| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych 2014

Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych 2014

30 listopada 2014 roku (w niedzielę) odbyła się druga tura wyborów samorządowych. Wyniki drugiej tury głosowania wynikają z sondażowego badania przeprowadzonego przez Ipsos. W drugiej turze wybieraliśmy prezydentów, wójtów lub burmistrzów.

Głosowanie w II turze wyborów samorządowych w dniu 30 listopada 2014 roku (niedziela) odbyło się w 846 gminach i w 44 miastach na prawach powiatu. To miejsca, w których żaden z kandydatów w pierwszym głosowaniu nie uzyskał ponad połowy głosów. Do drugiej tury przeszło jedynie dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem. W drugiej turze wyborów zwycięża ten kandydat, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów.

Zobacz również: Wybory samorządowe 2014 – druga tura

Wyniki drugiej tury w Warszawie

Jak wynika z danych PKW prezydentem Warszawy najprawdopodobniej ponownie została Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dziękuję tym, którzy mi zaufali już po raz trzeci - oświadczyła Gronkiewicz-Waltz po ogłoszeniu sondażowych wyników. Podziękowała też za wsparcie premier Ewie Kopacz. Byliśmy blisko tego, żeby Warszawa była rządzona lepiej; nie rezygnujemy z walki o Warszawę - powiedział z kolei Sasin.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wyniki wyborów samorządowych

Prezydentem Krakowa będzie ponownie Jacek Majchrowski; Rafał Dutkiewicz - prezydentem Wrocławia a Paweł Adamowicz - prezydentem Gdańska. Stery w Poznaniu przejmie Jacek Jaśkowiak z PO, a w Katowicach - Marcin Krupa.

W kilku miastach dojdzie do zaskakujących zmian. W Elblągu Jerzy Wilk (PiS) przegrał z Witoldem Wróblewskim, w Radomiu Andrzej Kosztowniak (PiS) uległ Radosławowi Witkowskiemu (PO), w Kaliszu Grzegorz Sapiński wygrał z Januszem Pęcherzem, w Rybniku Piotr Kuczera (PO) wygrał z Adamem Fudalim, w Łomży Mariusz Chrzanowski (PiS) pokonał Mieczysława Czerniawskiego (SLD), w Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska (SLD  LR) wygrała z Wojciechem Murdzkiem (bezpartyjnym popieranym przez PO). Prezydentem Słupska został Robert Biedroń z Twojego Ruchu a prezydentem Starachowic 25-letni bezpartyjny, popierany przez PSL Marek Materek. W Olsztynie urzędujący Piotr Grzymowicz zdobył ok. 500 głosów więcej niż obciążony seksaferą Czesław Małkowski.

Druga tura wyborów – frekwencja

Prezydent Bronisław Komorowski w niedzielę rano, po głosowaniu, apelował o udział w II turze wyborów. Jak powiedział dziennikarzom, w czasie tegorocznych wyborów samorządowych wydarzyło się wiele rzeczy smutnych i niedobrych, bo mieliśmy do czynienia z faktem złego funkcjonowania, czy niefunkcjonowania systemu komputerowego sumowania głosów.

Zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych na godz. 17.30 wyniosła 32,33 proc. Z badania sondażowego Ipsos wynika, że frekwencja w stolicy wyniosła 42 proc. W pierwszej turze frekwencja była wyższa i wynosiła 46, 64 proc.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »