reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Świadek > Niestawiennictwo świadka na rozprawie karnej

Niestawiennictwo świadka na rozprawie karnej

Obowiązek stawiennictwa świadka na rozprawie wynika z art. 177 kpk. Co w sytuacji jeśli prawidłowo zawiadomiony świadek nie stawi się na rozprawę?

Obowiązek złożenia zeznań

Zgodnie z art. 177 Kodeksu postępowania karnego, świadek ma obowiązek stawiennictwa i złożenia zeznań. Ponadto jest on zobowiązany do pozostawania w dyspozycji sądu, aż do czasu jego zwolnienia. Decyzję o powołaniu świadka podejmuje prokurator na etapie postępowania przygotowawczego lub sąd na etapie procesu.

Kara porządkowa za niestawiennictwo świadka na rozprawie

W sytuacji nieusprawiedliwionej nieobecności, świadkowi grozi kara pieniężna w wysokości do 3000 zł, a w ostateczności – przymusowe zatrzymanie i doprowadzenie przez policję. Wymienione sankcje znajdują zastosowanie także wtedy, gdy świadek bez zezwolenia opuścił miejsce przeprowadzanych czynności.

Zobacz: Sprawy karne

Usprawiedliwienie nieobecności

Przyczyną usprawiedliwiającą nieobecność może być choroba. Musi być ona potwierdzona zaświadczeniem lekarskim, przedstawionym organowi procesowemu. Warto wspomnieć, że w takich sytuacjach przesłuchanie świadka może się również odbyć w miejscu pobytu świadka.

Innymi przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność są nagłe, nieprzewidziane zdarzenia, które skutecznie uniemożliwiają świadkowi dotarcie na rozprawę. Jednak w każdym przypadku, usprawiedliwienie nieobecności zależy do ocennej decyzji sądu. Innymi słowy, sąd musi uznać, że dany powód w sposób dostateczny usprawiedliwia nieobecność.

Świadek może usprawiedliwić swoją nieobecność przed terminem rozprawy, składając pisemne usprawiedliwienie nieobecności, wraz z podaniem przyczyny niestawiennictwa. Jeśli kara porządkowa została już nałożona, świadek może w ciągu tygodnia od jej nałożenia wnieść zażalenie na postanowienie sądu, lub doręczyć swoje usprawiedliwienie.

Zgodnie z art. 177 § 1a, przesłuchanie świadka może nastąpić także przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie tej czynności na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku. Świadka, który nie może się stawić na wezwanie z powodu choroby, kalectwa lub innej niedającej się pokonać przeszkody, można przesłuchać w miejscu jego pobytu.

Zobacz: Sprawy urzędowe

Doręczenie wezwania

Osobie mającej występować w procesie w charakterze świadka doręczane jest pisemne wezwanie, które powinno zawierać oznaczenie organu wysyłającego, wskazanie, w jakiej sprawie, w jakim miejscu i czasie ma się stawić wzywany oraz uprzedzenie o skutkach niestawiennictwa. Doręczenie wezwania jest warunkiem prawidłowego wezwania świadka. Wysyłane jest ono za pośrednictwem poczty i wręczane za pokwitowaniem odbioru. W razie konieczności wezwanie może być dostarczone także przez Policję.

Odmowa przyjęcia wezwania sądowego wywołuje takie same skutki jak jego przyjęcie.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555 z późn. zm.)

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niestawiennictwo świadka na rozprawie karnej /Fot. Fotolia
Niestawiennictwo świadka na rozprawie karnej /Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Aksamit

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama