| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Kto może się starać o wyprawkę szkolną 300 zł?

Kto może się starać o wyprawkę szkolną 300 zł?

Kto oprócz rodziców może się starać o wyprawkę szkolną w kwocie 300 zł na każde dziecko? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie dobry start?

Wsparcie dla rodzin

Rządowy program „Dobry start” ma wspomóc rodziny w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z pomocy może skorzystać 3,4 mln rodzin.

O świadczenia drogą elektroniczną będzie można się starać już od 1 lipca 2018 r. Wnioski złożymy za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną. Papierowo o świadczenia będzie można wnioskować od 1 sierpnia 2018 r. Dokumenty będą przyjmowane przez instytucje realizujące program „500+”.

Zobacz więcej: Wniosek o wyprawkę szkolną (300 zł na dziecko) od 1 lipca 2018 r.

Dziecko w szkole

Kwota 300 zł na wyprawkę szkolną przysługuje raz w roku na każde rozpoczynające rok szkolny dziecko do ukończenia 20 roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych granica wiekowa to 24 rok życia.

O wsparcie można ubiegać się, jeżeli dziecko jest uczniem szkoły podstawowej, dotychczasowego gimnazjum, szkoły ponadpodstawowej i dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej, szkoły artystycznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki. Program obejmuje także wychowanków młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych.

Córka pani Hanny w nadchodzącym roku szkolnym rozpocznie edukację w tzw, „zerówce”. Pani Hanna chciałaby ubiegać się o 300 zł na wyprawkę dla dziewczynki. W takim przypadku jednak wsparcie nie będzie mogło zostać wypłacone. Zgodnie z § 6. pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” świadczenie nie przysługuje na dziecko z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego.

Program nie obejmuje również uczniów szkół policealnych, szkół dla dorosłych oraz studentów.

Polecamy serwis: Edukacja

Kto może złożyć wniosek?

Wniosek może zostać złożony przez:

  • rodzica;
  • opiekuna prawnego;
  • opiekuna faktycznego (czyli osobę faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, jeżeli wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o jego przysposobienie);
  • rodzica zastępczego:
  • osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka;
  • dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej.
  • osobę uczącą się (czyli pełnoletnią osobę ucząca się w szkole, niepozostającą na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony oraz osobę usamodzielnianą, o której mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej).

Pan Marek wspólnie z żoną Anną wychowują syna uczęszczającego do szkoły podstawowej. W takiej sytuacji małżonkowie nie złożą dwóch oddzielnych wniosków. Dokument powinien zostać bowiem złożony przez jednego z rodziców.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz. U z 2018 r., poz. 1061)

Zobacz również: 300 zł wyprawki na dobry start w roku szkolnym 2018/2019 – pytania, odpowiedzi

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »