REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wniosek, świadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

E-wnioski dot. dopłat bezpośrednich już od 15 lutego 2018 r.

Ustawa o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw zacznie obowiązywać już 15 lutego 2018 r. Co się zmieni?

Od 2018 r. wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz obszarowych PROW tylko elektronicznie

Od 2018 roku wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych PROW składać będzie można tylko w formie elektronicznej (za pośrednictwem aplikacji e-wniosek).

Wniosek o świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego - 2018

Od 1 października 2017 r. rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy z funduszu alimentacyjnego. Aby wcześnie otrzymać pieniądze warto złożyć wniosek jak najszybciej.

Wniosek o świadczenie 500+ na październik 2017 r.

Im szybciej świadczeniobiorca złoży wniosek tym szybciej otrzyma pieniądze. Kiedy należy złożyć wniosek aby świadczenie 500+ otrzymać w pierwszej kolejności?

REKLAMA

Instytucja świadka koronnego w Polsce

Instytucja świadka koronnego uregulowana jest w ustawie z dnia 25 czerwca 1997 r. o świadku koronnym. Najczęściej stosowana jest w sprawach o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w zorganizowanej grupie lub w sytuacji gdy istnieje związek mający znaczenie dla popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego.

Świadek incognito - art. 184 kpk

Świadek incognito może pojawić się w każdej sprawie, najczęściej z uwagi na rodzaj i przesłanki uzasadniające jego powołanie, będzie występował w sprawach o najpoważniejsze przestępstwa. Ustanowienie świadka incognito zależy czy istnieje obawa niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia, wolności albo mienia w znacznych rozmiarach dla świadka lub dla osoby najbliższej, musi być uzasadniona.

Można złożyć wniosek o 500 plus online

Trwa przyjmowanie wniosków o świadczenie 500 plus. Można złożyć zarówno tradycyjnie w urzędzie, pocztą jak i online.

500+ dla samotnych rodziców 2017 r.

Samotni rodzice otrzymają świadczenie 500+, ale uzależnione jest to od alimentów od drugiego rodzica. Jakich formalności musi dopełnić samotny rodzic aby otrzymać świadczenie 500+?

REKLAMA

Zaświadczenie o samodzielności lokalu

Właściciel nieruchomości składa wniosek o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu. Wniosek, o którym mowa w zdaniu poprzednim, wydawany jest przez właściwego starostę.

Niestawiennictwo świadka na rozprawie karnej

Obowiązek stawiennictwa świadka na rozprawie wynika z art. 177 kpk. Co w sytuacji jeśli prawidłowo zawiadomiony świadek nie stawi się na rozprawę?

Obniżenie unijnych ceł - wzór sprzeciwu

Ministerstwo Rozwoju opublikowało wzór sprzeciwu oraz listę wniosków przedstawioną przez Komisję Europejską.

Zasady obliczania terminów w postępowaniu administracyjnym

Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: KPA) wyznacza terminy do dokonywania pewnych czynności w postępowaniu administracyjnym. Są one wiążące zarówno dla organu administracji publicznej jak i dla innych uczestników postępowania.

Samorządowcy wycofali wniosek z TK

Samorządowcy bardzo długo czekali na rozprawę przed TK dotyczącą dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Rozprawa nie odbyła się jednak - z powodu wycofania wniosku przez samorządowców.

Czy wystarczy wysłanie wniosku o informację na e-mail gminy?

Mieszkaniec wysłał wniosek o udostępnienie informacji publicznej na oficjalny adres e-mailowy gminy. Czy taka forma wystarczy, by uznać, że wniosek został doręczony?

Wniosek o "Rodzina 500 plus" on-line

Wniosek o świadczenie z programu "500 plus" można złożyć również online. Dokumenty będą bezpłatnie przyjmowane od 1 kwietnia 2016 r.

Ustalanie prawa do świadczenia wychowawczego

Prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest co do zasady na okres od dnia 1 października do dnia 30 września roku następnego. W przypadku złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. w terminie od dnia 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r. (włącznie), prawo do świadczenia wychowawczego na podstawie tego wniosku ustala się począwszy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od dnia 1 kwietnia 2016 r. i w konsekwencji wypłata świadczenia po jego przyznaniu dokonywana jest w takim przypadku z odpowiednim wyrównaniem.

Wniosek jednostki budżetowej o zmianę w planie wydatków budżetowych - wzór

Zmiana kwot dochodów i wydatków następuje w drodze uchwały organu stanowiącego JST lub wykonawczego JST (województwa, powiaty) oraz zarządzenia wójta/burmistrza/prezydenta miasta (organ wykonawczy gminy). Wiele zmian zachodzących w budżecie JST w trakcie roku jest efektem składanych wniosków przez kierowników jednostek budżetowych JST. Najczęściej zmiany te dotyczą przeniesienia środków finansowych w planie wydatków pomiędzy poszczególnymi podziałkami klasyfikacji budżetowej w zakresie realizowanych przez jednostkę budżetową zadań statutowych.

Przesłuchanie dziecka w odpowiednich warunkach

Rzecznik Praw Dziecka chce, aby wszystkie dzieci były przesłuchiwane w specjalnym pomieszczeniu i z udziałem psychologa. Niestety obecnie to uprawnienie przysługuje dzieciom poniżej 15 lat, w sprawach karnych.

Wnioski o świadczenia przez internet od 2016 r.

Ułatwienia przy składaniu wniosków i przyznawaniu świadczeń, krótszy czas wydania decyzji oraz dokładniejsze weryfikowanie uprawnień – to najważniejsze zmiany, które wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych i innych ustaw podpisana przez Prezydenta RP.

W jakiej formie należy składać wnioski urlopowe

W mojej firmie nie ma elektronicznego obiegu dokumentów. Czy prezes może żądać ode mnie abym wniosek urlopowy składała mejlowo?

Wniosek o ogłoszenie upadłości firmy transportowej

W jakich przypadkach można ogłosić upadłość? W jaki sposób napisać wniosek o ogłoszenie upadłości?

Badanie przez radę powiatu wniosku o rozwiązanie stosunku pracy z radnym

Rada powiatu może odmówić wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, nie tylko wtedy gdy podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu, ale również w przypadku gdy podstawą tego rozwiązania są inne zdarzenia niezwiązane z wykonywaniem tego mandatu.

Ustawa o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka weszła w życie

8 kwietnia 2015 r. weszły w życie przepisy Ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka.

Kim jest świadek koronny?

Instytucja świadka koronnego została wprowadzona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 25 czerwca 1997 roku. Celem wprowadzenia tej instytucji była poprawa efektywności zwalczania przestępczości zorganizowanej, gangów, mafii.

Pozycja świadka w procesie karnym 2015

Pozycja świadka i pokrzywdzonego w procesie karnym została wzmocniona na skutek podpisania w dniu 15 grudnia 2014 roku ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka, przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jakie zasady, warunki i zakres ochrony pozycji świadka wprowadza ustawa?

Nowy dowód osobisty dopiero w marcu 2015

Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego będzie można składać dopiero w marcu 2015 roku. Termin wprowadzenia nowych dokumentów tożsamości został przesunięty o dwa miesiące (z 1 stycznia na 1 marca 2015 roku). Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność.

Dowód osobisty – 1 marca 2015

Wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie całego kraju będzie można składać – zgodnie z informacją przekazaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - dopiero od 1 marca 2015. Termin wprowadzenia nowych dowodów osobistych został przesunięty o dwa miesiące.

Ochrona świadka i pokrzywdzonego przez policję

Ochrona świadka i pokrzywdzonego została rozszerzona przez sejmowe komisje w środę – 26 listopada 2014 roku. Nowa ustawa o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka rozszerza ochronę świadków także na sprawy o wykroczenia, m.in. w formie asysty policjantów.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Już 12 listopada 2014 roku (w środę) mija termin składania przez wyborców wniosków o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania. Jak prawidłowo wypełnić wniosek o dopisanie do spisu wyborców?

Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej

Każdy podatnik może złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego. Musi jednak wykazać interes prawnopodatkowy i może dotyczyć stanu zaistniałego lub przyszłego. Jakie informacje należy zawrzeć we wniosku? Ile kosztuje jego wydanie?

Brak winy we wniosku o przywrócenie terminu

Przywrócenie terminu ma charakter subiektywny oraz zależy wyłącznie od należytego uprawdopodobnienia okoliczności świadczących o braku winy w przywróceniu terminu. Przypomnieć należy, iż udowodnienie okoliczności a jej uprawdopodobnienie nie są pojęciami tożsamymi.

Urlop okolicznościowy - śmierć dziadka [WNIOSEK]

Prawo pracy przyznaje pracownikom możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego z tytułu śmierci dziadka. Czy potrzebny jest akt zgonu? Na jaki wymiar urlopu może liczyć pracownik? Jak napisać wniosek o wolne na pogrzeb? Pobierz wzór wniosku.

Urlop rodzicielski - wzór wniosku

Bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego trwającego 26 tygodni (art. 1821a § 1 k.p.). Urlop rodzicielski może być podzielony maksymalnie na 3 części, przypadające jedna po drugiej i trwające minimum 8 tygodni. Z urlopu rodzicielskiego mogą korzystać oboje rodzice równocześnie. W takim przypadku wymiar urlopu wykorzystanego przez każde z nich sumuje się.

Ochrona i pomoc dla pokrzywdzonego i świadka na nowych zasadach

Nowe zasady, warunki i zakres stosowania środków ochrony i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka przewiduje projekt ustawy przygotowany przez Ministra Sprawiedliwości. Jaka ochrona będzie zagwarantowana pokrzywdzonym i świadkom w postępowaniu karnym?

Ochrona świadka w postępowaniu karnym

Ochrona świadka w postępowaniu karnym zostanie kompleksowo uregulowana w postaci jednolitego aktu prawnego. Przepisy projektowanej ustawy, regulują szczegółowo zasady, warunki i zakres stosowania środków ochrony i pomocy kierowanej do pokrzywdzonego i świadka oraz osób im najbliższych, jeśli istnieje realne zagrożenie dla ich życia lub zdrowia.

Pokrzywdzony i świadek lepiej chronieni w procesie karnym

Rada Ministrów przyjęła 15 lipca 2014 r. projekt ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka, który określa zasady, warunki i zakres stosowania środków ochrony i pomocy kierowanej do pokrzywdzonego i świadka oraz osób im najbliższych w sytuacji toczącego się lub zakończonego postępowania karnego (postępowania karnego skarbowego), jeśli istnieje zagrożenie dla ich życia lub zdrowia.

Karta Dużej Rodziny – duże zainteresowanie programem

Karta Dużej Rodziny – zgodnie z informacjami pochodzącymi z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - cieszy się dużym zainteresowaniem. Najwięcej chętnych do programu zgłasza się na Śląsku, Mazowszu i Pomorzu.

Zmiany w zasadach składania wniosków o wpis do księgi wieczystej

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego oraz niektórych ustaw. Zmiany obejmują m.in. dołączanie dokumentów do wniosku o wpis do księgi wieczystej wyłącznie w formie papierowej.

Karta Dużej Rodziny – wniosek

Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny można składać od 16 czerwca 2014 roku (poniedziałku). Karta Dużej Rodziny jest imiennym dokumentem o zasięgu ogólnokrajowym, który uprawnia do korzystania ze zniżek i ulg. Jak powinien wyglądać wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny?

Wybory do europarlamentu – głosowanie poza miejscem zamieszkania

Już w niedzielę – 25 maja 2014 roku – odbędą się w Polsce wybory do europarlamentu (Parlamentu Europejskiego). Możliwe jest także głosowanie w wyborach poza miejscem zamieszkania. W tym celu należy do 20 maja 2014 roku (wtorek) złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w miejscu pobytu czasowego.

Spłata mandatu w ratach - jak przygotować wniosek?

Istnieje możliwość spłaty mandatu w ratach. Ważne jest jednak przygotowanie odpowiedniego wniosku. Oto wskazówki jak go napisać.

Wyjawienie majątku dłużnika

Wyjawienie majątku dłużnika, czyli sporządzenie przez niego pisemnego wykazu posiadanego majątku wraz z podaniem jego lokalizacji, następuje na wniosek wierzyciela. Kto i w jakich sytuacjach może zostać zobligowany do wyjawienia majątku? Co grozi za niewyjawienie majątku?

Przesłuchanie świadka - zmiany

Od 27 stycznia 2014 r. w życie weszła zmiana ustawy – Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 2013 roku w sprawie sposobu przygotowania przesłuchania przeprowadzonego w trybie określonym w art. 185a-185c Kodeksu postępowania karnego.

Najczęstsze błędy popełniane w trakcie kościelnego procesu małżeńskiego – cz. I

Podczas trwania kościelnego procesu małżeńskiego można napotkać wiele błędów związanych z jego stroną formalną. Małżonkowie często nie posiadają wystarczającej wiedzy związanej z procesem. Jakie błędy są popełniane najczęściej? Czy można ich uniknąć?

Nowe urlopy wychowawcze pracowników i uprawnienia rodzicielskie przedsiębiorców

Pracownik-rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy urlopu wychowawczego, a nie tak jak dotychczas 3 lata. Jeden miesiąc urlopu wychowawczego został bowiem zarezerwowany wyłącznie dla jednego pracownika-rodzica i nie może z niego skorzystać drugi z rodziców. To najważniejsza zmiana z obowiązujących od 1 października 2013 r. nowych zasad udzielania urlopów wychowawczych.

Kontradyktoryjnośc w procesie karnym

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wprowadza kontradyktoryjność procesu karnego, czyli sytuację, w której strony są sobie równe i toczą spór przed sądem pełniącym rolę arbitra.

Wniosek o urlop rodzicielski

Możliwość skorzystania z urlopu rodzicielskiego została wprowadzona do polskiego porządku prawnego z dniem 17 czerwca tego roku. Komu, kiedy i na jakich zasadach przysługuje urlop rodzicielski oraz jak go uzyskać?

Przesłuchanie małoletniego pokrzywdzonego i świadka – zmiany od 2014 r.

27 stycznia 2014 r. wejdzie w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z nowymi przepisami małoletniego pokrzywdzonego, który nie ukończył 15 lat można przesłuchać z udziałem biegłego psychologa, jeżeli przesłuchanie w innych warunkach mogłoby wywrzeć negatywny wpływ na jego stan psychiczny. Jakie jeszcze zmiany wprowadzi nowelizacja?

Instytucja małego świadka koronnego

Małym świadkiem koronnym jest sprawca, który wraz z innymi osobami współdziałał w popełnieniu przestępstwa, a który organom ścigania ujawnił niezbędne informacje dotyczące okoliczności jego popełnienia. W takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka nadzwyczajne złagodzenie kary.

Przesłuchanie świadka anonimowego

Świadkiem incognito jest osoba, wobec której istnieje uzasadniona obawa zagrożenia dla życia, zdrowia, wolności luba mienia bądź wobec osób dla niej najbliższych. Tożsamość świadka dla celów procesowych zostaje utajniona. Świadka incognito przesłuchuje prokurator bądź sąd w wyznaczonym przez sąd miejscu lub przy użyciu odpowiednich urządzeń technicznych.

REKLAMA