REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego ma sprzyjać frekwencji

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Profrekwencyjna nowelizacja Kodeksu wyborczego, której projekt wniosła w końcu grudnia 2022 r. do Sejmu grupa posłów PiS przewiduje zmniejszenie obwodów głosowania, bezpłatny transport wyborców do lokali wyborczych, wsparcie informacyjne wyborców-seniorów oraz inne regulacje służące zwiększeniu frekwencji. Wnioskodawców w procesie legislacyjnym reprezentuje pos. Marek Ast. Projekt trafił pod obrady Sejmu w trakcie posiedzenia Izby rozpoczynającego się w środę 11 stycznia.
rozwiń >

Zdaniem autorów projektu obecnie obowiązujące przepisy prawa nie obejmują w należyty sposób aspektu frekwencyjnego wyborów, który „wciąż pozostaje jednym z największych wyzwań polskiej demokracji”. Konieczność podjęcia działań, które wpłyną na zwiększenie frekwencji w wyborach to - jak głosi uzasadnienie projektu - powód wystąpienie z inicjatywą profrekwencyjnej nowelizacji Kodeksu wyborczego. Nowelizacja zawiera poza tym rozwiązania mające sprzyjać transparentności i przejrzystości procesu wyborczego.

REKLAMA

Obwody głosowania mogą być mniejsze

Proponowana zmiana polega na tym, że stały obwód głosowania ma obejmować od 200 do 4000 mieszkańców, podczas gdy obecnie obwód głosowania powinien liczyć od 500 do 4000 mieszkańców.

Co więcej, projekt umożliwia podział stałego obwodu głosowania, jeżeli na obszarze obwodu głosowania utworzonego w wyniku podziału istnieje możliwość zorganizowania lokalu wyborczego. Podział obwodu głosowania może nastąpić nie tylko – jak dotychczas – z inicjatywy władz samorządu gminnego bądź z urzędu przez komisarza wyborczego, ale także na wniosek co najmniej 5% wyborców ujętych w stałym rejestrze wyborców w tym obwodzie.

Gmina dowiezie wyborców do lokali wyborczych

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu wyborczego przewiduje, że wyborca niepełnosprawny w znacznym lub umiarkowanym stopniu oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosownia kończy 60 lat, będą mieli prawo do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do właściwego dla wyborcy lokalu wyborczego. Transport do lokalu wyborczego wyborów niepełnosprawnych oraz seniorów zapewnić ma wójt gminy, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski.

Jeżeli jednak w gminie wiejskiej lub wiejsko-miejskiej nie funkcjonuje publiczny transport zbiorowy albo najbliższy przystanek komunikacyjny oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego, wójt gminy będzie zobowiązany zorganizować w dniu wyborów bezpłatny przewóz pasażerski dla wszystkich wyborców ujętych w spisie wyborców w stałym obwodzie głosowania położonym na obszarze tej gminy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt uznaje zapewnienie wyborcom transportu do lokali wyborczych za zadania z zakresu administracji rządowej zlecone gminie, wobec czego środki przeznaczone na ich realizację ma zapewnić gminie wojewoda.

Samorząd gminny będzie informował także seniorów

W myśl projektu nie tylko wyborca niepełnosprawny, ale także wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat będą mieli prawo do uzyskiwania informacji o wyborach.

REKLAMA

Osobom tym organy gminy będą zobowiązane udzielić informacji o: właściwym dla wyborcy okręgu wyborczym i obwodzie głosowania; lokalach obwodowych komisji wyborczych znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania wyborcy; warunkach dopisania wyborcy do spisu wyborców; terminie wyborów oraz godzinach głosowania; komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów; warunkach oraz formach głosowania.

Co więcej, projektowana ustawa umożliwi uzyskanie informacji o lokalu wyborczym dostosowanym do potrzeb niepełnosprawnych, zarówno przez wyborcę niepełnosprawnego, jak i przez wyborcę, który najpóźniej w dniu głosownia kończy 60 lat.

Mężowie zaufania zarejestrują liczenie głosów

Rozwiązania służące zwiększeniu transparentności i przejrzystości procesu wyborczego polegają w projekcie przede wszystkim na zwiększeniu uprawnień mężów zaufania (których wyznaczają komitety wyborcze) oraz obserwatorów społecznych (wyznaczanych przez stowarzyszenia lub fundacje, do których celów statutowych należy troska o demokrację, prawa obywatelskie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego).

Mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni będą w myśl projektu mogli rejestrować przy użyciu urządzeń rejestrujących (czyli nagrywać obraz lub dźwięk) wszelkie czynności obwodowej komisji wyborczej począwszy od zamknięcia urny przed rozpoczęciem głosowania aż do sporządzenia protokołu głosowania, w szczególności – czynności związane z liczeniem głosów. Uprawnienie to ma przysługiwać mężom zaufania i obserwatorom społecznym kontrolującym działania obwodowych komisji wyborczych na terenie kraju.

Mężowie zaufania tylko z podpisem elektronicznym

Istotna zmiana, jaką wprowadza projektowana nowelizacja polega na tym, że wyznaczenie męża zaufania przez pełnomocnika komitetu wyborczego może nastąpić wyłącznie drogą elektroniczną, na formularzu opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Osoba wyznaczona na męża zaufania będzie mogła złożyć oświadczenie o przyjęciu tej funkcji także wyłącznie z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego albo podpisu osobistego. Kodeks wyborczy w dotychczasowym brzmieniu w ogóle nie wymaga, by mąż zaufania składał wobec organów wyborczych oświadczenie o przyjęciu funkcji. Obecnie wystarczy, by pełnomocnik komitetu wyborczego wydał mężowi zaufania zaświadczenie według wzoru ustalonego przez Państwową Komisję Wyborczą.

Surowsze kary za wielokrotne głosowanie

Zakres projektu nie ogranicza się do rozwiązań profrekwencyjnych oraz dotyczących przejrzystości i transparentności procesu wyborczego. Projektowana ustawa przewiduje również m.in. zaostrzenie odpowiedzialności karnej za wielokrotne głosowanie w tych samych wyborach. Obecnie sprawca takiego czynu podlega tylko karze grzywny, a na podstawie nowej regulacji przestępstwo wielokrotnego głosowanie będzie zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

  Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

  Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

  Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

  Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

  We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

  Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

  MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

  REKLAMA

  Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

  9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

  Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

  Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

  1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

  9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

  Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

  Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

  REKLAMA

  Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

  W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

  Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

  Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

  REKLAMA