REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróż z dziećmi za granicę – dokumenty, ubezpieczenie

Dorota Dziubałko
Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych
 APRIL Polska Service sp. z o.o.
Multiagencja ubezpieczeniowa
Podróż z dziećmi za granicę – dokumenty, ubezpieczenie
Podróż z dziećmi za granicę – dokumenty, ubezpieczenie

REKLAMA

REKLAMA

Podróżowanie z dziećmi jest trochę trudniejsze od wypraw tylko w towarzystwie dorosłych Jednak podróż z całą rodziną dostarcza niezapomnianych wspomnień, wrażeń, pamiątkowych zdjęć, filmów. Aby podróż z dziećmi, zwłaszcza za granicę, nie była stresująca, radzimy się do niej dobrze przygotować.

W jakim wieku dziecko może podróżować

REKLAMA

Pierwsze trzy miesiące życia są dla dziecka wyjątkowo stresujące, dlatego nie warto dokładać mu trudności w związku z podróżą. Ale niemowlęta między trzecim a siódmym miesiącem życia są przeważnie bardzo cierpliwymi podróżnikami. Znoszą dobrze nawet długie podróże samochodem. Warto wykorzystać ten okres, ponieważ już za kilka miesięcy może się okazać, że podróż z dzieckiem starszym już nie będzie taka słodka.

Jeśli rodzice są zapalonymi podróżnikami, warto przygotowywać dzieci od  najwcześniejszego wieku do wyjazdów. Jest jeden warunek, który powinno spełniać małe dziecko przed podróżą: musi być zdrowe! 

Wakacje bez stresu tylko z ubezpieczeniem

Ubezpiecz się przed wyjazdem za granicę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie dokumenty trzeba zabrać?

REKLAMA

W wypadku podróży za granicę, dziecko potrzebuje paszportu, podobnie jak dorosły. Przed wyjazdem warto sprawdzić datę ważności dokumentów rodziny: dowodów osobistych (w wypadku podróży do Unii Europejskiej) i paszportów. Nie mogą one upływać przed planowanym zakończeniem wyjazdu. Dokumenty nie mogą być zniszczone i nieczytelne.

Niektóre kraje posiadają dodatkowe wymagania związane z okresem ważności dokumentów  przyjeżdżających turystów. Przed wyjazdem do niektórych trzeba uzyskać wizę. Jeśli chcesz być zapobiegliwy, przygotuj kopie dokumentów, które mogą się przydać w wypadku zniszczenia oryginałów.

Ubezpieczenie

Przed wyjazdem trzeba zadbać o zdrowie, tym bardziej, jeśli podróżujemy za granicę.

W krajach Unii Europejskiej i dzieci, i dorośli, będą ubezpieczeni dzięki karcie Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą można odebrać w oddziale NFZ. Jednak EKUZ nie zapewnia ochrony w krajach poza UE, a nawet w nich nie daje pełnego zabezpieczenia. Dlatego warto pokusić się, planując podróż zagraniczną, o wykupienie prywatnego ubezpieczenia.

Warto zwrócić uwagę, jaką ochronę daje polisa i na jaki czas. Jeśli rodzice i większe dzieci chcą uprawiać sporty ekstremalne, warto wykupić ubezpieczenie, które daje ochronę w tych wypadkach. Przed podróżą warto poradzić się pediatry, który dobrze zna wasze dzieci, jakie leki zabrać, na co uważać. Jeśli podróżujecie w miejsca, gdzie istnieje szczególne zagrożenie różnymi chorobami, warto się zaszczepić.

Przytulanki

REKLAMA

Podróż z małymi dziećmi wiąże się z zabraniem większego bagażu – wózków, pieluch, ubranek, zabawek, kocyków, jedzenia i picia. Podróż zagraniczna wymaga więc umiejętności pakowania i dobrej organizacji. Warto zrezygnować z dużej ilości zabawek, które każde dziecko chce mieć przy sobie, ale warto wziąć ulubione przytulanki i książeczki.

Planowanie podróży z dziećmi wymaga także wzięcia pod uwagę zachowania rytuałów dzieci, ich rytmu dnia. Choć często zdarza się, że kilkuletnie dzieci rezygnują z drzemki w ciągu dnia, gdy jest wiele interesujących zajęć. Wszystko zależy od organizmu dziecka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
69,00 zł albo 113,00 zł na dojazdy lub zakwaterowanie dla dziecka, które uczy się poza miejscem zamieszkania. Sprawdź jak dostać.

Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania to dodatek do zasiłku rodzinnego. Może przybrać dwie postaci i w zależności od tego mieć dwie różne wysokości.

Pełnia Różowego Księżyca 2024. Kiedy wypada? Co jeszcze nas czeka?

Kiedy wypada pełnia Różowego Księżyca w 2024 r.? Skąd taka nazwa? Czy rzeczywiście na niebie zobaczymy różowy Księżyc? Co jeszcze można zobaczyć w okolicach tej nocy?

Dzień Ziemi 2024. Stan środowiska naturalnego zależy od nas - o czym powinniśmy pamiętać?

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na stan środowiska, wyzwania zrównoważonego rozwoju, promocję systemowych i indywidualnych działań na rzecz ochrony klimatu oraz budowanie świadomości społecznej w tym zakresie. O czym powinniśmy pamiętać nie tylko podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi?

Czyste Powietrze 2024. Pompy ciepła na nowych zasadach

22 kwietnia 2024 r. zaczynają obowiązywać zmiany w programie "Czyste Powietrze", dotyczące m.in. dotacji do pomp ciepła. Do 13 czerwca potrwa zaś okres przejściowy, a po tej dacie dotacje z programu będzie można otrzymać tylko do urządzenia znajdującego się na specjalnej liście.

REKLAMA

Ulga podatkowa na dziecko. Kiedy wyniesie 1 112,04 zł, 2 000,04 zł, 2 700 zł, a kiedy 4 224,12 zł?

Jeśli wychowujesz dziecko, możesz skorzystać z ulgi podatkowej, która pozwoli Ci na płacenie mniejszego podatku. Sprawdź, czy ulga na dziecko jest dla Ciebie i jak z niej skorzystać.

Prawie 200 zł dodatku na dziecko miesięcznie. Tylko dla osób samotnie wychowujących dzieci. Sprawdź, jak dostać świadczenie.

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą liczyć na przyznanie im specjalnego dodatku. Jego wysokość jest uzależniona od kilku czynników, w tym m.in. od ilości posiadanych dzieci, od wysokości dochodów rodziny oraz od tego, czy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne.

MSWiA: podwyżka do 6000 zł brutto dla kursanta w policji od 1 maja 2024 r. [projekt rozporządzenia]

Podwyżka 1010 zł dla kursantów w policji. Ze stałymi dodatkami kursanci otrzymują 6000 zł brutto. Od 1 maja 2024 r. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA