reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne 2015 > Jak głosować w wyborach parlamentarnych 2015?

Jak głosować w wyborach parlamentarnych 2015?

Przed nami wybory parlamentarne 2015. Zbliżające się wybory nierozłącznie wiążą się z aktem głosowania. Sam akt głosowania nie jest czynnością skomplikowaną, jednak należy postępować zgodnie z pewnymi wytycznymi. Niezachowanie ich może wiązać się z nieważnością naszego głosu. Jak głosować, aby oddać ważny głos w tych wyborach?

Lokal wyborczy

Każdy z wyborców może oddać głos w lokalu swojej obwodowej komisji wyborczej. Informacje na temat komisji podawane są do wiadomości wyborców w formie obwieszczenia najpóźniej na 30 dni przed dniem wyborów. Z takiego obwieszczenia możemy dowiedzieć się o numerach, granicach oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w których możemy zagłosować. Istnieje również możliwość głosowania poza miejscem zameldowania.

Zobacz: Czy można zagłosować poza miejscem zamieszkania?

Głosowanie

Głosować można osobiście, korespondencyjnie jak i przez pełnomocnika. Głosowanie przez pełnomocnika oraz korespondencyjne jest możliwe drugi raz w historii polskich wyborów.

Zobacz koniecznie: Jak głosować przez pełnomocnika?

Zobacz koniecznie: Czy będzie możliwe głosowanie korespondencyjne?

Najbliższe wybory parlamentarne będą wyborami jednodniowymi i odbędą się w październiku. Głosowanie w tym dniu odbędzie się bez przerwy od godziny 7.00 do 21.00. O godzinie 21.00 następuje koniec głosowania. Od tej chwili mogą głosować tylko wyborcy, którzy przybyli do lokalu wyborczego przed godziną zakończenia głosowania.

Jak zachować się w lokalu wyborczym?

Po wejściu do lokalu wyborczego należy wraz z dowodem osobistym udać się do komisji wyborczej w celu potwierdzenia swojej tożsamości oraz uzyskania kart do głosowania.

Komisja zweryfikuje czy okazany dowód osobisty należy do nas. Karty do głosowania otrzyma tylko ten wyborca, który znajduje się w spisie wyborców danej obwodowej komisji wyborczej oraz osoba, która będzie miała podstawy do dopisania jej do tego spisu, np. zaświadczenie o prawie do głosowania.

Zobacz: Jak mogą głosować niepełnosprawni, żołnierze oraz więźniowie?

Otrzymanie kart do głosowania wyborca potwierdza własnym podpisem w przeznaczonej na to rubryce spisu wyborców.

Po otrzymaniu kart do głosowania każdy z wyborców powinien udać się do wyznaczonych do tego celu kabin do głosowania. Kabina musi zapewniać tajność głosowania. W kabinie będzie znajdował się długopis, którym będzie można zaznaczyć wybranego przez siebie kandydata.

Karta do głosowania

Głosowanie odbędzie się na różnokolorowych kartach do głosowania. Innej do Sejmu i innej do Senatu. Będziemy mogli wybrać określonego kandydata, stawiając na karcie głosowania znak „X” obok jego nazwiska. W każdym okręgu będzie pewna liczba kandydatów, z których wybieramy tylko jednego. Dotyczy to zarówno głosowania na posłów jak i na senatorów.

Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów 2016 r.

Postawienie znaku „X” przy więcej niż jednym kandydacie albo nie postawienie znaku powoduje nieważność głosu.

Urna

Po zaznaczeniu swojego kandydata do Sejmu i Senatu, karty głosowania należy wrzucić do urny. Urna będzie opieczętowana i będzie znajdowała się w dostępnym i widocznym miejscu lokalu wyborczego.

Karty należy wrzucić w taki sposób, aby strona zadrukowana była niewidoczna.

Zobacz serwis: Wybory parlamentarne 2015

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 05.05.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Głosowanie przez pełnomocnika oraz korespondencyjne jest możliwe drugi raz w wyborach parlamentarnych 2015. /fot. Fotolia
Głosowanie przez pełnomocnika oraz korespondencyjne jest możliwe drugi raz w wyborach parlamentarnych 2015. /fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama