REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Szkoła, Pieniądze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

"Kajko i Kokosz. Szkoła latania" - test z lektury autorstwa Janusza Christa

Lektura "Kajko i Kokosz. Szkoła latania" to fascynująca opowieść autorstwa Janusza Christa, znanego polskiego twórcy komiksów, która przenosi do świata pełnego przygód, humoru i niezwykłych bohaterów. Wyruszcie w podróż, gdzie spotkacie dwóch niezłomnych rycerzy - Kajko i Kokosza, którzy postanowili wziąć udział w niezwykłym przedsięwzięciu - szkole latania. Przygotujcie się na test wiedzy! Gotowi do lotu? Rozpoczynamy!

Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy. Czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę poznasz po kolorze stelaża

Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy PN-EN 1729-1:2007 oraz PN-EN 1729-2:2007. Ławki powinny być dopasowane do wzrostu ucznia. Sprawdź czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę!

To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Zakaz smartfonów w szkołach? Ekspert proponuje inne rozwiązanie [WYWIAD]

Czy wprowadzenie zakazu używania smartfonów w szkołach ma sens? W jaki sposób social media wykorzystują nasze słabości i kradną naszą uwagę? Co mają wspólnego z hazardem? Jak możemy oswoić nowe technologie?

REKLAMA

Zasiłek losowy w 2025, 2026 i 2027 r. [1000 zł, ZMIANY]

Pomoc w formie zasiłków losowych i inne działania interwencyjne będą kontynuowane w latach 2025-2027. Pojawi się jednak kilka zmian. Tak wynika z założeń projektów uchwały i rozporządzenia, które zostały opublikowane wykazie prac legislacyjnych rządu . Czy będzie łatwiej uzyskać pomoc?

Nauczyciel nie może zabrać uczniowi telefonu komórkowego, chociaż korzystanie z telefonów zakazane jest już w ponad połowie polskich szkół

Według badania przeprowadzonego przez Fundację GrowSPACE – w ponad połowie polskich szkół obowiązuje zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych na terenie szkoły i/lub podczas zajęć lekcyjnych. Zgodnie z informacją podaną przez Rzecznika Praw Obywatelskich – niezgodny z prawem, może natomiast okazać się sposób egzekwowania ww. zakazu przez placówkę oświatową. Problem nadużywania przez uczniów urządzeń cyfrowych – wymaga również szerszego spojrzenia.

Szkoła z internatem szansą na edukację w renomowanej placówce

W dzisiejszych czasach dostęp do wysokiej jakości edukacji jest kluczowy dla przyszłego sukcesu. Nic dziwnego, że szkoły oferujące możliwość zamieszkania w internacie stają się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla uczniów z całej Polski. Dzięki takiemu rozwiązaniu, utalentowana młodzież, niezależnie od miejsca zamieszkania, może realizować swoje marzenia o nauce w renomowanych placówkach.

Nauczyciele w szkołach zabraniają uczniom picia wody i wychodzenia do toalety podczas zajęć lekcyjnych. Zapytaliśmy o to Kuratorium Oświaty

Choć niewątpliwie, tak być nie powinno – regularne i niczym nieskrępowane picie wody przez uczniów oraz korzystanie z infrastruktury sanitarnej w szkołach – jest przedmiotem licznych kontrowersji i sprzecznych praktyk poszczególnych placówek. Szkoły niejednokrotnie wprowadzają w tym zakresie zakazy, które zamieszczają nawet w swoich regulaminach. Czy zatem – zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem – nauczyciel może zabronić uczniowi picia wody i wyjścia do toalety podczas zajęć lekcyjnych? Niestety, nawet Kuratorium Oświaty w Warszawie, nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. Z przepisów regulujących podstawowe prawa dziecka oraz aktualnych zaleceń, wynika natomiast, że sprawa powinna być, nic innego, jak – oczywista. 

REKLAMA

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Raport o stanie dostępności do 31 marca 2025 r.

Do 31 marca 2025 r. szkoły i placówki oświatowe powinny sporządzić raport o stanie dostępności. Obowiązek ten wynika z ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Co trzeba wiedzieć o raporcie?

MEN: Zmiana terminów składania wniosków o zajęcia dla uczniów mniejszości narodowych i etnicznych

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało zmianę terminów składania wniosków i oświadczeń w sprawie organizacji zajęć dla uczniów mniejszości narodowych i etnicznych. W 2025 r. będzie obowiązywał okres przejściowy.

Edukacja domowa, czyli o tym, że dziecko wcale nie musi chodzić do szkoły

Edukacja domowa (z ang. homeschooling), to nic innego, jak spełnianie obowiązku nauki lub obowiązku szkolnego poza przedszkolem i/lub szkołą, w ramach której, to rodzice lub opiekunowie prawni dziecka, przejmują na siebie obowiązek jego nauczania. Z roku na rok, staje się ona, w Polsce, coraz popularniejsza, do czego – z dużym prawdopodobieństwem – przyczyniły się doświadczenia ostatnich lat, związane z pandemią COVID-19 i będą jej efektem – przymusową nauką zdalną. Zgodnie z danymi Ministerstwa Edukacji Narodowej – w roku szkolnym 2023/2024 – liczba uczniów w edukacji domowej wrosła o 40 proc., w stosunku do roku szkolnego 2022/2023.

MEN zbada, jak korzystać ze smartfonów w szkołach. Będzie zakaz?

60 proc. szkół w Polsce zdecydowało się na całkowity zakaz korzystania z telefonów komórkowych przez uczniów. W 2025 r. MEN planuje przeprowadzenie badań dotyczących sposobów uregulowania przez szkoły zasad korzystania ze smartfonów i innych urządzeń elektronicznych.

Będzie zmiana zasad okazywania zaświadczeń o niekaralności przez rodziców

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceminister sprawiedliwości, zapowiedziała zmianę zasad okazywania zaświadczeń o niekaralności przez rodziców opiekujących się dziećmi w szkołach. Zmieni się także katalog przestępstw, za których skazanie powinno wykluczać pracę z dziećmi. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji tzw. ustawy Kamilka.

Za co odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej

Za co odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej? Jakie zadania realizuje? Kto wchodzi w skład kierownictwa MEN?

W sklepach drożej niż rok temu. Najwięcej płacimy z słodycze

Podstawowy koszyk zakupowy polskiego konsumenta robi się coraz droższy. Według analizy cyklicznego raportu pt. „Indeks Cen w Sklepach Detalicznych” blisko 77 tys. cen, w styczniu br. w sklepach było drożej średnio o 5,9% niż rok wcześniej.

Lekcja historii w Miejscu Pamięci. Muzeum Auschwitz organizuje pobyty studyjne dla polskich uczniów

Możliwość uczestnictwa w niezwykłej lekcji historii. Centrum edukacyjne należące do Muzeum Auschwitz organizuje pobyty studyjne w Miejscu Pamięci Auschwitz dla uczniów 8. klas podstawówek i szkół ponadpodstawowych. Muzeum zaprasza szkoły do zapisów.

Objęcie nauką języka mniejszości lub języka regionalnego. Zmiany już w roku szkolnym 2025/2026 r.

Będą nowe terminy na składanie wniosków o objęcie nauką języka mniejszości lub języka regionalnego w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej oraz naukę języka mniejszości lub języka regionalnego i naukę własnej historii i kultury w szkole oraz na składanie oświadczeń o rezygnacji. Pojawił się projekt rozporządzenia

Ksiądz ujawnił skąd bierze na to pieniądze. Pokazał w internecie rachunki. W sieci zawrzało

Jakie mają domy, samochody, ile mają na bankowych kontach… ze swojej zamożności publicznie muszą się „spowiadać” w oświadczeniach majątkowych politycy. Tą drogą, ale zupełnie dobrowolnie, poszedł proboszcz łódzkiej parafii pod wezwaniem świętego Franciszka z Asyżu, który w mediach społecznościowych ujawnił ile pieniędzy miesięcznie trafia na tacę i na co są wydawane. W sieci pozytywnie zawrzało od entuzjastycznych komentarzy. „Brawo za postawę” , „Tak to powinno wyglądać”, chwalą proboszcza internauci. 

Sprawdzian z ortografii dla klas I-III: "ch" czy "h"? Jak to się pisze?

Czy wiesz, że... kiedyś inaczej wymawiało się "ch" i "h"? "Ch" było bezdźwięczne, "h" dźwięczne. Rozwiąż test i sprawdź, czy popełniasz te popularne błędy dotyczące pisowni "ch" i "h".

Zakończenie roku szkolnego 2025 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2024/2025? Do kiedy są wakacje? Czy rok szkolny kończy się dla wszystkich uczniów w tym samym czasie?

Świadectwo z czerwonym paskiem 2025 r. Jaka średnia do paska? Czy można mieć 3 na świadectwie?

Ile musi wynosić średnia ocen, aby na świadectwie był czerwony pasek? Czy wliczają się oceny ze wszystkich przedmiotów? Co z oceną z zachowania? Sprawdzamy.

Piątki wolne od nauki w szkołach jat teraz soboty, to efekt zmian czasu pracy w kodeksie pracy

Lekcje w szkołach tylko od poniedziałku do czwartku: dziś to brzmi mało prawdopodobnie, ale wszystko może się zmienić gdy w kodeksie pracy czas pracy zostanie zadekretowany jako czterodniowy tydzień pracy. Czy da się jednak proces edukacji dzieci i młodzieży skrócić z pięciu do czterech dni w tygodniu, by dostosować go do czasu pracy nauczycieli?

Będzie jeden bezpłatny dziennik elektroniczny? MEN wyjaśniło jak wygląda sytuacja. Od kiedy rodzice nie będą musieli płacić?

W odpowiedzi na interpelację MEN przypomniało, jakie przepisy regulują zasady korzystania z dziennika elektronicznego. Poinformowało też, że rozważane jest wprowadzenie jednego w pełni bezpłatnego dziennik, z którego miałyby korzystać wszystkie placówki.

Pieniądze płyną w obie strony: Polacy przesłali 5,3 mld zł do kraju, cudzoziemcy wywieźli 5,9 mld zł

W III kwartale 2024 r. Polacy pracujący za granicą przelali do kraju 5,3 mld zł, podczas gdy obcokrajowcy zatrudnieni w Polsce wysłali za granicę aż 5,9 mld zł – podaje NBP. Najwięcej środków wypłynęło na Ukrainę, a transfery imigrantów znacząco spadły rok do roku. Czy Polska traci na tej wymianie?

Jakie są zawody o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa? MEN opublikowało prognozę

Zawody o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa. Jakie jest zapotrzebowanie na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy na 2025 r.? MEN opublikował obwieszczenie ws. prognozy.

Progi podatkowe w 2025 r. Jest już przesądzone, że nie będzie 60 tys. zł kwoty wolnej od podatku, czyli żadnej poprawy w portfelu

W 2025 roku progi podatkowe pozostaną na obecnym poziomie, a kwota wolna od podatku wyniesie 30 tys. zł, tak jak dotychczas. Wciąż jednak pojawiają się zapowiedzi podniesienia kwoty wolnej do 60 tys. zł. Sprawdź, jakie będą Twoje podatki i co zrobić, aby nie przekroczyć wyższego progu podatkowego.

To koniec kłopotów rodziców w szkołach? Są pierwsze efekty kontroli MEN. Już nie trzeba będzie przedstawiać tych zaświadczeń. Od kiedy?

Czy to koniec kłopotów organizacyjnych w przedszkolach i szkołach? Są pierwsze efekty kontroli MEN. Przygotowano projekt zmian. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo nie trzeba będzie przedstawiać tych zaświadczeń.

Co z telefonami komórkowymi w szkołach? MEN odpowiada na ważne pytania

„W 2025 r. minister edukacji planuje przeprowadzenie badań dotyczących sposobów uregulowania przez szkoły zasad korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.” - zapowiedziała wiceministra Katarzyna Lubnauer w odpowiedzi na interpelację poselską.

Darowizna pieniężna od obojga rodziców. Jak zgłosić? Ile wniosków SD-Z2?

Darowizna pieniężna od rodziców to często spotykany sposób wsparcia finansowego. Jednakże, związane z nią formalności podatkowe mogą wydawać się skomplikowane. W Polsce, istotne jest prawidłowe zgłoszenie takiej darowizny w urzędzie skarbowym, co wiąże się z koniecznością złożenia odpowiednich formularzy. Jak zgłosić darowiznę pieniężną od rodziców, ile formularzy SD-Z2?

Te pieniądze ZUS musi ci wypłacić, to wypłata gwarantowana. Ale sam tego nie zrobi, więc pamiętaj, że musisz złożyć wniosek

Na rentę wdowią czekały 2 miliony osób. Jednak nie każda wdowa i nie każdy wdowiec, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej mają do niej prawo. Co można zrobić? W większości przypadków ZUS i tak musi wypłacić im pieniądze po zmarłym. Jednak sam tego nie zrobi, trzeba złożyć wniosek.

Darowizna od matki a zwolnienie z podatku. Fiskus nie miał wątpliwości, że ten jeden warunek nie został spełniony

Aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizny, konieczne jest spełnienie określonych warunków, w tym udokumentowanie przekazania środków na rachunek bankowy. Przekonała się o tym podatniczka, której darowizna w gotówce, wpłacona później na konto za pośrednictwem kantoru, nie została uznana za zwolnioną z opodatkowania. Sprawę wyjaśnił fiskus.

Jak liczyć staż urlopowy? Co się wlicza? [Szkoła]

Staż urlopowy pracownika jest ważny przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego. Kodeks pracy przewiduje 10 lat stażu jako granicę nabycia prawa do wyższego wymiaru urlopu. Ile dni urlopu należy się po 10 latach? Ile lat do stażu urlopowego daje liceum, technikum, szkoła zawodowa, szkoła policealna, a ile studia?

Kolejne zmiany w szkołach. Dotyczą usprawiedliwiania nieobecności. MEN uwzględnia głos nauczycieli i zagraniczne wzorce

Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów w szkole budzą kontrowersje i już od dłuższego czasu są przedmiotem uwagi nauczycieli i MEN. Okazuje się, że prowadzone są w tym zakresie prace nad zmianami. Czego powinni spodziewać się uczniowie?

Koniec z płaceniem za nieobecności. W czasie choroby i nie tylko, pieniądze się nie należą – tak orzekł sąd. Kto straci?

Nieobecność oznacza brak działania. Brak działania z kolei oznacza brak kosztów i utraconych korzyści. Wszystko to razem oznacza natomiast, że za ten czas nie należą się diety i nie ma w tym zakresie swobody dokonywania ustaleń.

Strefy Rodziców w szkołach. Zakazy wchodzenia do szatni, jadalni, klas oraz rozmów z nauczycielami

W artykule przedstawiam ograniczenia dla rodziców wprowadzone przez jedną ze szkół. Szkoła wprowadziła szereg ograniczeń dla rodziców i opiekunów prawnych uczniów (w artykule pomijam ograniczenia dla innych osób niż rodzice). Podstawowy problem? Podstawa prawna dla takich zakazów. Powinna być w ustawie, a nie regulaminie szkoły albo uchwale gminy. Podstawowe pytanie? Co z tym zrobi min. edukacji B. Nowacka? 

Najbliższe dni wolne od szkoły

W pięciu województwach rozpoczęły się już ferie zimowe. Chodzi o następujące województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie. Oznacza to, że uczniowie z tych terenów pójdą dopiero do szkoły od poniedziałku, 3 lutego 2025 r. Kiedy uczniowie z kolejnych województw rozpoczynają ferie zimowe?

Jak przyspieszyć zwrot podatku? Możesz zrobić te trzy rzeczy, aby w 2025 r. pieniądze szybciej wpłynęły na konto. Sprawdź jakie

Wielu podatników niecierpliwie czeka na zwrot na konto nadpłaty podatku wynikającej z rozliczenia rocznego. Jednak usługa Twój e-PIT zostanie uruchomiona dopiero od połowy lutego. Co można zrobić by przyspieszyć ustawowe terminy?

Zasiłek stały w 2025 r. Jakie kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej? Jakie kryteria dochodowe?

Maksymalna kwota zasiłku stałego w 2025 roku wynosi 1229 zł. Jakie są kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r.? Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie wszystko wyjaśnia. Są też nowe kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej oraz kwota dochodu z 1 ha przeliczeniowego.

Jedna lekcja religii tygodniowo w szkole od 1 września 2025 r. Ministra edukacji podpisała rozporządzenie

Jedna lekcja religii lub etyki tygodniowo w szkole od 1 września 2025 r. Ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

Zmiany w terminach ferii zimowych. MEN wyjaśnia powody decyzji

MEN wprowadza zmiany w terminach ferii zimowych, które zaczną obowiązywać od roku szkolnego 2025/2026. Resort tłumaczy, że nowe grupy województw, mające ferie w tych samych terminach, zostały zaprojektowane w odpowiedzi na postulaty rodziców, organizacji turystycznych i parlamentarzystów.

Czy można zdać z 1 na koniec semestru? Decydują o tym przepisy i statut szkoły. Sprawdź, co robić, jeśli twoje dziecko jest zagrożone

Regulacje dotyczące oświaty bywają niejasne dla uczniów i ich rodziców. Szczególnie, że zasady funkcjonowania poszczególnych placówek różnią się między sobą. Różne też bywają tryby postępowania w sytuacji, gdy na koniec semestru uczeń otrzyma ocenę niedostateczną.

Jesienne ferie w szkołach. Do MEN trafiają postulaty, których nie można ignorować. Trzeba się przyjrzeć organizacji roku szkolnego

Organizacja roku szkolnego nie zmieniła się od lat. Zimowa i wiosenna przerwa świąteczna, a do tego ferie zimowe i wakacje. Czy to się zmieni? Mówi się o trzech semestrach i dodatkowych feriach jesiennych.

Dostałeś jedną z 23 tys. decyzji odmownych od ZUS? Sprawdź, jak się odwołać i walczyć o swoje pieniądze. Masz na to 30 dni

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał 23 tys. odmownych decyzji w sprawie wakacji składkowych. Jak się odwołać od decyzji ZUS i walczyć o swoje pieniądze, jeśli jedna z nich trafiła do twojej skrzynki na profilu w PUE ZUS/eZUS?

Dofinansowanie dla uczniów na zajęcia dodatkowe. W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Ruszył nowy program pilotażowy

W ramach realizowanego przez programu pilotażowego uczniowie klas 5–8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych mogą uzyskać stypendium w wysokości 2500 zł brutto do wykorzystania w trakcie jednego semestru nauki. Na razie to program pilotażowy.

Do kiedy trzeba wystawić oceny? Niektórzy uczniowie już znają proponowane za pierwsze półrocze, a inni nadal muszą czekać. Jak jest w twojej szkole?

Kiedy rodzice i uczniowie poznają oceny za pierwszy semestr nauki? Niektórzy myśleli o tym już przed świętami, bo w dziennikach elektronicznych pojawiły się pierwszy oceny proponowane. Jednak nie każdy dowiedział się tak szybko, jak poszło dziecku. Czy termin ferii zimowych ma z tym coś wspólnego?

Jak rodzice powinni korzystnie wziąć urlop w 2025 r.? Jak rozplanować urlop pod kątem wolnego w przedszkolach i szkołach

Wkrótce zaczynają się zimowe ferie w szkołach. Rodzice często planują urlopy wypoczynkowe tak, aby mogli skorzystać z wypoczynku w dni, kiedy ich dzieci mają wolne od nauki. Pozwala to na wspólne spędzenie czasu i tym samym zapewnienie dzieciom opieki podczas np. ferii czy wakacji. Jak zatem w 2025 r. zaplanować urlop wypoczynkowy? Jak wykorzystać do tego dni wolne od nauki i pracy?

Czterodniowy tydzień nauki w szkołach, wszystkie piątki wolne od lekcji jak soboty

Wolne wszystkie piątki od pracy, tak jak dziś soboty, to tylko kwestia czasu gdy tak ustanowiony tydzień pracy zostanie usankcjonowany odpowiednimi zapisami w kodeksie pracy. Zmieni on nie tylko gospodarkę, ale i sferę usług publicznych, w tym oświatę. Nic więc dziwnego, że już teraz trwają analizy.

Dlaczego nauczyciele dostali niższe przelewy? Pieniądze w większości przypadków będzie można odzyskać, ale trzeba wiedzieć jak

Część nauczycieli otrzymała w listopadzie i grudniu 2024 roku niższe przelewy, niż się spodziewali. Było to niemiłe zaskoczenie. Pieniądze można jednak nadal odzyskać. Trzeb jednak wiedzieć, jak to zrobić.

Wydatki na termomodernizację, zawieszony program czyste powietrze, co teraz z dofinansowaniem - czy przepadnie

Ponosisz wydatki na ocieplenie lub wymianę pieca na ekologiczny i w kalkulacji uwzględniłeś dotację z programu Czyste Powietrze, teraz robisz to na własne ryzyko. Co prawda program ma być wznowiony na wiosnę, ale na zupełnie nowych zasadach, które w tej chwili są wielką niewiadomą. Może więc się okazać, że całą swoją inwesrycję pro- ekologiczną przyjdzie ci pokryć z własnych środków.

REKLAMA