reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > 500 plus > Wniosek o świadczenie wychowawcze (500 plus) - nowy wzór i zasady od 1 lipca 2019 r.

Wniosek o świadczenie wychowawcze (500 plus) - nowy wzór i zasady od 1 lipca 2019 r.

Od 1 lipca 2019 r. będzie można złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze (500 plus) na nowych zasadach. We wniosku znajdzie się mniej danych niż dotychczas.

Co zmieni się od 1 lipca 2019 r.?

W nowym okresie zasiłkowym świadczenie wychowawcze, popularnie nazywane 500 plus będzie wypłacane bez względu na kryterium dochodowe.

Dotychczas niezależnie od dochodu świadczenie przysługiwało na drugie i kolejne z dzieci w rodzinie. Rodzice, którym obecnie nie przysługuje wsparcie na pierwsze dziecko, a jedynie na kolejne, w nowym okresie zasiłkowym powinni złożyć jeden wniosek, obejmujący wszystkie dzieci. Najlepiej dokonać tego do 30 września 2019 r., aby wsparcie na pierwsze dziecko zostało wypłacone z wyrównaniem od lipca.

Webinarium Piotra Wojciechowskiego: Nowe zasady prowadzenia ewidencji czasu pracy - zmiany w obowiązkach pracodawców – Termin: 30 sierpnia

Ważne zmiany dotyczą również świadczeń dla nowonarodzonych dzieci. Rodzice będą mogli składać wnioski w ciągu trzech miesięcy od urodzenia dziecka, pieniądze zaś zostaną wypłacone z wyrównaniem od dnia narodzin. Nowe przepisy dotyczą dzieci urodzonych po 30 czerwca 2019 r. Samotni rodzice nie będą już musieli spełniać wymogu ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica.

Nie zmieni się wysokość świadczeń.

Zobacz również: 500 plus – do którego roku życia dziecka przysługuje świadczenie?

Kiedy i jak złożyć wniosek?

Wnioski w formie elektronicznej przez portal Emp@tia, portal PUE ZUS, a także za pośrednictwem bankowości elektronicznej będzie można składać już od 1 lipca 2019 r. Od 1 sierpnia możliwe będzie złożenie dokumentów papierowo: w urzędzie lub listownie pocztą.

Zobacz również: Wniosek o świadczenie 500 plus – kto powinien złożyć?

Dokumenty najlepiej złożyć do 30 września 2019 r. Wówczas wypłata świadczenia nastąpi w odpowiednim terminie z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r.

Zobacz więcej: 500 plus w 2019 r. – kiedy złożyć wniosek?

Warto pamiętać, iż świadczenia na podstawie wniosków złożonych od 1 lipca 2019 r. będą ustalane na wydłużony okres, trwający do 31 maja 2021 r.

Co znajdzie się we wniosku o świadczenie wychowawcze?

Wniosek będzie zawierał:

  • nazwę i adres organu właściwego;
  • dane dotyczące wnioskodawcy (imię, nazwisko, data urodzenia, adres miejsca zamieszkania, stan cywilny, obywatelstwo, numer PESEL ewentualnie numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość, adres poczty elektronicznej i numer telefonu w przypadku ich posiadania);
  • dane dziecka lub dzieci, na które wnioskodawca ubiega się o przyznanie świadczenia (imię i nazwisko, data urodzenia, stan cywilny, obywatelstwo, płeć, numer PESEL ewentualnie seria i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość);
  • informacje o innych osobach, podane przez osobę ubiegającą się o przyznanie świadczenia wychowawczego – jeżeli w sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego;
  • klauzulę o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama