| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Wyniki wyborów samorządowych 2014

Wyniki wyborów samorządowych 2014

Oficjalne wyniki wyborów samorządowych 2014, których pierwsza tura odbyła się 16 listopada 2014 roku (w niedzielę), poznamy najprawdopodobniej dzisiaj, w piątek – 21 listopada. Takie stanowisko dotyczące wyników głosowania przedstawił sędzia PKW.

 - 98 proc. protokołów wszystkich komisji terytorialnych, czyli gminnych, powiatowych i wojewódzkich, spłynęło do komisarzy wyborczych (stan na czwartkowy wieczór). Brakuje tylko 2 proc. tych protokołów - powiedział Kosmal. Przypomniał, że po wpłynięciu protokołów na ich podstawie komisarz z każdego regionu sporządza obwieszczenie o wynikach wyborów na swoim terenie. - Jeżeli wszyscy komisarze prześlą do nas obwieszczenia, to dopiero Państwowa Komisja Wyborcza wyda zbiorcze obwieszczenie o wynikach głosowania i wynikach wyborów w całej Polsce. Dlatego to tak się przeciąga.

Wybory samorządowe 2014 – druga tura

Oficjalny termin wyników wyborów samorządowych

W czwartek wieczorem (20 listopada 2014 roku) sędzia PKW Stanisław Kosmal zapytany o termin podania oficjalnych wyników wyborów samorządowych odpowiedział, że "zanosi się na to, że jutro (tj. w piątek 21 listopada 2014 roku) będą znane". Prawdopodobnie przez noc z czwartku na piątek pozostali komisarze wyborczy dokończą pracę - poza tymi z opolskiego i kujawsko-pomorskiego, którzy już je zakończyli. - Z tymi dwoma procentami uporają się przez noc i prawdopodobnie jutro już będą na pewno, chyba że się zacięło coś, niebywałego wystąpiło, ale jest taka szansa - mówił Kosmal.

Liczenie głosów wyborców

Sędzia PKW poinformował też, że 4 listopada PKW wydało wytyczne dla komisarzy wyborczych, że jeżeli nastąpią trudności w liczeniu komputerowym, żeby natychmiast przechodzili na liczenie ręczne.  - Te wytyczne były znane wszystkim komisarzom, bo to była uchwała Państwowej Komisji Wyborczej i ta uchwała obowiązuje wszystkie komisje i wszystkich komisarzy - powiedział Kosmal. Tłumaczył, że opóźnienia w liczeniu głosów wiążą się z tym, że część komisji nie liczyła ich ręcznie, ale "czekała aż system zadziała prawidłowo". Dodał, że 17 listopada PKW ponownie wystosowała wytyczne do komisji wyborczych w całym kraju, by głosy były zliczane ręcznie.

Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2014

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »