REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może się starać o wyprawkę szkolną 300 zł?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Wyprawka szkolna 300 zł/ Fot. Fotolia
Wyprawka szkolna 300 zł/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kto oprócz rodziców może się starać o wyprawkę szkolną w kwocie 300 zł na każde dziecko? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie dobry start?

Wsparcie dla rodzin

Rządowy program „Dobry start” ma wspomóc rodziny w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z pomocy może skorzystać 3,4 mln rodzin.

REKLAMA

O świadczenia drogą elektroniczną będzie można się starać już od 1 lipca 2018 r. Wnioski złożymy za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną. Papierowo o świadczenia będzie można wnioskować od 1 sierpnia 2018 r. Dokumenty będą przyjmowane przez instytucje realizujące program „500+”.

Zobacz więcej: Wniosek o wyprawkę szkolną (300 zł na dziecko) od 1 lipca 2018 r.

Dziecko w szkole

Kwota 300 zł na wyprawkę szkolną przysługuje raz w roku na każde rozpoczynające rok szkolny dziecko do ukończenia 20 roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych granica wiekowa to 24 rok życia.

REKLAMA

O wsparcie można ubiegać się, jeżeli dziecko jest uczniem szkoły podstawowej, dotychczasowego gimnazjum, szkoły ponadpodstawowej i dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej, szkoły artystycznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki. Program obejmuje także wychowanków młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Córka pani Hanny w nadchodzącym roku szkolnym rozpocznie edukację w tzw, „zerówce”. Pani Hanna chciałaby ubiegać się o 300 zł na wyprawkę dla dziewczynki. W takim przypadku jednak wsparcie nie będzie mogło zostać wypłacone. Zgodnie z § 6. pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” świadczenie nie przysługuje na dziecko z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego.

Program nie obejmuje również uczniów szkół policealnych, szkół dla dorosłych oraz studentów.

Polecamy serwis: Edukacja

Kto może złożyć wniosek?

Wniosek może zostać złożony przez:

  • rodzica;
  • opiekuna prawnego;
  • opiekuna faktycznego (czyli osobę faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, jeżeli wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o jego przysposobienie);
  • rodzica zastępczego:
  • osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka;
  • dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej.
  • osobę uczącą się (czyli pełnoletnią osobę ucząca się w szkole, niepozostającą na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony oraz osobę usamodzielnianą, o której mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej).

Pan Marek wspólnie z żoną Anną wychowują syna uczęszczającego do szkoły podstawowej. W takiej sytuacji małżonkowie nie złożą dwóch oddzielnych wniosków. Dokument powinien zostać bowiem złożony przez jednego z rodziców.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz. U z 2018 r., poz. 1061)

Zobacz również: 300 zł wyprawki na dobry start w roku szkolnym 2018/2019 – pytania, odpowiedzi

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA