reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne 2011 > Szczegóły expose premiera Tuska

Szczegóły expose premiera Tuska

Podwyższenie składki rentowej po stronie pracodawców, wydłużenie wieku emerytalnego oraz reforma KRUS. To główne zadania, które przed rządem postawił Donald Tusk w swoim sejmowym expose.

Deficyt ma być niższy

W sejmowym expose premiera Tuska, które inauguruje drugą kadencję jego rządu, dominowały tematy gospodarcze. I nic dziwnego. Unia Europejska znajduje się w środku gigantycznego kryzysu finansów publicznych. Problemy fiskalne południowych krajów Wspólnoty będą przekładać się na dynamikę wzrostu gospodarczego w całej Europie.

Stąd też zapowiadane reformy mają przede wszystkim na celu uspokojenie rynków finansowych i obniżenie deficytu budżetowego. A zapowiedzi są ambitne. W 2012 r. Polska ma wyjść z procedury nadmiernego zadłużenia. Deficyt budżetowy ma wynieść 3 proc. Na koniec kadencji ma on wynieść tylko 1 proc.

Ulgi

Taki efekt mają dać m.in. zmiany w ulgach podatkowych, a także lepiej adresowana polityka społeczna. Zlikwidowana będzie ulga internetowa. Inaczej adresowana będzie  ulga na dziecko. W przypadku 3 i kolejnego dziecka ma wzrosnąć o 50 proc.

Zobacz serwis: Ulgi

Po kieszeni przedsiębiorców

Dużo większe pieniądze rząd zamierza jednak wyciągnąć z kieszeni przedsiębiorców. O 2 punkty procentowe ma być podwyższona składka rentowa. Podwyżkę odczują przedsiębiorcy, gdyż wzrośnie właśnie ta część składki płacona przez nich. Ma to dać kilkanaście miliardów oszczędności.

Zobacz serwis: Firma

Reforma emerytalna

Jedną z najważniejszych zapowiedzi jest wyrównanie i podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Takich rozwiązań od dawna domagali się ekonomiści. Zyskają także przyszli emeryci, którzy dzięki temu otrzymają wyższe emerytury. Zgodnie z zapowiedzią premiera wiek emerytalny będzie wydłużany stopniowo, o 3 miesiące każdego roku. Ostatecznie na emerytury będziemy przechodzić w wieku 67 lat. Dla mężczyzn wiek docelowy wiek emerytalny zostanie osiągnięty po 2020 r. Dłużej bo dopiero około 2040 do celu dotrze wiek emerytalny kobiet.

Kobiety zrównają się z mężczyznami w wieku emerytalnym. Docelowo wiek emerytalny wyniesie 67 lat.

Zobacz: Emerytury

Przywileje górnicze i emerytury mundurowe

Wreszcie też rządzący wezmą się za przywileje górnicze, które w większością są reliktem minionej epoki. Jak zapowiedział premier przywileje górnicze zostaną ograniczone jedynie do kręgu tych osób, które pracują przy wydobyciu. Po kieszeni dostanie m.in. armia związkowców.

Zmiany szukują się też w emeryturach mundurowych. Rząd planuje wydłużyć wiek emerytalny do 55 roku życia lub 25 lat służby. Prawo nie daje jednak możliwości wprowadzenia zmian w odniesieniu do obecnie zatrudnionych. Nowym zasadom poddani zostaną ci, którzy do służb mundurowych dołączą dopiero po reformie. Jednocześnie premier dał znać, iż wraz ze zmianami muszą iść w parze środki na wynagrodzenia. Na początek szef rządu zapowiedział 300 zł podwyżki dla policjantów i żołnierzy.

Ograniczenie przywilejów górniczych i reforma emerytur mundurowych. Premier zapowiedział także podwyżki dla policjantów i żołnierzy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wiek emerytalny zostanie wydłużony fot. Fotolia
Wiek emerytalny zostanie wydłużony fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama