi, zwłaszcza za granicę, nie była stresująca, radzimy się do niej dobrze przygotować.

W jakim wieku dziecko może podróżować

Pierwsze trzy miesiące życia są dla dziecka wyjątkowo stresujące, dlatego nie warto dokładać mu trudności w związku z podróżą. Ale niemowlęta między trzecim a siódmym miesiącem życia są przeważnie bardzo cierpliwymi podróżnikami. Znoszą dobrze nawet długie podróże samochodem. Warto wykorzystać ten okres, ponieważ już za kilka miesięcy może się okazać, że podróż z dzieckiem starszym już nie będzie taka słodka.

Jeśli rodzice są zapalonymi podróżnikami, warto przygotowywać dzieci od  najwcześniejszego wieku do wyjazdów. Jest jeden warunek, który powinno spełniać małe dziecko przed podróżą: musi być zdrowe! 

Wakacje bez stresu tylko z ubezpieczeniem

Ubezpiecz się przed wyjazdem za granicę

Jakie dokumenty trzeba zabrać?

Reklama

W wypadku podróży za granicę, dziecko potrzebuje paszportu, podobnie jak dorosły. Przed wyjazdem warto sprawdzić datę ważności dokumentów rodziny: dowodów osobistych (w wypadku podróży do Unii Europejskiej) i paszportów. Nie mogą one upływać przed planowanym zakończeniem wyjazdu. Dokumenty nie mogą być zniszczone i nieczytelne.

Niektóre kraje posiadają dodatkowe wymagania związane z okresem ważności dokumentów  przyjeżdżających turystów. Przed wyjazdem do niektórych trzeba uzyskać wizę. Jeśli chcesz być zapobiegliwy, przygotuj kopie dokumentów, które mogą się przydać w wypadku zniszczenia oryginałów.

Ubezpieczenie

Przed wyjazdem trzeba zadbać o zdrowie, tym bardziej, jeśli podróżujemy za granicę.

W krajach Unii Europejskiej i dzieci, i dorośli, będą ubezpieczeni dzięki karcie Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą można odebrać w oddziale NFZ. Jednak EKUZ nie zapewnia ochrony w krajach poza UE, a nawet w nich nie daje pełnego zabezpieczenia. Dlatego warto pokusić się, planując podróż zagraniczną, o wykupienie prywatnego ubezpieczenia.

Warto zwrócić uwagę, jaką ochronę daje polisa i na jaki czas. Jeśli rodzice i większe dzieci chcą uprawiać sporty ekstremalne, warto wykupić ubezpieczenie, które daje ochronę w tych wypadkach. Przed podróżą warto poradzić się pediatry, który dobrze zna wasze dzieci, jakie leki zabrać, na co uważać. Jeśli podróżujecie w miejsca, gdzie istnieje szczególne zagrożenie różnymi chorobami, warto się zaszczepić.

Przytulanki

Reklama

Podróż z małymi dziećmi wiąże się z zabraniem większego bagażu – wózków, pieluch, ubranek, zabawek, kocyków, jedzenia i picia. Podróż zagraniczna wymaga więc umiejętności pakowania i dobrej organizacji. Warto zrezygnować z dużej ilości zabawek, które każde dziecko chce mieć przy sobie, ale warto wziąć ulubione przytulanki i książeczki.

Planowanie podróży z dziećmi wymaga także wzięcia pod uwagę zachowania rytuałów dzieci, ich rytmu dnia. Choć często zdarza się, że kilkuletnie dzieci rezygnują z drzemki w ciągu dnia, gdy jest wiele interesujących zajęć. Wszystko zależy od organizmu dziecka.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  23 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

  Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

  Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

  24 lipca przypada Święto Policji

  24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

  Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

  ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

  12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

  Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustwami inwestycyjnymi

  Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak weryfikować wiarygodność platform?

  Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

  Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

  Overbooking z powodu pandemii?

  Czy pandemia usprawiedliwia overbooking?Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?

  Nowe dowody osobiste w innym terminie - ustawa w Senacie

  Senacka komisja poparła nowelizację, która przesunie termin wdrożenia nowych dowodów osobistych (z odciskami palców).

  Wakacje 2021 - jak spędzamy urlop? [BADANIE]

  W tegoroczne wakacje wspieramy polską branżę turystyczną, chcemy czas spędzać z bliskimi oraz bardziej aktywnie. Tak wynika z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021".

  Sankcje za ewentualne niewykonanie wyroku TSUE?

  Komisja Europejska grozi Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  Raport KE o stanie praworządności w UE

  Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej.

  Wniosek o 300 plus przez bank

  Wniosek o 300 plus przez bank to jeden ze sposobów, jaki mogą wybrać rodzice, ubiegający się o świadczenie.

  Wzrost liczby zapytań spadkobierców o konta osób zmarłych

  Jak wynika z danych, jakie KIR przesłała do PAP, w tym roku wyraźnie wzrosła liczba zapytań, kierowanych przez osoby fizyczne.

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO. Jakie zasady należy stosować podczas używania technologii rozpoznawania twarzy, aby zapewnić zgodność m.in. z prawem ochrony danych osobowych? Odpowiedź na to pytanie zawierają „Wytyczne dotyczące rozpoznawania twarzy”.

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? [AUDIO]

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? Co zawiera tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU)?

  Telefon z banku z prośbą o dane? Tak mogą działać oszuści

  Oszuści mogą podszywać się pod pracowników banków i próbować wyłudzić dane osobowe. Niemal co 4. Polak deklaruje, iż otrzymał taki telefon.

  Jakie jest główne źródło informacji o zbiórkach charytatywnych?

  Media społecznościowe to główne źródło informacji o aukcjach charytatywnych. Są one kilka razy częściej wskazywane jako źródło takich informacji niż ogólnodostępne portale.

  Czy prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym?

  Prawo UE a prawo krajowe. Najbliższe miesiące mogą być w UE okresem natężenia sporu między instytucjami unijnymi i stolicami państw członkowskich o kwestię tego, czy prawo UE stoi nad prawem krajowym, czy też krajowe ma prymat nad wspólnotowym. Orzecznictwo wielu krajów UE wskazuje na wyższość krajowego porządku konstytucyjnego nad unijnym. KE jest innego zdania.

  Wyrok TSUE o systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

  Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, iż system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii.

  Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego w innym państwie [TSUE]

  Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, iż bezrobotni obywatele Unii mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w innych państwach Wspólnoty.

  Najniższe emerytury i renty w 2022 r. - podwyżka

  Najniższe emerytury i renty w 2022 r. będą podlegały waloryzacji. O ile wzrosną świadczenia? Czy waloryzacja obejmie trzynaste emerytury?

  TK orzekł o środkach tymczasowych TSUE dotyczących sądownictwa

  Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją przepisu traktatowego w sprawie środków tymczasowych TSUE dotyczących sądownictwa.

  TSUE o zastosowaniu środków tymczasowych ws. Izby Dyscyplinarnej SN

  Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE zdecydowała o zastosowaniu środków tymczasowych w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.