REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o świadczenie 500 plus – kto powinien złożyć?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Kto składa wniosek o 500 plus?/fot. Shutterstock
Kto składa wniosek o 500 plus?/fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Który z rodziców powinien złożyć wniosek o świadczenie 500 plus? Komu przysługuje świadczenie w sytuacji, gdy rodzice nie mieszkają razem?

Osoby uprawnione do złożenia wniosku o świadczenie 500 plus

Wniosek o świadczenie wychowawcze mogą złożyć następujące osoby:

REKLAMA

 • matka;
 • ojciec;
 • opiekun faktyczny dziecka;
 • opiekun prawny dziecka.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe. Pytania i odpowiedzi.

Istotna faktyczna opieka nad dzieckiem

Kilka lat temu rozwiodłam się z mężem. Nie mieszka z nami, czasami odwiedza dzieci. Czy ma on prawo do złożenia wniosku o 500 zł na dziecko? Co stanie się, jeżeli obydwoje złożymy takie wnioski?

REKLAMA

Przepisy ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci określają sposób postępowania organów w przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów prawnych dziecka czy opiekunów faktycznych do świadczenia wychowawczego. Otóż w takiej sytuacji świadczenie powinno zostać wypłacone temu z rodziców lub opiekunów, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem.

Jeżeli zostaną złożone dwa wnioski, organ powinien ustalić kwestię faktycznego sprawowania opieki. W tym celu może zwrócić się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Istnieje również możliwość pozyskania informacji z wcześniejszego wywiadu środowiskowego. Ważne, by wywiad taki został przeprowadzony nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem otrzymania przez ośrodek pomocy społecznej wniosku o udzielenie informacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone od miesiąca, w którym przeprowadzono wywiad.

Organ odmówi przyznania świadczenia, jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze uniemożliwi przeprowadzenie wywiadu lub podczas tego wywiadu nie udzieli wyjaśnień co do okoliczności nim objętych, w tym przypadku dotyczących sprawowania opieki nad dzieckiem.

Kto pierwszy, ten lepszy

Razem z mężem wspólnie wychowujemy dziecko. Które z nas powinno złożyć wniosek o świadczenie?

Jeżeli rodzice wspólnie sprawują opiekę nad dzieckiem, świadczenie zostanie wypłacone temu z nich, który pierwszy złoży wniosek. Zasada ta ma zastosowanie również do opiekunów prawnych lub faktycznych.

Ile wniosków?

Wspólnie z żoną wychowujemy dwoje naszych dzieci, pochodzących z poprzednich związków. Żadne z nich nie jest jednak wspólne. Jak powinien wyglądać nasz wniosek o świadczenie?

Jeżeli jedno dziecko jest matki, a drugie ojca, to należy złożyć dwa wnioski o świadczenie. Każde z rodziców będzie się bowiem ubiegało o pieniądze na własne dziecko.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (j. t. Dz. U. z 2018 r., poz. 2134 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • niewiadoma
  2021-09-10 13:09:51
  A co jeśli matka mieszka z jednym dzieckiem a ojciec z drugim dzieckiem? Przy czym to ojciec dostał postanowienie Sądu, że do czasu rozwodu obydwoje dzieci ma być przy nim, a nie przy matce? Niemniej ojciec nigdy nie starał się odebrać matce tego dziecka które z Nią mieszka? Czy matce przysługuje te 500+ na dziecko które z Nią mieszka czy tylko ojciec może pobierać to świadczenie na obydwoje dzieci?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Eurowybory 2024 - kiedy? Do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, do 2 maja trzeba zgłosić kandydatów na posłów do PE

Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Natomiast do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 2 maja należy zgłosić kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka

Sąd rejonowy w Huddinge, pod Sztokholmem, aresztował na dwa tygodnie 17-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Prokuratura oskarża nastolatka o "ukrywanie przestępstwa". Yassin Z., z długimi kręconymi włosami, wszedł na salę sądową ubrany w koszulkę i spodnie dresowe, nie wykazując żadnych emocji. Przez swojego obrońcę przekazał, że "zaprzecza popełnieniu przestępstwa".

Mniej zarobimy na zleceniach. To efekt kamienia milowego KPO. Sprawdź, od kiedy i jak zmienią się przepisy. Już wiadomo.

Wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne, by Polska mogła otrzymać kolejne środki z KPO. To będzie koniec płacenia składek do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przesądził kamień milowy KPO.

Dramatycznie spadnie liczba ludności w Polsce. Ekspert ocenia, że konieczne będzie podwyższenie wieku emerytalnego

W Polsce zmniejsza się liczba ludności. Programy wspierające zwiększanie dzietności to za mało, by odwrócić niekorzystne trendy. Podwyższenie wieku emerytalnego będzie konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń – twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

REKLAMA

60 proc. wełny według metki, a w rzeczywistości jej brak. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań, UOKiK nałożył kary

Na firmy wprowadzające klientów w błąd informacją o składzie ubrań na metce UOKiK nałożył kary finansowe. "Konsumenci nie mogą samodzielnie zweryfikować składu surowcowego odzieży, muszą w tym zakresie ufać informacjom na etykiecie" - powiedział prezes Tomasz Chróstny. 

Nowy rejestr w kodeksie pracy. Wpiszesz do niego prace szczególne i pracowników je wykonujących [posiedzenie rządu 16 kwietnia]

Nowe przepisy w kodeksie pracy mają wyeliminować (albo ograniczyć) kontakt pracowników z takimi substancjami jak toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. To tzw. substancje reprotoksyczne.

Zmiana, która wpłynie na miliony Polaków. ZUS od umów-zleceń. Data reformy jest już znana

Rewolucja, która była zapowiadana przez kilka lat, teraz staje się nieunikniona. Chodzi o wprowadzenie składek ZUS dla wszystkich umów-zleceń. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej potwierdziło, że reforma w tym zakresie jest utrzymana w Krajowym Planie Odbudowy bez zmian. Ma ona wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Dodatkowe 2 dni urlopu z powodu działania siły wyższej. Jak w praktyce skorzystać?

Urlop z powodu działania siły wyższej to prawo do zwolnienia od pracy w przypadku nagłych zdarzeń rodzinnych, takich jak choroba lub wypadek, wymagających natychmiastowej obecności pracownika. Omawiamy, jak w praktyce można skorzystać z tego urlopu.

REKLAMA

Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

REKLAMA