| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Wybory samorządowe 2014 – frekwencja

Wybory samorządowe 2014 – frekwencja

Frekwencja w wyborach samorządowych 2014 wyniosła – zgodnie z informacjami przekazanymi przez Państwową Komisję Wyborczą - 46, 64 proc. Oznacza to, że w głosowaniu 16 listopada 2014 roku wzięła udział mniej niż połowa uprawnionych wyborców.

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) poinformowała na konferencji 17 listopada 2014 roku po godz.4 o wynikach ogólnej frekwencji w wyborach samorządowych 2014, tj. wyborach na prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych. Jak poinformowali członkowie Komisji frekwencja wynosi 46,64 proc. Dla porównania frekwencja wyborcza w 2010 roku wynosiła tylko 35,31 proc.

Najlepsza frekwencja była w wyborach do rad gmin i wyniosła 48,13 proc., najsłabsza w wyborach do rad powiatów – 46,46 proc. Natomiast w wyborach na prezydentów, burmistrzów i wójtów głosowało 47,61 proc. uprawnionych, a  wyborach do sejmików wojewódzkich – 46,59.

Zobacz również: Diety członków komisji w wyborach samorządowych 2014

Frekwencja w Warszawie

Z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu wynika, że najwyższą frekwencją może pochwalić się województwo świętokrzyskie. Najmniej uprawnionych do głosowania poszło na Dolnym Śląsku.

W Warszawie do urn wyborczych poszło 11,48 proc. uprawnionych do głosowania (w niedzielę do południa). Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że to niższa frekwencja, niż średnia z całej Polski, która do godz. 12 wyniosła 14,6 proc. W stolicy uprawnionych do wzięciu udziału w wyborach jest ponad 1,3 mln osób.

Frekwencja wyborcza

Frekwencja wyborcza definiowana jest jako odsetek osób uprawnionych do głosowania, które oddały swój głos w czasie wyborów bądź referendum. W niektórych przypadkach (np. w czasie referendum) dla ważności głosowania wymagana jest pewna minimalna frekwencja. Takiego progu ustawodawca nie wprowadził w przypadku wyborów samorządowych.

Wyniki wyborów samorządowych 2014

- Jeśli nic się nie zdarzy z systemem to najpóźniej w środę (19 listopada 2014 roku) podamy oficjalne wyniki wyborów samorządowych - informuje PKW i tłumaczy, że w tych wyborach jest o 10 tys. więcej okręgów niż cztery lata temu, co generuje więcej pracy przy liczeniu głosów.

Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2014

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »