reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory do Parlamentu Europejskie > Wybory do PE 2019: dopisanie się do spisu wyborców

Wybory do PE 2019: dopisanie się do spisu wyborców

Dopisanie się do spisu wyborców jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy w wyborach do Parlamentu Europejskiego chcieliby zagłosować poza miejscem swojego zameldowania na pobyt stały. Wybory odbędą się 26 maja 2019 r. Do kiedy należy złożyć odpowiedni wniosek?

Dopisanie się do spisu wyborców w wybranym miejscu do 21 maja 2019 r.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 5 maja 2019 r. powinno nastąpić sporządzenie spisów wyborców przez gminy.

Do 21 maja 2019 r. będzie można składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania.

Osoby, które chciałyby skorzystać z możliwości głosowania za granicą będą moli do 23 maja 2019 r. zgłaszać wnioski o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą lub na polskich statkach morskich.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Kiedy warto dopisać się do spisu wyborców?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego głosujemy w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu naszego stałego zameldowania.

Istnieje jednak możliwość głosowania w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy, w której stale mieszkamy lub czasowo przebywamy.

To dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby oddać głos, a w dniu wyborów będą przebywały poza obszarem obwodowej komisji wyborczej swojego miejsca zameldowania na pobyt stały.

Wniosek do urzędu gminy

Na pisemny wniosek wniesiony do urzędu gminy najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów wyborca jest dopisywany do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy:

1) właściwej ze względu na miejsce jego stałego zamieszkania albo

2) w której czasowo przebywa.

Z możliwości tej mogą skorzystać też osoby bezdomne, przebywające na terenie danej gminy.

Wniosek powinien zawierać adres, pod którym czasowo się przebywa. To nowe rozwiązanie, które zostało wprowadzone na mocy nowelizacji Kodeksu wyborczego, która obowiązuje od 13 lutego 2019 r.

Ponadto podaje się następujące dane wyborcy:

  • nazwisko i imię (imiona),
  • imię ojca,
  • datę urodzenia,
  • numer ewidencyjny PESEL
  • adres zamieszkania.

Powyższe dane (poza numerem PESEL) podają również obywatele UE, niebędący obywatelami polskimi. Osoby takie ponadto wpisują we wniosku obywatelstwo oraz numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.

Osoby, które chciałyby skorzystać z możliwości głosowania za granicą mogą do 23 maja 2019 r. zgłaszać wnioski o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą lub na polskich statkach morskich.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia  2011 r. Kodeks wyborczy (j. t. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 lutego 2019 r. w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego (Dz. U. z 2019 r., poz. 365)

Polecamy serwis: Wybory do Parlamentu Europejskiego

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama