reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Kto może się starać o wyprawkę szkolną 300 zł?

Kto może się starać o wyprawkę szkolną 300 zł?

Kto oprócz rodziców może się starać o wyprawkę szkolną w kwocie 300 zł na każde dziecko? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie dobry start?

Wsparcie dla rodzin

Rządowy program „Dobry start” ma wspomóc rodziny w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z pomocy może skorzystać 3,4 mln rodzin.

O świadczenia drogą elektroniczną będzie można się starać już od 1 lipca 2018 r. Wnioski złożymy za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną. Papierowo o świadczenia będzie można wnioskować od 1 sierpnia 2018 r. Dokumenty będą przyjmowane przez instytucje realizujące program „500+”.

Zobacz więcej: Wniosek o wyprawkę szkolną (300 zł na dziecko) od 1 lipca 2018 r.

Dziecko w szkole

Kwota 300 zł na wyprawkę szkolną przysługuje raz w roku na każde rozpoczynające rok szkolny dziecko do ukończenia 20 roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych granica wiekowa to 24 rok życia.

O wsparcie można ubiegać się, jeżeli dziecko jest uczniem szkoły podstawowej, dotychczasowego gimnazjum, szkoły ponadpodstawowej i dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej, szkoły artystycznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki. Program obejmuje także wychowanków młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych.

Córka pani Hanny w nadchodzącym roku szkolnym rozpocznie edukację w tzw, „zerówce”. Pani Hanna chciałaby ubiegać się o 300 zł na wyprawkę dla dziewczynki. W takim przypadku jednak wsparcie nie będzie mogło zostać wypłacone. Zgodnie z § 6. pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” świadczenie nie przysługuje na dziecko z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego.

Program nie obejmuje również uczniów szkół policealnych, szkół dla dorosłych oraz studentów.

Polecamy serwis: Edukacja

Kto może złożyć wniosek?

Wniosek może zostać złożony przez:

  • rodzica;
  • opiekuna prawnego;
  • opiekuna faktycznego (czyli osobę faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, jeżeli wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o jego przysposobienie);
  • rodzica zastępczego:
  • osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka;
  • dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej.
  • osobę uczącą się (czyli pełnoletnią osobę ucząca się w szkole, niepozostającą na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony oraz osobę usamodzielnianą, o której mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej).

Pan Marek wspólnie z żoną Anną wychowują syna uczęszczającego do szkoły podstawowej. W takiej sytuacji małżonkowie nie złożą dwóch oddzielnych wniosków. Dokument powinien zostać bowiem złożony przez jednego z rodziców.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz. U z 2018 r., poz. 1061)

Zobacz również: 300 zł wyprawki na dobry start w roku szkolnym 2018/2019 – pytania, odpowiedzi

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama