| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2014 > Liczenie głosów w wyborach samorządowych

Liczenie głosów w wyborach samorządowych

Zmiana metody liczenia głosów w wyborach samorządowych z d'Hondta na Sainte-Lague, zakaz publikacji sondaży na dwa tygodnie przed wyborami samorządowymi, ustawowe określenie wzoru karty wyborczej to tylko niektóre z propozycji zmian w prawie wyborczym. Zastrzeżenia dotyczące sposobu liczenia głosów zgłosił SLD.

Jesteśmy gotowi działać wspólnie z panem prezydentem, bo sądzimy, iż te zjawiska kryzysowe, które przeżywamy, można rozwiązać tylko metodami politycznymi, parlamentarnymi, a nie na ulicy. Ulica nie jest właściwym miejscem, aby debatować nad skomplikowanym systemem wyborczym, aby dać wyraz swoim nadziejom, że w przyszłym roku Polska i Polacy nie będą przeżywać takich konfliktów wokół wyników wyborów i przygotowania tych wyborów - podkreślił lider SLD Leszek Miller.

Zmiana sposobu liczenia głosów

Zmiany w Kodeksie wyborczym

Poseł Zbyszek Zaborowski przedstawił propozycje SLD zmian w kodeksie. Chodzi m.in. o określenie w Kodeksie wyborczym wzoru karty do głosowania, tak, by albo był to jednolity arkusz, a jeśli broszura, to ze spisem treści i instrukcją, jak należy głosować, umieszczonymi na jej pierwszej stronie. Sojusz chce ponadto, by PKW przed każdymi wyborami prowadziła "rzetelną" kampanię informacyjną dotyczącą sposobu oddawania głosu. Zdaniem Zaborowskiego, warto byłoby zastanowić się nad stworzeniem specjalnej infolinii dla wyborców.

Sposób liczenia głosów

SLD postuluje ponadto zmianę przeliczania głosów na mandaty w wyborach samorządowych z d'Hondta na Sainte-Lague. W ocenie polityków Sojuszu, metoda Sainte-Lague jest bardziej proporcjonalna, bardziej oddająca preferencje wyborców. Metoda d'Hondta jest korzystniejsza dla dużych ugrupowań, uzyskujących większe poparcie w skali kraju.

Lewica chce także wprowadzić do Kodeksu wyborczego zakaz publikacji sondaży wyborczych na dwa tygodnie przed wyborami.

Sojusz chce ponadto, by urny wyborcze były przezroczyste oraz zainstalowania kamer w komisjach obwodowych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Okręgi jednomandatowe w wyborach samorządowych?

SLD proponuje także:

  • likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach i miastach powyżej 20 tys. mieszkańców (wybory samorządowe 16 listopada 2014 r. to były pierwsze wybory do rad gmin, w których obowiązywały jednomandatowe okręgi);
  • wprowadzenie obowiązku liczenia głosów przez pełne komisje, a nie jej poszczególnych członków (wytyczne PKW dla obwodowych komisji mówiły o tym, że nie jest dopuszczalne tworzenie z członków komisji grup roboczych);
  • jednoznaczny zakazu przerywania liczenia głosów przez komisję;
  • przywrócenie zakazu zasiadania w komisjach członków najbliższej rodziny kandydatów.

Postulaty przedstawione przez SLD to efekt awarii systemu informatycznego PKW, co opóźniło podanie wyników wyborów samorządowych z 16 listopada 2014 roku i ujawniło - zdaniem polityków - wiele mankamentów obowiązującego od 2011 roku Kodeksu wyborczego. O konieczności nowelizacji kodeksu mówił też prezydent Komorowski oraz konstytucjonaliści.

Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2014

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kornat

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »