| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2015 > Wybory prezydenckie 2015 – kandydaci

Wybory prezydenckie 2015 – kandydaci

Wybory prezydenckie w 2015 odbędą się najprawdopodobniej – zgodnie z Kodeksem Wyborczym i ze zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej – 10 lub 17 maja. Kto będzie kandydował w wyborach? Kiedy poznamy oficjalnych kandydatów na prezydenta RP?

Zgodnie z Konstytucją wybory prezydenta Rzeczypospolitej zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Zaprzysiężenie Bronisława Komorowskiego odbyło się 6 sierpnia 2010 roku.

Data wyborów prezydenckich w 2015 r.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich

W czasie wskazanym przez ustawę zasadniczą przypadają trzy niedziele, kiedy musi się odbyć pierwsza tura; poza 10 i 17 maja, także 3 maja.

Czaplicki powiedział, iż realnymi datami, kiedy mogłaby się odbyć pierwsza tura wyborów prezydenckich, są 10 lub 17 maja 2015 r. Zaznaczył, że 3 maja obchodzone jest święto narodowe. Nie sądzę, by marszałek Sejmu zdecydował się na tę datę - dodał sekretarz PKW.

Oficjalny termin wyborów prezydenckich

Termin wyborów prezydenckich zarządza marszałek Sejmu. Ma na to czas od 6 stycznia do 6 lutego 2015 r. Wtedy poznamy oficjalną datę głosowania na prezydenta. Także do marszałka Sejmu należy ustalenie kalendarza wyborczego. Państwowa Komisja Wyborcza jedynie go opiniuje. Jak do tej pory PKW nie otrzymała dokumentów do zaopiniowania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kandydat na prezydenta RP

W Polsce kandydat na urząd Prezydenta musi:

  • mieć ukończone 35 lat,
  • być obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej,
  • dysponować pełnią praw wyborczych i
  • zebrać przynajmniej 100 tysięcy podpisów popierających jego kandydaturę.

Wybory wygrywa natomiast ten kandydat, który zdobędzie ponad połowę ważnych głosów. Możliwe są w związku z tym dwie tury wyborcze. Dana osoba może sprawować funkcję Prezydenta RP najwyżej dwie kadencje z rzędu. Czynne prawo wyborcze posiadają obywatele Polski, którzy ukończyli 18 lat.

Kandydaci w wyborach prezydenckich 2015

Temat przyszłorocznych wyborów prezydenckich wywołał prezes PiS Jarosław Kaczyński, który ogłosił, że kandydatem tej partii na prezydenta będzie Andrzej Duda - prawnik, obecnie europoseł, w przeszłości współpracownik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pytany, dlaczego sam nie kandyduje, Kaczyński odparł: Mając do wyboru stanowisko prezydenta i premiera, z różnych względów, wolałbym być premierem, nie można być (jednocześnie) prezydentem i premierem. To jedyna odpowiedź.

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że nie zamierza się spieszyć z ogłaszaniem, czy będzie kandydował, czy nie, w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Podkreślił, że chce się skoncentrować na dobrym dokończeniu swej obecnej kadencji. Będę jak najpóźniej starał się zgłosić moją własną kandydaturę, albo jej nie zgłoszę. Ale oczywiście każdy ma prawo do bardzo różnych taktyk, odmiennych, jednym się spieszy, innym się nie spieszy; mnie się tak bardzo nie spieszy - powiedział Komorowski.

Według Kodeksu wyborczego zawiadomienie o utworzeniu komitetu musi być zgłoszone do PKW najpóźniej w 55. dniu przed dniem wyborów. Nazwiska kandydatów muszą być zgłoszone 10 dni później, w 45. dniu przed wyborami. Jeśli wybory odbyłyby się 10 maja, kandydaci musieliby być zgłoszeni do 26 marca. Jeśli pierwsza tura wyborów odbyłaby się tydzień później, 17 maja - termin zgłaszania kandydatów mijałby 2 kwietnia.

Polecamy serwis: Wybory prezydenckie 2015

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112 ze zm.).

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »