REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wyniki wyborów, Wybory parlamentarne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wybory parlamentarne. Pierwsze propozycje daty

Termin 15 października jest bardzo dobry – powiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki, pytany o możliwą datę wyborów parlamentarnych. 

Centralny Rejestr Wyborców nie może być testowany w wyborach parlamentarnych

Centralny Rejestr Wyborców nie może być testowany w wyborach parlamentarnych. Musi powstać do 1 sierpnia, by można było przetestować jego działanie w wyborach w toku kadencji. Tak twierdzi szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Centralny Rejestr Wyborców będzie wiarygodny, a system rejestracji nagrań uniemożliwi manipulację

Centralny rejestr wyborców oraz system pozwalający na przekazywanie nagrań z lokali wyborczych – nad tym pracuje resort cyfryzacji. CRW będzie wiarygodny – zapewnia. 

Nowelizacja Kodeksu wyborczego z podpisem prezydenta

Nowelizacja Kodeksu wyborczego została 14 marca podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowela ma, w intencji jej autorów, posłów PiS, zwiększyć dostęp do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości i wpłynąć na zwiększenie frekwencji wyborczej. Powstanie Centralny Rejestr Wyborczy.

REKLAMA

Senat odrzucił zmiany w Kodeksie wyborczym

Senat przyjął w środę uchwałę o odrzuceniu nowelizacji Kodeksu wyborczego, która zakłada zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości.

Centralny Rejestr Wyborców i 6 tysięcy nowych lokali wyborczych już w najbliższych wyborach

Centralny Rejestr Wyborców, 6 tysięcy nowych lokali wyborczych i bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, co ma służyć zwiększeniu frekwencji – to główne założenia nowelizacji Kodeksu wyborczego, jaką Sejm w czwartek 26 stycznia.

Wybory parlamentarne już 15 października – sprawdź, co o nich wiesz! QUIZ

Wybory parlamentarne już w połowie października tego roku. W przyszłym roku odbędą się wybory samorządowe i europejskie, a za dwa lata – wybory prezydenckie. To najważniejsze wydarzenia w kalendarzu funkcjonowania demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej, jakim jest Polska. To właśnie w drodze wyborów Naród wybiera swoich przedstawicieli, poprzez których – jak mówi Konstytucja – sprawuje władzę zwierzchnią w Rzeczypospolitej. Przeprowadzanie wyborów regulują przepisy Kodeksu wyborczego. Rozwiąż quiz i sprawdź, czy znasz zasady, na jakich wybory się odbywają!

Jakie wydatki na kolejne kampanie wyborcze?

Komitety wyborcze wydadzą na kampanie w kolejnych wyborach więcej niż poprzednio. Limity wydatków na agitację wyborczą zostały zwiększone. Nowe, wyższe limity znajdą zastosowanie po raz pierwszy w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu.

REKLAMA

Kodeks wyborczy - tekst jednolity 2023

Kodeks wyborczy - tekst jednolity z dnia 20 czerwca 2022 r.: Dz.U. z 2022 r., poz. 1277, ostatnia zmiana: Dz.U. z 2022 r., poz. 2418.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego ma sprzyjać frekwencji

Profrekwencyjna nowelizacja Kodeksu wyborczego, której projekt wniosła w końcu grudnia 2022 r. do Sejmu grupa posłów PiS przewiduje zmniejszenie obwodów głosowania, bezpłatny transport wyborców do lokali wyborczych, wsparcie informacyjne wyborców-seniorów oraz inne regulacje służące zwiększeniu frekwencji. Wnioskodawców w procesie legislacyjnym reprezentuje pos. Marek Ast. Projekt trafił pod obrady Sejmu w trakcie posiedzenia Izby rozpoczynającego się w środę 11 stycznia.

Zmian w ordynacji wyborczej. Więcej okręgów

Szykują się zmiany w ordynacji wyborczej do Sejmu jeszcze przed najbliższymi wyborami. Równolegle we wrześniu może być złożona w parlamencie propozycja przeniesienia terminu elekcji samorządowej.

Wybory parlamentarne 2019: głosowanie za granicą

Obywatele polscy przebywający za granicą w dniu wyborów będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października, w obu Amerykach zaś - 13 października 2019 r.

Wybory parlamentarne 2019: jak głosować?

Już w październiku 2019 r. odbędą się wybory parlamentarne. Podpowiadamy, kto i jak może głosować, jakie dokumenty należy zabrać ze sobą do lokalu wyborczego i z jakich praw korzystają osoby niepełnosprawne.

Wybory parlamentarne 2019: jak dopisać się do spisu wyborców?

Osoby, które w dniu wyborów parlamentarnych 13 października 2019 r. będą przebywały poza miejscem stałego zamieszkania również mają szansę na oddanie głosu. Ministerstwo Cyfryzacji podpowiada jak krok po kroku dopisać się do spisu wyborców.

Wybory parlamentarne 2019: Głosowanie w szpitalu, domu pomocy społecznej, więzieniu

Wyborcy, którzy w dniu wyborów będą przebywać w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i zakładach śledczych zostaną wpisani do spisu wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 r.

JOWy i WOWy, czyli jedno- i wielomandatowe okręgi wyborcze

W drugiej turze wyborów prezydenckich w 2015 roku walka toczy się przede wszystkim o to, który z kandydatów przejmie elektorat Pawła Kukiza. Sztandarowym punktem programu Kukiza było wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) w wyborach do Sejmu, czyli zmianę obowiązującego dziś systemu wyborów proporcjonalnych na system większościowy. Według Kukiza JOW-y miały być granatem, który rozwali dzisiejszą partiokrację. Warto więc przyjrzeć się wadom i zaletom tego systemu.

Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych 2014

30 listopada 2014 roku (w niedzielę) odbyła się druga tura wyborów samorządowych. Wyniki drugiej tury głosowania wynikają z sondażowego badania przeprowadzonego przez Ipsos. W drugiej turze wybieraliśmy prezydentów, wójtów lub burmistrzów.

Liczenie głosów w wyborach samorządowych

Zmiana metody liczenia głosów w wyborach samorządowych z d'Hondta na Sainte-Lague, zakaz publikacji sondaży na dwa tygodnie przed wyborami samorządowymi, ustawowe określenie wzoru karty wyborczej to tylko niektóre z propozycji zmian w prawie wyborczym. Zastrzeżenia dotyczące sposobu liczenia głosów zgłosił SLD.

Wybory prezydenckie 2015 – kandydaci

Wybory prezydenckie w 2015 odbędą się najprawdopodobniej – zgodnie z Kodeksem Wyborczym i ze zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej – 10 lub 17 maja. Kto będzie kandydował w wyborach? Kiedy poznamy oficjalnych kandydatów na prezydenta RP?

Powtórzenie wyborów samorządowych 2014?

O ważności i prawidłowości przeprowadzenia wyborów, także wyborów samorządowych, może zdecydować jedynie niezawisły sąd. Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podkreślił, że jedyną drogą do powtórzenia wyborów samorządowych jest protest wyborczy.

Wyniki wyborów samorządowych 2014

Oficjalne wyniki wyborów samorządowych 2014, których pierwsza tura odbyła się 16 listopada 2014 roku (w niedzielę), poznamy najprawdopodobniej dzisiaj, w piątek – 21 listopada. Takie stanowisko dotyczące wyników głosowania przedstawił sędzia PKW.

Oficjalne wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów

Oficjalne wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów zostały podane przez Państwową Komisję Wyborczą w nocy z wtorku na środę (18-19 listopada 2014 roku). Aż w 890 gminach i miastach dojdzie 30 listopada 2014 do drugiej tury wyborów samorządowych.

Wybory samorządowe 2014 – frekwencja

Frekwencja w wyborach samorządowych 2014 wyniosła – zgodnie z informacjami przekazanymi przez Państwową Komisję Wyborczą - 46, 64 proc. Oznacza to, że w głosowaniu 16 listopada 2014 roku wzięła udział mniej niż połowa uprawnionych wyborców.

Oficjalne wyniki wyborów do PE 2014

26 maja 2014 roku Państwowa Komisja Wyborcza w Obwieszczeniu o wynikach wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych w dniu 25 maja 2014 r. podała oficjalne wyniki głosowania.

Kto dostał się do Parlamentu Europejskiego?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego (22-25 maja 2014) wybraliśmy 51 europosłów. Znane są już oficjalne wyniki wyborów do europarlamentu. Do Parlamentu Europejskiego kadencji 2014-2019 dostali się kandydaci pięciu partii.

Wybory do Parlamentu Europejskiego – data wyników

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 25 maja 2014 roku poznamy jeszcze z datą wyborów. Zgodnie z Komunikatem Państwowej Komisji Wyborczej wyniki będzie można udostępniać od godziny 23.00 czasu polskiego w dniu wyborów do europarlamentu.

Wyniki wyborów parlamentarnych 2011

PKW podała wyniki z 99,18% obwodów wyborczych.

Wyniki wyborów parlamentarnych 2011

Wyniki z 93,05% obwodów wyborczych.

Wybory parlamentarne 2011 wyniki

Wyniki PKW z 63,74% okręgów.

Jak głosować w wyborach parlamentarnych 2015?

Przed nami wybory parlamentarne 2015. Zbliżające się wybory nierozłącznie wiążą się z aktem głosowania. Sam akt głosowania nie jest czynnością skomplikowaną, jednak należy postępować zgodnie z pewnymi wytycznymi. Niezachowanie ich może wiązać się z nieważnością naszego głosu. Jak głosować, aby oddać ważny głos w tych wyborach?

TK: dwudniowe wybory są niekonstytucyjne

Naruszenie zasad legalizmu, wolności słowa i wolności rozpowszechniania informacji zarzucił przepisom Kodeksu wyborczego Trybunał Konstytucyjny. Za niekonstytucyjne uznał m.in. dwudniowe wybory.

Kto ogłasza termin wyborów do Sejmu i Senatu?

Zgodnie z Konstytucją termin wyborów do Sejmu i Senatu zarządza prezydent Polski. Najbliższe wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w 2015 roku. Oficjalny termin wyborów ogłosi prezydent w sierpniu 2015 roku.

PSL chce samorządowców w Senacie

Polskie Stronnictwo Ludowe zapowiada projekt ustawy, który umożliwi samorządowcom kandydowanie do Senatu. Gdyby pomysł znalazł poparcie, do Senatu mogliby zawitać wójtowie, burmistrzowie, czy prezydenci miast.

Nieoficjalne wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała nieoficjalne wyniki głosowania na prezydentów w wybranych miastach.W Warszawie największą liczbę głosów uzyskała Hanna Beata Gronkiewicz-Waltz.

Frekwencja wyborcza

Na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji o wynikach głosowania z 94 022 protokołów wyników głosowania w obwodzie zatwierdzonych przez terytorialne komisje wyborcze z 104 008 ogólnej liczby protokołów głosowania, Państwowa Komisja Wyborcza podała kolejne nieoficjalne wyniki głosowania ustalone o godz. 11:53 w dniu 22 listopada 2010 r.

Platforma ma niewielką przewagę nad PIS-em

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Homo Homini na zlecenie Polskiego Radia, gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, to ich wynik mógłby zaskakiwać.

PiS-owi przybywa, Platformie maleje

Z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP dla TVP wynika, że rośnie poparcie społeczne dla Prawa i Sprawiedliwości. Jednak nadal liderem politycznym jest PO. W Sejmie znalazłyby się tylko trzy partie.

Rząd nadal cieszy się dużym poparciem

Koalicyjny rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego nadal cieszy się dużym poparciem społecznym. Wynika tak z sondażu przeprowadzonego dla CBOS.

Znamy termin wyborów uzupełniających

W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło trzech polskich senatorów. Byli to: Krystyna Bochenek, Janina Fetlińska oraz Stanisław Zając. Marszałek Sejmu wyznaczył już termin wyborów uzupełniających do Senatu.

Sondaż GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej"

Spada poparcie dla PO i PiS, a rośnie dla PSL. Takie wnioski płyną z sondażu wyborczego przeprowadzonego dla GfK Polonia, częściowo po katastrofie w Smoleńsku. Zgodnie z tym badaniem z Sejmie znalazłyby się 4 partie.

Rośnie poparcie dla PIS-u, Platformie spada

Według najnowszego sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla "Faktów" TVN poparcie społeczne dla Prawa i Sprawiedliwości po tragedii społecznej znacznie wzrosło.

Wybory parlamentarne w 1989 r.

Wybory do tzw. „Sejmu kontraktowego” były pierwszymi częściowo wolnymi wyborami w Polsce od czasu II wojny światowej. Odbyły się 4 czerwca i 18 czerwca 1989 r.

Kto zastąpi zmarłych posłów i senatorów

W katastrofie prezydenckiego samolotu zginęło 15 posłów i troje senatorów. Obie izby parlamentu będą musiały być uzupełnione.

PO prowadzi w sonadażach


Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w poprzednią niedzielę, zdecydowanym zwycięzcą byłaby Platforma Obywatelska.- wynika z opublikowanego sondażu SMG/KRC dla "Faktów" TVN.

Czy w Polsce będą obowiązywać parytety


Następne wybory parlamentarne w Polsce mogą odbyć się już z podziałem na parytety. Do laski marszałkowskiej wpłynął właśnie obywatelski projekt ustawy o parytetach w wyborach do Sejmu. Prace nad projektem mają odbyć się już niebawem.

Aż 48 proc. Polaków chce iść do urn

Zgodnie z najnowszymi badaniami CBOS prawie połowa Polaków deklaruje chęć wzięcia w wyborach parlamentarnych. Liderem sondażu jest nadal PO, ale goni ją Prawo i Sprawiedliwość.

Wybory samorządowe 1990 r.

Lata 1989 -1990 przyniosły Polsce wiele zmian o charakterze ustrojowym. Jedną z takich reform było wprowadzenie na terenie naszego kraju odrodzonego samorządu terytorialnego. W roku 1990 odbyły się pierwsze w Polsce po II wojnie światowej wybory do organów samorządu terytorialnego.

Sondaż Homo Homini- wybory parlamentarne

Instytut Homo Homini przeprowadził dla "Dziennika Gazety Prawnej" zarówno sondaż prezydencki jak i parlamentarny. Z tego ostatniego wynika, że na polskiej scenie politycznej niewiele się zmienia. W Sejmie znalazłyby się znowu 4 partie.

Sondaż TNS OBOP- wybory parlamentarne

Gdyby wybory do Sejmu RP odbyły się w minioną niedzielę znalazłyby się w nim tylko trzy partie polityczne- wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP dla "Forum".

Wybory parlamentarne 1991 r.

W następstwie samorozwiązania Sejmu Kontraktowego, w październiku 1991 roku przeprowadzono pierwsze całkowicie wolne wybory do Sejmu.

REKLAMA